Basın Özetleri 03.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Eczanelerde kaos

“Ücretsiz testlerin durdurulması bir yükü ortadan kaldırdı” alt başlıklı haberde, Sağlık Bakanlığı'nın ücretsiz hızlı antijen test programı geçtiğimiz Pazar günü sonlandırmasının ardından, eczacıların yarısının izinli olması, klinik laboratuvarlarının Ağustos ayı tatiline hazırlanması ve 188 bin aşısız vatandaşın olmasının düşündürdüğü belirtildi. Haberin detayında, Pazar günü nöbetçi eczanelerin dışında yaşanan kaos ortamının dün tekrarlanmadığı ancak Kıbrıs'taki eczacıların yaklaşık olarak yarısının yaz tatilinden döneceği 23 Ağustos'a kadar durumun normale dönmesinin beklenmemesi gerektiği vurgulanırken, Kıbrıs Eczacılar Birliği Başkanı Eleni Piera Isseyek, SafePass uygulamasının hemen hemen tüm alanlarda uygulanmasından dolayı artan ihtiyaçları karşılayabilmek için eczanelerin personel alımı yapmaya çalıştığını belirtirken, “Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ile “test ve grip aşısı sorunu” olmak üzere çok önemli iki konuyu tartışmak için görüşme talebinde bulunduklarını söylediği aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs Pediatri Derneği'nin çocukların evrensel olarak aşılanmasını destekleme kararının ardından, çocuk doktorlarına karşı sosyal medyada patlak veren ve doktorların hayatlarını veya mallarını tehdit eder noktaya gelen olayların polis tarafından soruşturulmaya başlandığı ifade edilirken, Bilim Kurulu’nun 12-15 yaş arası çocukların aşılanmasına ilişkin kararın duyurunun altına, uzun süredir süren “aşılı”, “aşısız” tartışmasına ek olarak kendilerinin aşı olduğunu ancak çocuklarının aşılanmasına karşı olduklarını yönünde yorumlar geldiği aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • 10 Euro’luk maliyet, hızlı testleri önemli ölçüde azalttı

“Yoğun bakım üniteleri gün geçtikçe doluyor” “Hasta sayısı 300’e ulaştı” üst başlıklarıyla verilen haberde, hükümet tarafından 1 Ağustos yürürlüğe konan yeni önlemlerin, epidemiyolojik risk değerlendirmesinde değişiklikler meydana getirdiği belirtildi. Haberin detayında, hükümetin aldığı önlemlerin hem birinci hem de ikinci gününde testlerin bitmesi nedeniyle eczanelerin gafil avlandığı, her gün yapılan test sayısındaki azalma vaka sayısında da düşüşe yol açarken, Epidemiyoloji Ekibi üyeleri yeni vaka kayıtlarının temsili olup olmadığı konusunda endişeli olduğu vurgulandı. Mağusa Devlet Hastanesi'nin dolmaya başlaması ve müşahade altındaki hasta sayısının 300'ü geçmesiyle kamu hastanelerindeki durumun çok zor bir sürece girdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, hükümetin geçtiğimiz Cuma günü Bakanlar Kurulu'nda kararlaştırdığı yeni önlem paketinin bu yaz için sonuncu olacağı umudunu dile getirdiği belirtilirken, önlemlerin epidemiyolojik verilere ve özellikle hastaneye yatış oranına olumlu yansımasının beklendiği ve uzmanların, önümüzdeki dönemde durumun kademeli olarak hafifleyeceğini tahmin ettiği ancak epidemiyologların bir kısmının, tatiller nedeniyle Ağustos ayının neden olduğu rahatlama hissi ile ilgili öngörülemeyen gelişmelerden endişe duyduğu belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Putin’de Erdoğan'a karşı

“Maraş’ta tek taraflı eylemler kabul edilemez” üst başlıklı haberde; Rusya’nın da dün yapılan açıklamayla birlikte, Türkiye'nin Maraş'taki tek taraflı eylemlerini kınayan ülkeler arasına eklediği ve bu durumu kabul edilemez olarak nitelendirdiği belirtildi. Haberin detayında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in mektubuna cevaben, Türkiye ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın adının geçmediği bir yazıyla, "Kapalı Maraş bölgesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden tek taraflı eylemleri" kınadığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Rusya'nın Kıbrıs’ta iki toplumlu iki bölgeli federasyon modelinde bir çözümünü desteklediği, garantiler konusunda ise mevcut çağdışı garanti sisteminin değiştirilerek Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin dahil edileceği Birleşmiş Milletler garantisi yapılması gerektiğine dikkati çektiği aktarıldı.

  • Toplumda pozitif vakalar artıyor

“4 can kaybı” üst başlıklı haberde; korona virüs nedeniyle dün 1’i kadın, 3’ü erkek olmak üzere 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, yaşanan bu son ölümlerle salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 426’ya ulaştığı ifade edildi. Haberin detayında, dün yapılan 33,583 test sonucunda, 493 yeni vakanın tespit edildiği belirtilirken, pozitiflik oranının ise %1,47’ye yükseldiği vurgulandı.


Haravgi Gazetesi

  • İşverenler ve Üreticiler Federasyonu ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’ndan grev hakkının kaldırılması çağrısı

“Limasol limanındaki DP World çalışanları dünden bu yana süresiz grevde” alt başlığıyla verilen haberde; DP World’ün toplu iş sözleşmesini imzalamayı reddetmesi üzerine Limasol Limanı'ndaki işçilerin süresiz grev kararına tepki gösteren işverenlerin, dün grev yasağı taleplerini yineledikleri belirtildi. Haberin detayında, hem İşverenler ve Üreticiler Federasyonu hem de Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası’nın yayınladıkları bildirilerde, işverenlerin sözleşmeleri ve çalışma koşullarını ihlal edebileceklerini ancak çalışanların haklarını savunmak için grevi "silah" gibi kullanmamaları gerektiği konusundaki görüşlerini açıkça ortaya koyduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, İşverenler ve Üreticiler Federasyonu’nun yaptığı açıklamada, süresiz grevi "haksız ve provokatif" olarak nitelendirerek kınadığı ve devleti; ekonomiyi, vergi mükelleflerini, şirketlerin ve çalışanları korumaya ve temel hizmetlerde grev hakkına ilişkin yasal düzenleme konusunda ivedilikle ilerleyerek kararlı adımlar atma çağrısı yaptığı aktarıldı.

Son Güncelleme: 03 Ağustos 2021 - 14:04

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand