Amerika vatandaşlarına Kabil havaalanından kaçınmaları için yapılan yeni uyarı, yeni saldırı endişelerini artırdı.

Amerika vatandaşlarına Kabil havaalanından kaçınmaları için yapılan yeni uyarı, Afganistan'da yeni bir saldırı yapılacağı yönündeki korkuları artırıyor. Kabil'deki Amerika büyükelçiliği, internet sitesinde yayınladığı açıklamada, Amerikalıların güvenliklerinin tehdit altında bulunması nedeniyle Kabil havaalanından seyahat etmekten kaçınmaları ve Abi, Doğu, Kuzey veya İçişleri Bakanlığı kapılarında bulunan kişilerin derhal oradan ayrılmaları gerektiğini belirtti. Taliban, Amerika birliklerinin Afganistan'dan nihai olarak çekilmesinden 4 gün önce yapılan anlaşma kapsamında olmasına rağmen, Kabil havaalanındaki birkaç noktanın kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. Üst düzey yöneticileri, hafta sonu bile kontrolü ele geçirmeye hazır olduklarını belirtti. Amerika Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, söz konusu bilgileri yalanlayarak, Taliban’ın havaalanının herhangi bir kısmını veya girişlerinden hiçbirini kontrol altında tutmadığını söyledi. Kabil’in tahliyesi devam ederken yeni terör saldırıları yapılacağına dair endişe ifade ediliyor. Aralarında birçok çocuğun ve Amerikalı askerlerin yer aldığı 170 kişi, IŞİD’in düzenlediği intihar saldırısında hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı ise 200’ü aştı. Amerika Başkanı’nın sözcüleri, IŞİD’in Kabil’de yeni bir saldırı düzenlemesinin son derece muhtemel göründüğü konusunda uyarı yaptı.

Amerika, Afganistan'ın doğusunda bulunan IŞİD saldırı planlayıcısına insansız hava aracıyla saldırı düzenledi. Operasyon, Kabil Havaalanı’ndaki intihar saldırısına misilleme olarak yapıldı. Amerika Başkanı Joe Biden, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Washington’un terör saldırısının sorumlularının peşine düşeceğine dair söz vererek, faillerin vurulması için Savunma Bakanlığı’na operasyon planı hazırlaması yönünde talimat verdiğini söylemişti.

Son Güncelleme: 28 Ağustos 2021 - 13:45

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand