AKEL: Cumhurbaşkanı ve DİSİ, nihai bölünmeye doğru hızla gidilmesine yol açan politikalar benimsiyor.

AKEL, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve DİSİ’yi Kıbrıs sorununda nihai bölünmeye doğru hızla gidilmesine yol açan politikaları benimsemekle suçladı. AKEL Polit Büro’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde 5. devletler arası temyiz başvurusunda bulunulması ve 1960 Anayasasına geri dönülmesi hakkında görüşüldü. Polit Büro’da alınan kararda, Cumhurbaşkanı’nın ve partisinin tarihin en ağır sorumluluklarıyla yüzleşmeye hazır olması gerektiği vurgulandı. AKEL, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde devletler arası temyiz başvurusu yapılması gibi eylemlerin, küçük politik ihtiyaçlara hizmet etmek amacıyla değil, daha fazla başarı şansı sağlayacak, işgalci rejim üzerinde gerçek baskı uygulayacak ve çözüm amacına hizmet edecek şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. AKEL, hiçbir Cumhurbaşkanı’nın Zurih Anayasası’na dönülmesini istemediğini sözlerine ekledi. Aşırıcı siyasi güçlerin tezlerini benimsemenin, birleşik devlete değil, nihai bölünmeye yol açtığını savundu. Polit Büro, AKEL’in Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e kabul edilemez tavizler vermesi için baskı yaptı yönündeki eleştirileri yorumlayarak, Kıbrıs sorunundaki en büyük tavizin, nihai bölünme fikriyle uzlaşma olduğunu vurguladı. Aynı zamanda AKEL’in önerdiklerinin Kıbrıs Rum tarafının kırmızı çizgilerini ihlal etmediğinin altını çizdi.

Son Güncelleme: 28 Ağustos 2021 - 13:57

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand