basın özetleri 20.08.21

Alithia gazetesinden başlayalım bugünkü basın özelerimizi aktarmaya.

Alithia gazetesinin ana haberi “Anastasiadis: Akıncı Kran Montana’ya dair söylenenleri çürüttü – Yeni bir müzakere turu mümkündür – Kran Montana’da müzakerelerin çökmesinin hesabını bizim tarafımıza kesmek isteyenlerin iddiaları yalanlandı – Ceyn Hol Lut iki toplum liderinin New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle görüşmesini hazırlamak amacıyla Kıbrıs’a geliyor” başlıkları altında.

Haberde şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mustafa Akıncı’nın Yeni Düzen gazetesine verdiği röportajı, Türkiye’nin adadaki diyakronik emelleri ve Kran Montana’da görüşmelerin kesilmesine götüren nedenlerle ilgili konularda “yeterince ifşa edici” şeklinde nitelendirdi. Cumhurbaşkanı, Akıncı’nın açıklamalarının, “Kran Montana’da görüşmelerin kesilmesinin hesabını Kıbrıs Rum tarafına çıkarmak isteyenlerin iddialarını çürüttüğünün” altını çizdi ve “müzakerelerin BM kararları ve yüksek düzey anlaşmaları temelinde yeniden başlaması konusundaki kararlılığını yineledi”. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Ceyn Hol Lut’un, iki toplum liderinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’yle New York’ta görüşmesini hazırlamak ana hedefiyle Ağustos sonu ya da Eylül başlarında adaya gelmesinin beklendiğini açıkladı.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “Cumhurbaşkanı Anastasiadis günahlarından kurtulmak için fırsat arıyor… -Anastasiadis, Akıncı’nın röportajında, kendisini eleştirenlere karşı verecek cevap bulduğunu sanıyor” başlıkları altında veriyor.

Gazetenin ön sayfasında içteki haberlerden bazı vurgulamalar yapılıyor:

Cumhurbaşkanına göre Kran Montana’da görüşmelerin çökmesinin sorumlusu Türkiye ve işgal altındaki bölgeyi ilhak etme emelleridir.

Kran Montana’dan Berlin’e kadar aradan iki yıl geçtiği halde, Cumhurbaşkanı müzakerelerin yeniden başlamasını istemekten vazgeçememiş.

Ceyn Hol Lut’un, New York’ta Guteres-Anastasiadis-Tatar görüşmesinin düzenlenmesi amacıyla adaya gelmesinin sağlanmasına yönelik mücadele veriliyor.

Haravgi gazetesi bu başlıklarını üçüncü sayfasında açıyor. Hep birlikte bir göz atalım.

“Kendisini eleştirenlere cevap buldu - Cumhurbaşkanı Anastasiadis Akıncı’nın röportajı vasıtasıyla kendi anlatımını haklı çıkmış kabul ediyor” başlıklı haberin altında şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis Mustafa Akıncı’nın Yeni Düzen gazetesine verdiği röportajın Kran Montana çöküşünün nedenleriyle ilgili kendi anlatımını haklı çıkardığını savundu. Buna paralel olarak Cumhurbaşkanı, Mağusalıların mitinginde yaptığı konuşma sırasında, halkın Mağusa’daki gelişmeler konusunda onun da suç ortağı olduğunu iddia eden sloganlarına cevap vermek için de Akıncı’nın röportajını kullandı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis yaptığı yazılı bir açıklamayla Mustafa Akıncı’nın Yeni Düzen’e verdiği ve Türkiye’ye “ağzının payını verdiği” demecini değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı, Mustafa Akıncı’nın demecinin gerek Türkiye’nin adadaki diyakronik emelleri gerekse Kran Montana görüşmelerinin çökmesine götüren nedenler bakımından yeterince ifşa edici olduğunu söyledi. Anastasiadis ayrıca Akıncı’nın Berlin konusundaki açıklamalarının “2017 Kıbrıs Konferansının başarısız olmasının ertesi gününden başlayarak, müzakerelerin Kran Montana’da kaldığı noktadan yeniden başlamasını istemekten vazgeçmediğini” kanıtladığını iddia etti.

Bu arada Kıbrıs sorununun ele alınış biçimiyle ilgili gelişmeler de, dış politika düzeyinde, hiçbir değişiklik olmadan devam ediyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün devlet kanalı KRYK’na yaptığı açıklamalarda Ceyn Hol Lut’la, “Müzakerelerin BM kararları temelinde ve sonuca ulaşmak hedefiyle yeniden başlaması için gerekli verilerin nasıl oluşabileceği konusunu görmek amacıyla” adaya gelmesiyle ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını söyledi. Dışişleri Bakanı BMGS’nin iki toplum lideriyle yapacağı olası bir üçlü görüşmeden söz etti. Cumhurbaşkanının New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesiyle görüşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Buna paralel olarak Nikos Hristodulidis de muadilleriyle görüşmeler yapacak.

*

Politis gazetesinin ana haberinde “Üçüncü doza yelken açtık – Sağlık Bakanlığının özel çalışma ekibi işe başladı. Ekip Avrupa İlaç Ajansının verilerini inceledikten sonra yeşil ışık yakacak” başlıklarını görüyoruz.

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Aşının üçüncü dozu artık teorik bir tartışma olmaktan çıktı. Kıbrıs’a da geliyor. Sağlık Bakanlığı çalışma ekibi bugün konu hakkında bilgi alacak ve önümüzdeki günlerde belli kararlara varacak.

Güçlendirici üçüncü dozun nüfusun geneline yapılması düşünülmüyor. mRNA tipi aşılarla yani Pfizer ve Moderna ile aşılananları ve ilk saflarda hizmet veren hastane çalışanlarını kapsayacak.

Avrupa Önlem ve Hastalık Kontrolü Merkezi “ECDC”nin güncelleştirilmiş epidemiyolojik haritasına göre Kıbrıs koyu kırmızı renkte olmaya devam ediyor.

*

Ve gelelim son gazetemiz Filelefteros’a.

“Yasadışı moloz atmaya son – Büyük yarayı kapatacak yasa değişiklikleri yapılıyor – Moloz taşıma araçlarına kararnameyle “GPS” zorunluluğu – Hedef çevrenin korunması ve Avrupa inşaat malzemelerinin %70 oranında geri dönüşümü hedefinin yakalanması” diye yazıyor başlıklarda.

Haberin içeriğine bir göz atalım:

Tarım Bakanlığı mevcut yasada yapacağı değişikliklerle kontrolsüz ve yasadışı bir şekilde moloz ve inşaat atıklarının atılması sorununa çare bulmaya çalışıyor. Önümüzdeki Pazartesi günü Bakanlar Kurulunun karşısına getirilecek olan yeni düzenlemeler sonucunda moloz taşıma profesyonelleri ekskavatör, inşaat ve yıkım atıklarını işlemden geçirme ve nihai bertarafıyla uğraşan ruhsatlı kurumlarla işbirliği yapmak zorunda olacak. Bu yolla inşaat atıkları ve molozlar yasadışı atık yerlerine, tarla ve derelere atılamayacak ve bunun çevreyle insan sağlığına olumsuz etkileri önlenebilecek.

Yeni düzenlemeler vasıtasıyla kazı ve inşaat atıklarının hacim ve ağırlığının azaltılması ve hammaddelerde tasarruf yapılması da hedefleniyor. Bu sayede Kıbrıs Cumhuriyeti AB’nin hedefi olan, inşaat atıklarının, ağırlığına göre, yüzde 70 oranında geriye dönüştürülmesi hedefi de yakalanmış olacak.

Yeni yasal çerçeveyle müteahhitlere üstlendikleri her inşaat çalışması için ruhsatlı birimlerle işbirliği kontratı imzalama zorunluluğu getiriliyor. Ayrıca moloz taşıma araçlarına zorunlu GPS uygulaması getirilerek, faaliyetlerinin Çevre Bakanlığı tarafından kontrol edilebilmesi sağlanacak.

Bu yeni düzenlemeler sayesinde kontrolsüz moloz atımı sorununa çare üretilmesi bekleniyor. Moloz idaresiyle ilgili her türlü sorumluluk inşaat çalışmasının sahibine ait olacak. İlgililer çalışmanın plan çalışmasında hangi miktarda ve ne tür atıklar üreteceklerini de hesaplamak zorunda olacak.

Son Güncelleme: 20 Ağustos 2021 - 12:25

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand