Basın Özetleri 23.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Pasaportlarını alıyorlar

“Bakanlar Kurulu’nun, Tatar ve sözde devletin diğer yetkilileri konusunda karar verme zamanı” alt başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve hükümetin Türkiye'nin ve işgal rejimin Maraş'taki yasadışı eylemlerine karşı tepki verme zamanının geldiği belirtildi. Haberin detayında, Cumhurbaşkanı'nın Trodos'taki konutunda bugün toplanacak olan Bakanlar Kurulu'nun önünde Cumhurbaşkanı’nın Hukuk Dairesi ile işbirliği içinde detaylandırdığı özel bir teklif olacağı vurgulanırken; Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 25 Temmuz tarihinde verdiği bir röportajda da detay vermeden dile getirdiği bu özel teklifin, işgal rejimi lideri Ersin Tatar ve sözde devletin diğer yetkililerinin Kıbrıs Cumburiyeti pasaportlarının iptaliyle ilgili olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, yaklaşık 20 kişilik bir listeyi içeren teklifle ilgililerin Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığından mahrum edilmeyeceği ancak seyahat hakkından mahrum bırakılacağı ifade edilerek, bunun temel nedeninin, Anatasiadis'in röportajında da ​​belirttiği gibi, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni sabote eden birinin onun belgelerini kullanamaması için olduğu belirtildi.

  • 13 Eylül'den itibaren kayıt dışı çalışmaya karşı "Ergani" devrede olacak

“Çalışanların istihdam bildirimi önümüzdeki aydan itibaren yalnızca elektronik olarak yapılacak” alt başlıklı haberde, kayıt dışı çalışmaya karşı "savaşın" önümüzdeki aydan itibaren Yunanistan Cumhuriyeti'nin ücretsiz olarak sunduğu yazılım olan "Ergani" bilgi sisteminin Kıbrıs’ta devreye girmesiyle kızışacağı belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs İşçi Konfederasyonu Genel Sekreteri Andreas Matsas'ın gazeteye verdiği röportaja değinilerek, 13 Eylül'de yürürlüğe girecek "Ergani" bilgi sisteminin kayıt dışı çalışmayla mücadele çabalarını ve aynı zamanda Çalışma Bakanlığı ile Birleşik Teftiş Çalışmalarını önemli ölçüde hızlandıracağını vurguladığı aktarıldı. Matsas’ın ayrıca, "Ergani" ile işverenin işe başlamadan en geç bir gün öncesinde personelinin tüm detaylarını elektronik olarak sunmakla yükümlü olacağını ve sistemin devreye girmesiyle birlikte, işgücü piyasasının daha iyi denetlenmesi ve Sosyal Sigortalar Fonu'na girişlerin iyileştirilmesinin beklendiğini söylediği ifade edildi. Buna ek olarak, Çalışma Koşulları Bölümü Müdür Yardımcısı Andis Apostolou’nun gazeteye verdiği röportaja da yer verilerek, "Ergani" uygulaması ile işverenlerin işe başlama belgeleri için doldurmakla yükümlü oldukları üçlü basılı belgeye ilişkin 2012 yılından bu yana yürürlükte olan uygulamaya fiilen son verileceği belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Üniversitelerle ilgili büyük karar

“Covid-19 salgını nedeniyle öğrencilerin okula dönüş şeklini bakanlık belirleyecek” üst başlığıyla verilen haberde, son günlerde yaşanan yoğun protestoların ardından Bakanlar Kurulu'nun bugün, üniversitelerde PCR testleri konusuyla ilgili tam olarak ne yapılacağına ilişkin nihai kararı vermesinin beklendiği aktarıldı. Haberin detayında, tepkilerin, yüz yüze eğitime dönüş için; aşı olmayan öğrenci ve eğitim görevlilerinin 72 saatte bir negatif PCR test sonucu göstermelerinin gündeme gelmesiyle ortaya çıktığı ve gerek Kıbrıs Öğrenci Dernekleri Federasyonu gerekse "Öğrenciler iş başında" adlı grup aracılığıyla örgütlü öğrencilerin tedbirle ilgili, PCR'nin yüksek maliyeti ile hızlı testlerin kabul edilmeyeceği gibi sorunlarını dile getirdiği vurgulandı. Öte yandan, öğrencilerin geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ile yaptıkları görüşmenin ardından öneri-taleplerini ilettikleri ve özellikle üniversite kampüsleri içerisinde test ve aşı için istasyonlar kurulması, PCR testlerinin ücretlerinin azaltılması ve kampanyalar aracılığıyla gençlerin aşılar hakkında bilgilendirilmesini talep ettiği belirtildi. Haberde ayrıca, ilk ve orta öğretimde izlenecek stratejiyle ilgili olumlu bir iklimin hakim olduğu, Sağlık Bakanlığı ve Danışma Kurulu'nun geçen yıl izlenen, henüz aşılanmamış çocukların her 72 saatte bir negatif hızlı test sonucu sunması ve her okul dışında ücretsiz hızlı test merkezi olması konusundaki politikanın devam etmesi konusunda hem fikir göründüğü ifade edildi.

  • Athalasa Psikiyatri Hastanesi’ndeki vakalar

“Kararnameler idareli şekilde yürütülüyor” üst başlığıyla verilen haberde, Athalasa Hastanesi’nde Cuma günü yaşanan durumun, özellikle hastalar olmak üzere, hastane personeli ve polisi doğrudan etkilediği belirtildi. Haberin detayında, Athalassa Hastanesi'nin iki hasta koğuşunda yer alan en az 3 korona virüs vakası tespit edildiği, bunun sonucunda ise hemen uygulanabilir olsalar bile adli kararnamelerinin yürütülmesi konusunda iki gün süreyle kısıtlama yapıldığı aktarıldı. Yetkili kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Psikiyatrik kararnamelerin uygulanmasında tedbirli davranıldığı ve konuyla ilgili tüm paydaşlar arasında müzakereler yapıldığını doğrulanırken, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü sözcüsü Haralambos Harilaou’nun ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı belirtildi.


Alithia Gazetesi

  • Ankara'ya net mesajlar gönderdiler

“Kıbrıs, İsrail, Yunanistan; üçlü görüşme” üst başlıklı haberde; Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail Dışişleri Bakanları’nın dün Kudüs'te gerçekleştirilen üçlü toplantının ardından yaptıkları açıklamalarla Ankara'ya net mesajlar gönderdiği aktarıldı. Haberin detayında, yapılan açıklamaya yer verilirken, diğer konuların yanı sıra, aynı değerleri ve ilkeleri paylaşan diğer ülkelerin işbirliğine katılmaya çağırıldığı ve zamanın zorluklarının aşılması için birliğin gerekliğinin vurgulandığı belirtildi. Haberde ayrıca, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis’in, Türkiye'nin bölgede sorun yaratmaktan vazgeçmesi ve uluslararası hukuka saygı duyması çağrısında bulunarak, Kıbrıs'taki yasadışı eylem ve provokasyonları hakkında mevkidaşlarını bilgilendirdiği ifade edildi.

  • Yeni şok

“Korona virüs nedeniyle dün, 6 kişi daha yaşamını yitirdi” üst başlıklı haberde; dün yapılan 32 bin test sonucunda 193 yeni vakanın tespit edildiği, bu vakalar ile birlikte bugüne kadar tespit edilen toplam vaka sayısının 111,333’e ulaştığı, pozitiflik oranının ise 0.6’ya yükseldiği belirtildi. Haberi detayında, Covid-19 nedeniyle 76'sı ağır ağır olmak üzere 194 hastanın tedavi sürecinin devam ettiği aktarılırken, müşahade altındaki Covid-19 hastalarının %83’ünün aşısız olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, korona virüs nedeniyle dün 6 kişinin daha yaşamını yitirdiği, son yaşanan can kayıplarıyla birlikte toplam ölüm sayısının, 310’u (yani %64’ü) erkek, 173’ü (yani %36’sı) kadın olmak üzere 483’e yükseldiği, hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının ise 77 olduğu aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Okulların hazır olup olmadığı sorgulanıyor

“Yeni öğretim yılıyla ilgili kararlar bekleniyor” alt başlığıyla verilen haberde; eğitimle ilgili tüm kesimlerin, Eğitim Bakanlığı'nın yeni eğitim öğretim yılına planına ilişkin kararları beklediği belirtildi. Haberin detayında, protokollerle ilgili olarak şimdiye kadar bir karmaşanın hüküm sürdüğü ve kilit sorunların henüz çözülmemiş olduğu dile getirilirken, bu sorunların yalnızca korona virüsle ilgili değil askıda kalan birçok konuyla ilgili olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, 25 Ağustos'ta gerçekleştirilecek Eğitim Komitesi olağanüstü oturumunda, özel eğitim giden çocukların ihtiyaçları için okullara refakatçilerin zamanında işe alınması ve yerleştirilmesi süreçlerinin yer alacağı hatırlatılırken; Kıbrıs Beyin Felçli Çocukların Ebeveynleri Örgütü "Umudu Kucaklamak" başkanı Youla Pitsiali, diğer konuların yanı sıra, okul görevlilerinin mülakat yapılmadan ve yeteneklerine göre seçilmeden işe alındığını ve çocuğun engeli ile ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini söylediği belirtildi.

  • Afganistan'daki kriz

“Daha iyi bir ülkede yaşayabilmek için” alt başlıklı haberde; Afgan yerel basınında çıkan haberlerde, Kabil Havaalanı’ndaki kaosta giderek daha fazla çocuk kaybolduğu belirtilirken, bir Afgan kadının sivilleri tahliye etmek için gelen ABD askeri uçağında doğum yaptığı aktarıldı. Haberin detayında, bir yetkili tarafından verilen bilgiye göre, Taliban'ın geçtiğimiz hafta Afganistan’ın başkentini ele geçirmesinin ardından sivil tahliye operasyonları sırasında son 7 gün içinde Kabil Havaalanı içinde ve çevresinde en az 20 kişinin yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 23 Ağustos 2021 - 18:48

Son Haberler

03 Ekim
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Tüm haberler

Video on Demand