Basın Özetleri 06.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Yaşlılar için SOS

“20 günde 18 ölüm, 6'sı 70 yaşın üzerinde”, “3’üncü dozun planlaması elzem” alt başlıklarıyla verilen haberde, koronavirüs tedavisi gören yaşlı hasta sayısındaki artışın dördüncü hafta da devam ettiği belirtilirken, kamu hastanelerinin aşılı ve/veya aşısız yaşlılar için alarm verdiği vurgulandı. Haberin detayında, hastanede tedavi gören hastaların yaş ortalamasının bu hafta daha da artarak 59'a yükseldiği ve bu ortalamanın 25 Temmuz'da 56, 5 Temmuz'da ise 53 olduğu aktarılırken, bu artışın tedavi için başvuru yapan 71 yaş ve üzeri yaşlı hasta sayısındaki artıştan kaynaklandığı ve 5 Temmuz'da sayıları 12 olan yaşlı hastaların, ayın 25'ine geldiğimizde 52'ye, 3 Ağustos'ta ise 69'a yükseldiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’nün resmi verilerine göre, 1-20 Temmuz tarihleri ​​arasında, toplam 18 ölüm kaydedilirken bunlardan 6’sının, yani üçte birinin, 70 yaş üstü olduğu, 1 Haziran'dan 26 Temmuz'a kadar olan sürede ise 9'u tamamen aşılanmış yaşlılardan oluşan 48 ölümün kaydedildiği aktarıldı. Son olarak, Bilimsel Danışma Kurulu başkanı Konstantinos Tsiotis’in verdiği demece yer verilerek, “En azından belirli gruplarındaki vatandaşlara doz tekrarı son derece muhtemel görünüyor" diyerek, konunun Bilimsel Danışma Kurulu içinde tartışıldığını ve konuyla ilgili Sağlık Bakanı’na sunulmuş görüşler olduğunu da sözlerine eklediği belirtildi.

  • Her sonuçtan var

“Avrupa Kupaları” alt başlıklı haberde, takımlarımızın dün gerçekleştirilen Avrupa maçlarında aldıkları sonuçların; bir galibiyet, bir beraberlik ve bir mağlubiyet olduğu belirtildi. Haberin detayında, UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcilerimizden Omonia’nın GSP Stadyumu’nda gerçekleşen maçta Estonya temsilcisi Flora Tallinn karşısında 1-0’lık bir galibiyet aldığı, Anorthosis’in deplasmanda Avusturya temsilcisi Rapid Wien karşısında 3-0’lık bir yenilgi alarak tur şansını zora soktuğu belirtilirken, Avrupa Konferans Kupusı’ndaki temsilcimiz AEL Limasol’un ise Larnaka’da oynanan maçta Azerbeycan temsilcisi Qarabağ Ağdam ile 1-1 berabere kaldığı aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Parti kasalarını bizim paramızla doldurdular

“7 milyon Euro’luk devlet katkısıyla ilgili bu noktaya nasıl geldik?” üst başlığıyla verilen haberde, partilerin menfaatlerini korumak için parti liderleri arasında Meclis'in kapalı kapıları ardında yapılan anlaşmaların, 2021 yılında siyasi partilere verilen devlet katkısının dağıtılmasıyla ilgili bugünkü karmaşayı oluşturduğu belirtildi. Haberin detayında, oluşan bu karmaşanın sorumluluğunun, taraflara seçim giderlerini karşılamaları için yalnızca seçim dönemlerinde verilen 2,5 milyon Euro'luk özel devlet katkısının, taraflarca alınan yıllık düzenli katkıyla bütünleştirilmesini kabul eden Maliye Bakanlığı'nda olduğu belirtilirken, “devlet desteğinin genel seçimler öncesi yalnızca %50'sinin verilmesini” öngören maddenin 2021 bütçesinden çıkarılmasıyla birlikte ise, bugün 2021 desteğinin yeniden dağıtılmasıyla ilgili sorunun ortaya çıktığı vurgulandı. Haberde ayrıca, 2016 Genel Seçimleri’nde ilk kez Meclis’e giren Yorgos Lillikas önderliğindeki Vatandaşlar İttifakı, Eleni Teoharous önderliğindeki Dayanışma Hareketi ve Hristos Hristou önderliğindeki ELAM’a verilen 793 bin Euro’luk yüksek meblağlı devlet desteğinin şuan ki durum için kötü bir emsal oluşturduğu aktarılırken, bugün gelinen noktada Maliye Bakanlığı Genel Müdürü Yorgos Pantelis’in, seçim masraflarını karşılamak için Kıbrıs Birleşik Avcılar Hareketi'ne ödemesi gereken devlet destek miktarını hesaplayamadığı için Parlamento'dan iki devlet katkısının yeniden ayrılmasını istediği belirtildi.

  • Neofitos kelimelerle oynuyor

“Özel korumaları görmedi…” üst başlığıyla verilen haberde, Morfou Metropoliti Neofitos’un Lefkoşa Bölge Mahkemesi'nde bulunduğu sırada görev yapmak üzere görevlendirilen özel korumalarla ilgili haberlerin Morfou Piskoposluğu tarafından yalanlandığı belirtildi. Haberin detayında, salgın önlemlerine uyulmadığı gerekçesiyle açılan davaya sanık olarak çağrılan Morfou Metropoliti Neofitos’un özel güvenliklerle mahkemeye geldiği konusundaki haberin dün öğleden Morfou Piskoposluğu internet sitesinde yayınlanan bir açıklamayla, haberi yalanlandığı ve konunun metnin yazarının "yanlış bilgisinden" kaynaklandığını yazdığı aktarıldı. Öte yandan, referans alınan ve bu nedenle yayınlanan haberin, görsel materyallerinde de yer alan özel korumaların, Neofitos'un güvende olmasını sağlamak ve aynı zamanda bölgedeki destekçilerinin varlığından dolayı herhangi bir gerginlik yaşanmaması önlemek adına Piskoposluk adına hareket ettiği hatırlatıldı. Buna ek olarak, önceki gün mahkemelerde bulunan özel korumaların kendilerinin de bu görevde Metropolit için çalıştıklarını inkar etmedikleri kaydedildi.


Alithia Gazetesi

  • Yunanistan'daki cehennem

“Kontrolden çıkan yangınlar, birçok noktada her şeyi yaktı geçti” üst başlıklı haberde; Atina’nın kuzeyinde bulunan Parnitha Dağları’nın eteklerindeki yangıların üç bölgeden gelerek birleşmesi ile yeniden güçlenmesi sonucunda yangının kontrol edilemez duruma geldiği aktarıldı. Haberin detayında, alevlerin evler, mülkler… önüne gelen her şeyi yaktığı belirtilirken, tehlike altındaki yerleşim yerlerindeki insanların dün tahliye edildiği vurgulandı. Haberde ayrıca, felaketin çok büyük noktalara ulaştığı ve bölgedeki rüzgarların artmasıyla şiddetlenen alevleri kontrol etmenin neredeyse imkansız olduğu durumun kabusa dönüştüğü ifade edilirken, İtfaiye ekiplerinin güvenlik nedeniyle karadan müdahale edemediği dün öğleden sonra yangınla mücadelenin, güneş batana kadar yalnızca havadan devam ettiği ve çok büyük boyutlara ulaşan yangının Ulusal Yol'a kadar sıçradığı belirtildi. Son olarak dün gece saatlerinde yanıkları olan 5 kişinin hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

  • Kıbrıs’a toparlanması için 46,4 milyon Euro’luk yeni destek

Kıbrıs'a yapılacak maddi destekle ilgili haberde; Avrupa Komisyonu tarafından verilecek yaklaşık 50 milyon Euro değerindeki desteğin, salgından etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi için olduğu vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • Hastaneler artık dayanamaz, Yoğun Bakım Üniteleri "kırmızı" alarm veriyor

“Yoğun Bakım Üniteleri’ndeki hastalar özel sektöre sevk ediliyor” alt başlığıyla verilen haberde; Sağlık Bakanı ve Bakanlık Genel Müdürü’nün dün Kıbrıs Üniversitesi’nde faaliyet gösteren ücretsiz aşı merkezine yaptıkları ziyarette, vakalarla dolu kamu hastanelerinin Yoğun Bakım Üniteleri’nde yaşanan sorunlara değindiği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’ın yaptığı açıklamada, 3 adet yeni Yoğun Bakım Ünitesi’nin daha açılacağını söylediği ancak Yoğun Bakım Ünitesi sayısının da bir limiti olduğunu vurguladığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Hristina Yannaki’nin yaptığı açıklamada ise Saplık Sigortası Kurumu ve Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’yle gerçekleştirilen son toplantıda Yaşlı Bakım Evleri’ndeki yaşlıların en ufak şeyde ambulansa bindirilerek hastaneye gönderildiğinin belirtildiği, bunun yerine yaşlıların kişisel doktorların yaşlıları muayene etmek için Yaşlı Bakım Evleri’ne giderek, rapor yazmaları ve durumu yeterince ciddi olanların hastaneye nakledilmeleri gerektiğini söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’ne kayıtlı olmayan kişilerin bugün aşılanmaya başladığı, buna ek olarak birinci ve ikinci doz aşıların arasındaki sürenin azaltılmasının düşünüldüğü ifade edildi. Haberde son olarak, dün yapılan testler sonucunda 580 yeni vakanın tespit edildiği, 96’sının durumu ciddi olmak üzere 236 hastanın tedavilerinin özel ve/veya kamu hastanelerinde devam ettiği vurgulanırken, 3 kişinin ise korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.


Gnomi Gazetesi

  • Maraş’ın ardından Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne saldırmaya hazırlanıyorlar

“Türkiye, yeni oldu bittiler için Kıbrıs müzakerelerinin olmamasını kullanıyor” üst başlığıyla verilen haberde; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, Kıbrıs'ta doğal gazın ortak kullanımına yönelik teklifini kabul ettirmek için şantaj yapmak amacıyla yeni adımlar attığı vurgulandı. Haberin detayında, Türk filosunun eşliğindeki Türk sondaj gemilerinin çalışmalarına devam ettiği ve Kıbrıs sorunu ile Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları konularında yeni oldu bittiler yaratmak istendiği, "müttefiklerin" ise bölgedeki gerilimin artma ihtimalinden dolayı yoğun endişe duyduğu aktarıldı.

Son Güncelleme: 06 Ağustos 2021 - 16:06

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand