Basın Özetleri 04.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Yoğun Bakımlar Delta varyantıyla dolu

“Ciddi korona vaka sayısı artıyor ve çoğunluğu 40-60 yaş arasında” alt başlıklı haberde, Delta varyantının tüm yoğun bakım ünitelerini doldurması nedeniyle salgınla mücadelenin Acil Servisler’de verildiği belirtildi. Haberin detayında, koronavirüse yakalanan ağır hasta sayısının art arda yeni rekorlar kırdığı ve şu anda hastaların üçte birinden fazlasının Lefkoşa Genel Hastanesi Acil Servisi’nde ve kamu hastanelerinin Yoğun Bakım Üniteleri’nde olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü sözcüsü Haralambos Harilaou’nun; “Ciddi hasta sayımız artıyor ve bu dalgada, yoğun bakımdaki kişilerin çoğunluğu özellikle 40-60 yaş aralığındadır ancak her yaştan hastalar olduğu için hiçbir yaş grubunun bunun dışında tutamayız" dediği aktarıldı.

  • Aşılanma öncesi yoğunluk

“12-15 yaş arası 1,800 çocuk aşı olmak için randevu aldı” alt başlıklı haberde, Latsia Sağlık Merkezinde faaliyet gösteren aşılama merkezi ("Walk In") ’in dışında yoğun kalabalıklar oluştuğu belirtildi. Haberin detayında, Latsia Sağlık Merkezi’nde dün her yaştan ve etnik kökenden insanın beklediği, birçoğu randevusuz aşı olmaya gelen kişinin ise aşırı kalabalık nedeniyle aşı olmadan oradan ayrıldığı vurgulanırken, Sağlık Bakanlığı verilerine göre aşılama programının başladığı günden bugüne kadar 1 milyon doz aşının tamamlandığı vurgulandı. Haberde ayrıca, 12 yaş ve üzeri çocuklar için aşı portalının açıldığı Pazartesi sabahından dün 13:30'a kadar, reşit olmayan kişiler için 2,176 randevu verildiği ve bunların 1,800'ünün 12-15 yaş arası çocuklar için olduğu ifade edildi. Haberde son olarak, ilk doz aşılama oranının %74'e, tam aşılanma oranının ise %66'ya ulaştığı aktarılırken, çeşitli nedenlerle Genel Sağlık Sistemi’ne kayıtlı olmayan kişilerin Cuma gününden itibaren sabah 8'den öğleden sonra 2'ye kadar aşı olma hakkına sahip olacağı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Rus koruması için de silah istedi

“Yetkili komitenin cevabı “hayır”” üst başlığıyla verilen haberde, Rus işadamı Andrey Dashin’in, kişisel koruması olarak görev yapan bir Rus vatandaşı için de ateşli silah ruhsatı başvurusunda bulunduğu belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in multi-milyoner arkadaşı ve damadı Yannis Misirlis'in ortağı olan 2013 yılında Kıbrıs vatandaşlığı almış 46 yaşındaki Rus işadamı Andrey Dashin’in, kendisinin ardından Rus vatandaşı ve kişisel koruma görevlisi olan bir kişi için de Polis Güvenlik Komitesi'ne silah bulundurma izni için başvurusu yapmaya çekinmediği vurgulandı. Haberde yer alan bilgiye göre, söz konusu kişinin “Kıbrıs vatandaşı olmak” gibi temel kriterleri karşılamaması nedeniyle ilgili iznin reddedildiği aktarılırken, ilgili yasaya göre özel korumalık yapan hiç kimse silah taşıyamayacağı ve bir kişi silah taşımak için izin başvurusunda bulunması durumunda, bunun yalnızca kişisel güvenliği ile ilgili amaçlar için yapılabileceği, birini korumak için yapılamayacağı hatırlatıldı.

  • Finansman konusunda tekrardan toplanıyorlar

“Parti liderleri bugün mecliste toplanıyor” üst başlığıyla verilen haberde, parti liderlerinin, Hukuk Dairesi tarafından hazırlanan ve 2021 yılı için partilere verilen devlet katkısının dağılımında yanlışlık yapıldığı yönündeki raporunun ardından, tatillerini kesintiye uğratarak, acilen Lefkoşa'ya dönmek zorunda kaldığı vurgulandı. Haberin detayında, DİSİ Başkanı Averof Neofitou’nun ilgili parayı iade etmeye hazır olduğunu bir kez daha teyit ettiği aktarılırken, AKEL ve DİKO’nun ise Hukuk Dairesi ile aynı fikirde olmadığı vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Yunanistan yanıyor

“Yangına karşı bütün gece mücadele verildi” üst başlıklı haberde; Yunanistan’ın 2007 yılında yaşadığı yangın felaketine benzer bir durumun içerisinde olduğu ifade edilirken, birçok noktada yangınların çıktığı ve dünden beridir söndürme çalışmaların devam ettiği vurgulandı. Haberin detayında, Yunanistan'da son 24 saatte sıcak hava dalgası ve kuvvetli rüzgarların da etkisiyle toplam 58 bölgede yangınlar çıktığı, bu yangınlardan büyük kısmının kontrol altına alındığı ancak kontrol altına alınamayan en az yedi bölgenin sakinleri tahliye edildiği belirtilirken, Atina’ya bağlı Varimbombi, Kos adası, Eğriboz adası, Girit adasındaki Heraklion, Mani kenti, Rodos adası ve Mesinya bölgesinde devam eden yangınların önüne çıkan her şeyi yakarak ilerlediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Varimbombi'da Salı günü öğle saatlerinden bu yana devam eden yangının henüz kontrol altına alınamadığı ve bölgedeki yerleşim yerlerinin boşaltıldığı aktarılırken, dumanların başkent Atina'nın merkezine kadar ulaştığı ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz

“Cyprus Flight Pass’ın geçerliliğinin azaltılmasının ardından Ruslar rezervasyonlarını iptal ediyor” alt başlığıyla verilen haberde; hükümetin almış olduğu son kararların özellikle yazın en güzel ayı olan Ağustos ayında turizme büyük darbe vurduğu aktarıldı. Haberin detayında, özellikle Flight Pass ile ilgili olarak Kıbrıs’a 7 günden uzun süreli turisttik gezinin kabul edilmeyeceği yönündeki hükümet kararının ardından Rusya'dan yapılan rezervasyonların %20 oranında azaltıldığı belirtilirken, Kıbrıs Otelciler Birliği’nin hükümetin bu kararını ekonomik intihar olarak nitelendirdiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Kıbrıs Otelciler Birliği Mağusa bölgesi başkanı Doros Takis’in Cyprus Flight Pass’ın geçerlilik süresini azaltma kararıyla ilgili olarak, özellikle turizm sektörünün can damarı olan Rus pazarına olumsuz yansımalara neden olduğu ve felaketle sonuçlanabileceğine dikkat çekerek, hükümete bu kararından geri dönme çağrısı yaptığı aktarıldı.

  • Emek mücadelelerinin suç olarak sayılmasını kabul etmeyeceğiz

“Sözleşme imzalanıyor ve grev sona eriyor” alt başlıklı haberde; DP WORLD çalışanlarının, işveren ve sendikaların anlaşmaya varması ve toplu sözleşmenin imzalanmasının kabul edilmesiyle birlikte Limasol Limanı'nda herşeyin normale döneceği belirtildi. Haberin detayında, DP WORLD çalışanlarının toplu iş sözleşmesi talebiyle Pazartesi gününden beridir grevde olduğu hatırlatıldı.

Son Güncelleme: 04 Ağustos 2021 - 14:16

Son Haberler

03 Ekim
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand