Robert Mendenez: Amacım son Türk askerinin Kıbrıs'tan ayrıldığını görmek.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, Tayyip Erdoğan'ın taksime ve iki devlete dayanan vizyonunu uygulama girişiminin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yıllar içinde elde ettiği kararlara ters düşen bir adım olduğunu ve Kıbrıs halkının yanı sıra tüm bölge için kötü olduğunu vurguladı. Mendenez, dün gece Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen 3’üncü Makarios nişanıyla onurlandırıldığı törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs ile derin ve uzun vadeli ilişkisine olan bağlılığının altını çizerek, amacının son Türk askerinin Kıbrıs'tan ayrıldığını görmek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Amerikan Senatör Menendez'e teşekkür ederek, ilkeleri ve eylemleriyle insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin dünya çapında tutunmasına önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, Mendenez’in hukukun üstünlüğüne saygı ilkesine ters düştüğü için Amerika’nın dış politikasına aykırı olan ve Türkiye'nin denizde ve karada yasa dışı ve tek taraflı olarak gerçekleştirdiği eylemlerine karşı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını kullanmasını kararlı bir şekilde savunduğunu belirtti. Anastasiadis, Türklerin işgal altındaki kapalı Maraş şehrinin statüsünü değiştirme niyetlerini açık bir şekilde kınamasından ve Amerikan Başkanını harekete geçmeye teşvik etmesinden dolayı Amerikan Senatöre yönelik takdirini özellikle dile getirdi.

Son Güncelleme: 31 Ağustos 2021 - 09:36

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand