Basın Özetleri 25.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Üçüncü yarıya giriyorlar

“Hükümet, pasaportlarla ilgili kararlarına yönelik işgal bölgelerinden gelen tepkileri takip ediyor” alt başlıklı haberde, hükümetin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin pasaportlarını işgal rejiminin liderliğinden alma kararının, Lefkoşa'nın Maraş'taki Türk provokasyonlarına yanıt olarak aldığı önlemler paketinin bir parçası olduğu; bu paketin diğer bir kısmının ise, Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne 5’inci Ulusötesi Dava başvurusunda bulunma kararı olduğu hatırlatıldı. Haberin detayında, bir yandan hükümetin aldığı kararlar, diğer yanda işgal rejiminin verdiği tepkilerle sürecin üçüncü yarısına girildiği ve her iki tarafın da hem temaslar için yakında Kıbrıs'ta olması beklenen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’u hem de Eylül ayı sonunda New York'taki muhataplarını bilgilendirmek için notlarını şimdiden hazırladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Bakanlar Kurulu'nun 23 Ağustos'ta aldığı; eylemleri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini ihlal eden kişilere pasaport vermeme, yenilememe veya iptal etme kararının, "Anayasa hükümleri" ve Kıbrıs Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi'nin içtihatlarına dayandığı vurgulanırken, bu kararla, Kıbrıslı Türk siyasilerin oportünizmini vurgulamak ve hem Kıbrıslı Türklerin hem de uluslararası toplumun gözünde işgalci rejimin yöneticilerini ortaya çıkarılmak istendiği belirtildi. Buna ek olarak, hükümetin ilgili kararının Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip 97 bin Kıbrıslı Türk'ü etkilemeyeceğini konusunu yinelediği ancak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrolü altında olmayan bölgelerde tamamen farklı bir yorum yapıldığı ve bu nedenle de kararın tüm Kıbrıslı Türklere yönelik düşmanca bir eylem olarak yorumlandığı ifade edildi. Haberde son olarak, Ersin Tatar’ın pasaportların Kıbrıslı Türklere ait olduğunu iddiası, işgal rejiminin "bakanlarından" gelen benzer tepkiler ve Kıbrıs Türk siyasi partilerinin hükümetin kararından rahatsızlık duyduklarını ifade etmelerinin ilgili kararın tüm Kıbrıslı Türklere yönelik olduğu yönünde bir izlenim bıraktığı vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • TEPAK öne çıktı ve yolu gösterdi

“Senato'nun cesur kararı”, “Aşısızlar PCR testiyle bile yüz yüze derslere kabul edilmeyecek” üst başlıklarıyla verilen haberde, Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi (TEPAK)’ın, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nun yeni akademik yılda nasıl hareket edileceğine yönelik kararı ertelenmesinin ardından, konuyla ilgili kendisi karar vermek için insiyatif aldığı ve böylece en azından aşısız ve her 72 saatte bir PCR testi ile derslere katılımla ilgili tartışmalara son verdiği aktarıldı. Haberin detayında, TEPAK Senatosu'nun, yüz yüze eğitime yalnızca aşılı ve/veya hastalığı geçirmiş olan öğrencilerin kabul edilmesi ve geri kalan öğrencilerin uzaktan eğitime "aktarılması" yönünde yeni bir düzenleme yaparak, salgın sürecinde mümkün olan en güvenli çalışma modelini yaratmaya çalıştığı belirtildi. Haberde ayrıca, TEPAK Senatosu'nun dünkü oturumunda 16 lehte, 6 aleyhte olmak üzere ezici bir çoğunlukla aldığı kararla, hükümetin öğrencilerin %80'ini yüz yüze eğitime döndürme planını alt üst ettiği ve ülkenin akademik çevrelerinde yıldırım gibi düştüğü vurgulandı.

  • Üçüncü doz ile ilgili karar bekleniyor

“Gençler aşı olmuyor” üst başlığıyla verilen haberde, epidemiyologlar ve Sağlık Bakanlığı’nın hala Avrupa İlaç Ajansı’nın yaşlılara ve savunmasız kişilere ek doz yapılmasıyla ilgili kararını beklediği belirtildi. Haberin detayında, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere yer verilirken, 23 Ağustos itibariyle yetişkin nüfusun %77’sinin ilk aşı doz aşısını olduğu, %72'sinin ise aşı takvimini tamamladığı aktarıldı ve aşılanmış genç nufüsün oranının düşük kaldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı'nın üçüncü doz aşıların uygulanması hazır olduğunu belirtilirken, epidemiyologların savunmasız kişilere ek doz verilmesi gerektiğini vurguladığı, buna ek olarak, ilk doz aşılarını şuanda adada bulunmayan AstraZeneca veya Jonhson and Johnson ile olan kişilerin aşı kombinasyonunun mümkün olduğunun garantisinin verildiği hatılatıldı.


Alithia Gazetesi

  • "Çok şiddetli sıcak hava dalgası" geliyor

“İş Teftiş Dairesi’nden uyarı” üst başlıklı haberde; İş Teftiş Dairesi’nin dün yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde iç ve/veya kıyı kesimlerinde "çok şiddetli sıcak hava dalgası" yaratması muhtemel sıcaklık ve nem koşullarının hakim olması beklendiğini belirterek, bu nedenle çalışmaların durdurulması veya sınırlandırılmasıyla ilgili düzenlenmeler yaptığı aktarıldı. Haberin detayında, İş Teftiş Dairesi’nin hem işverenlere hem de serbest meslek sahiplerine çalışma alanlarında hava sıcaklığını dikkate almaları çağrısı yaptığı belirtildi. Haberde ayrıca, Orman Dairesi ve Meteoroloji Dairesi’nin de bugün için açıklanan sıcaklıklar ile ilgili olarak yine uyarılarda bulunduğu vurgulandı.

  • 355 yeni vaka, 2 can kaybı

“37 yaşındaki bir erkek yaşamını yitirdi” üst başlıklı haberde; dün yapılan 52 bin test sonucunda 355 yeni vakanın daha tespit edildiği, bu vakalarla birlikte toplam vaka sayısının 112 bine ulaştığı, pozitiflik oranının ise %0.68’e yükseldiği aktarıldı. Haberin detayında, 184 hastanın tedavilerinin hastanede devam ettiği ve bu hastalardan 72’sinin durumunun ciddi olduğu belirtilirken, tedavi gören hastaların %85’inin herhangi bir aşı geçmişinin olmadığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde tedavisi gören 77 ve 37 yaşlarındaki iki erkek hastanın daha korona virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği, bu kayıplarla birlikte toplam can kaybının 486’e yükseldiği belirtilirken, hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının ise 77 olduğu hatırlatıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Yüksek faizli kredi

“Bankalar konut kredilerini artırdı” alt başlığıyla verilen haberde; bankaların sürekli olarak daha yüksek faiz oranları dayatması ve koroner virüsü gerekçe göstererek daha katı kriterler belirlemesi nedeniyle hane halkı ve işletmelerin kredilere erişiminin giderek zorlaştığı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Merkez Bankası tarafından dün kamuoyuna açıklanan verilere göre, devlet tarafından uygulanan faiz desteğine rağmen bankaların yılın ilk çeyreğinde uyguladığı kriterlerin, hala kriz sonrası oluşan katı seviyelerde olduğu aktarılırken, bankaların işletmeler için katı kriterleri sürdürmeyi, hane halkı içinse kredi verme kriterlerini daha da yükseltmeyi sabırsızlıkla beklediği vurgulandı. Haberde ayrıca, Avrupa Merkez Bankası verilerine göre; Kıbrıs’ın, Avrupa Birliği bölgesindeki %1.47’lik orana kıyasla %3.2’lık faizle iş dünyasında en yüksek borçlanma maliyetine sahip ülkeler arasında 3’üncü sırada, ev kredileri konusunda ise Avrupa Birliği bölgesindeki %1.32’lik orana kıyasla %2.13’lük faiz oranıyla 6’ncı sırada bulunduğu ifade edildi.

  • Mali istisnalar olmaksızın üniversitelere geri dönmeyi talep ediyorlar

“Hükümetin manipülasyonları nedeniyle öğrencilerin tepkileri artıyor” alt başlıklı haberde; İlerici Öğrenci Hareketi’nin bugün "Tüm öğrenciler güvenli şekilde, mali istisnalar olmaksızın üniversiteye dönsün!" sloganıyla Sağlık Bakanlığı dışında eylem düzenleyeceği belirtildi. Haberin detayında, öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek protestonun, yüz yüze eğitime geri dönülmesi konusunda hükümetin kabul edilemez manipülasyonlarına bir tepki olduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 25 Ağustos 2021 - 13:03

Son Haberler

17 Ocak
‘Test-to-stay’ programı, eğitim örgütleri ve veli derneklerinin yoğun tepkisine neden oldu.
14:58
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, hükümetin okullarda ‘test-to-stay’ programının uygulanması kararını savundu.
14:55
Stefanu: AKEL EastMed boru hattının ekonomik ve jeopolitik sorunları olan bir proje olacağı konusunda uyarmıştı.
14:52
ABD Dışişleri Bakanlığı: Amerka Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz-Avrupa arasındaki enerji bağlantısını destekliyor.
14:49
basın özetleri 17.01.22
13:18
Kıbrıs Cumhuriyeti, Nautical Geo adlı geminin Türkiye’nin firkateynleri tarafından tahrik edilmesini şikayet edecek.
12:20
Bugün okullarda uygulanacak ‘test-to-stay’ programının uygulamasıyla ilgili netlik sağlanması bekleniyor.
12:19
‘Molnupiravir’ adlı koronavirüs ilacı, bugünden itibaren reçeteyle verilmek için doktorların hizmetinde olacak
12:18
Yunanistan: Son 24 saatte 95 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve10,783 yeni vaka saptandı.
12:10
Son 24 saatte 6 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve toplam ölüm sayısı 681’e yükseldi.
12:07
16 Ocak
Türk tacizinin ardından "Nautical Geo" Larnaka limanına döndü
13:14
Pasifik'teki su altı depreminin etkisi Yunanistan'da bile hissedildi
13:12
Tüm haberler

Video on Demand