Basın Özetleri 03.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Eczanelerde kaos

“Ücretsiz testlerin durdurulması bir yükü ortadan kaldırdı” alt başlıklı haberde, Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz hızlı antijen test programı geçtiğimiz Pazar günü sonlandırmasının ardından, eczacıların yarısının izinli olması, klinik laboratuvarlarının Ağustos ayı tatiline hazırlanması ve 188 bin aşısız vatandaşın olmasının düşündürdüğü belirtildi. Haberin detayında, Pazar günü nöbetçi eczanelerin dışında yaşanan kaos ortamının dün tekrarlanmadığı ancak Kıbrıs'taki eczacıların yaklaşık olarak yarısının yaz tatilinden döneceği 23 Ağustos'a kadar durumun normale dönmesinin beklenmemesi gerektiği vurgulanırken, Kıbrıs Eczacılar Birliği Başkanı Eleni Piera Isseyek, SafePass uygulamasının hemen hemen tüm alanlarda uygulanmasından dolayı artan ihtiyaçları karşılayabilmek için eczanelerin personel alımı yapmaya çalıştığını belirtirken, “Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ile “test ve grip aşısı sorunu” olmak üzere çok önemli iki konuyu tartışmak için görüşme talebinde bulunduklarını söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs Pediatri Derneği'nin çocukların evrensel olarak aşılanmasını destekleme kararının ardından, çocuk doktorlarına karşı sosyal medyada patlak veren ve doktorların hayatlarını veya mallarını tehdit eder noktaya gelen olayların polis tarafından soruşturulmaya başlandığı ifade edilirken, Bilim Kurulu’nun 12-15 yaş arası çocukların aşılanmasına ilişkin kararın duyurunun altına, uzun süredir süren “aşılı”, “aşısız” tartışmasına ek olarak kendilerinin aşı olduğunu ancak çocuklarının aşılanmasına karşı olduklarını yönünde yorumlar geldiği aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • 10 Euro’luk maliyet, hızlı testleri önemli ölçüde azalttı

“Yoğun bakım üniteleri gün geçtikçe doluyor” “Hasta sayısı 300’e ulaştı” üst başlıklarıyla verilen haberde, hükümet tarafından 1 Ağustos yürürlüğe konan yeni önlemlerin, epidemiyolojik risk değerlendirmesinde değişiklikler meydana getirdiği belirtildi. Haberin detayında, hükümetin aldığı önlemlerin hem birinci hem de ikinci gününde testlerin bitmesi nedeniyle eczanelerin gafil avlandığı, her gün yapılan test sayısındaki azalma vaka sayısında da düşüşe yol açarken, Epidemiyoloji Ekibi üyeleri yeni vaka kayıtlarının temsili olup olmadığı konusunda endişeli olduğu vurgulandı. Mağusa Devlet Hastanesi'nin dolmaya başlaması ve müşahade altındaki hasta sayısının 300'ü geçmesiyle kamu hastanelerindeki durumun çok zor bir sürece girdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, hükümetin geçtiğimiz Cuma günü Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırdığı yeni önlem paketinin bu yaz için sonuncu olacağı umudunu dile getirdiği belirtilirken, önlemlerin epidemiyolojik verilere ve özellikle hastaneye yatış oranına olumlu yansımasının beklendiği ve uzmanların, önümüzdeki dönemde durumun kademeli olarak hafifleyeceğini tahmin ettiği ancak epidemiyologların bir kısmının, tatiller nedeniyle Ağustos ayının neden olduğu rahatlama hissi ile ilgili öngörülemeyen gelişmelerden endişe duyduğu belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Putin’de Erdoğan'a karşı

“Maraş’ta tek taraflı eylemler kabul edilemez” üst başlıklı haberde; Rusya’nın da dün yapılan açıklamayla birlikte, Türkiye'nin Maraş'taki tek taraflı eylemlerini kınayan ülkeler arasına eklediği ve bu durumu kabul edilemez olarak nitelendirdiği belirtildi. Haberin detayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in mektubuna cevaben, Türkiye ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın adının geçmediği bir yazıyla, "Kapalı Maraş bölgesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden tek taraflı eylemleri" kınadığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Rusya'nın Kıbrıs’ta iki toplumlu iki bölgeli federasyon modelinde bir çözümünü desteklediği, garantiler konusunda ise mevcut çağdışı garanti sisteminin değiştirilerek Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin dahil edileceği Birleşmiş Milletler garantisi yapılması gerektiğine dikkati çektiği aktarıldı.

  • Toplumda pozitif vakalar artıyor

“4 can kaybı” üst başlıklı haberde; korona virüs nedeniyle dün 1’i kadın, 3’ü erkek olmak üzere 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yaşanan bu son ölümlerle salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 426’ya ulaştığı ifade edildi. Haberin detayında, dün yapılan 33,583 test sonucunda, 493 yeni vakanın tespit edildiği belirtilirken, pozitiflik oranının ise %1,47’ye yükseldiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • İşverenler ve Üreticiler Federasyonu ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’ndan grev hakkının kaldırılması çağrısı

“Limasol limanındaki DP World çalışanları dünden bu yana süresiz grevde” alt başlığıyla verilen haberde; DP World’ün toplu iş sözleşmesini imzalamayı reddetmesi üzerine Limasol Limanı'ndaki işçilerin süresiz grev kararına tepki gösteren işverenlerin, dün grev yasağı taleplerini yineledikleri belirtildi. Haberin detayında, hem İşverenler ve Üreticiler Federasyonu hem de Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın yayınladıkları bildirilerde, işverenlerin sözleşmeleri ve çalışma koşullarını ihlal edebileceklerini ancak çalışanların haklarını savunmak için grevi "silah" gibi kullanmamaları gerektiği konusundaki görüşlerini açıkça ortaya koyduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, İşverenler ve Üreticiler Federasyonu’nun yaptığı açıklamada, süresiz grevi "haksız ve provokatif" olarak nitelendirerek kınadığı ve devleti; ekonomiyi, vergi mükelleflerini, şirketlerin ve çalışanları korumaya ve temel hizmetlerde grev hakkına ilişkin yasal düzenleme konusunda ivedilikle ilerleyerek kararlı adımlar atma çağrısı yaptığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 03 Ağustos 2021 - 14:04

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand