Hristodulidis: Kıbrıs Cumhuriyeti, BM Genel Sekreteri'nin düzenleyeceği herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’ye sert eleştirilerde bulundu. Hristodulidis, Aheritu şehitlerinin anma etkinliğinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’yi artan bir cüretle yasa dışılığı artırmakla ve yeni-Osmanlı planlarını teşvik ederek, Uluslararası Hukuk’un her ilkesini küçümsemekle suçladı. Avrupa Birliği – Türkiye ilişkilerine değinerek, olumlu gelişmelerin olup olmayacağının sadece Türkiye’ye bağlı olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği – Türkiye ilişkilerinin ilerlemesi için, Türkiye’nin Kıbrıs yükümlülüklerini yerine getirmesi ve üzerinde anlaşılan çerçeve temelinde Kıbrıs sorununun çözümüne önemli ölçüde katkıda bulunması gerektiğini belirtti. Hristodulidis, mevcut durumun Kıbrıs sorununa çözüm olmadığının altını çizerek, hükümetin çabalarının yeni oldu-bittileri önlemeye ve müzakerelerin esaslı bir şekilde yeniden başlamasına olanak sağlayacak koşulları yaratmaya odaklandığına dair güvence verdi. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin düzenleme niyetinde olduğu herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Jane Holl Lute’un Kıbrıs’a ziyarette bulunup bulunmayacağıyla ilgili soruya ise, bu dönemde uluslararası toplumun dikkatinin Afganistan’daki olaylara çevrilmiş olduğu cevabını verdi.

Son Güncelleme: 29 Ağustos 2021 - 14:19

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand