Hristodoulidis: Müzakerelerin iç yapıyla ilgili amacının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek bir devletten federal bir devlete evrimi

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis, müzakerelerin iç yapıyla ilgili amacının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek bir devletten federal bir devlete evrimi olmaya devam ettiğini vurguladı.

Kurumumuza konuşan Hristodoulidis, Kıbrıs sorununu çözme hedefini değiştirme konusunun hiçbir zaman gündeme getirilmediğini kaydetti.

New York'taki Genel Kurul'un oturum aralarında yapılacak ortak toplantının ardından, Mutabık kalınan çözüm çerçevesi temelinde müzakerelerin yeniden başlatılmasına ilişkin yönün değişmediğini vurguladı. Bu tutumun Genel Sekretere ve Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerine iletildiğini de söyledi.

Cumhurbaşkanı'nın AltmışAnayasasına dönüşe atıfta bulunmasıyla gündeme gelen konuyu da değerlendiren Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Tatar'ın Kıbrıs Cumhuriyeti ve 60'lar hakkındaki seçici raporlarına yanıt verdi.

Beşinci ulusötesi itirazla ilgili olarak, Hristodoulidis, bu olasılığın, Türklerin Maraş’daki eylemlerinden sonra mülkte oluşturulan yeni gelişmelere ve verilere dayanarak uzmanlar ve hükümet çalışma grupları tarafından sürekli olarak araştırıldığını açıkladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 30 Ağustos 2021 - 14:09

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand