Basın Özetleri 02.08.2021

Filelefteros Gazetesi

  • "Uygunsuzların" bulunduğu listeler

“Yarı devlet kurumları yönetim kurullarının seçilme süreci siyasi partilerin önerilerinin sorunlu olduğunu kanıtladı” alt başlıklı haberde, bazı siyasi partilerin, yarı devlet kurumlarının yönetim kurullarındaki yeni isimlere karar vermek zorunda olan hükümete hiç de yardımcı olmadığı belirtildi. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz Cuma günü yaptığı son oturumda, yarı devlet kurumlarının yönetim kurullarının yapısında değişikliğe gitti kararı aldığı ve bunun üzerine siyasi partilerden isim önerileri istediği ancak bazı siyasi partilerin verdiği listelerde, ilgili mevzuatın belirlediği özelliklerin dışında kalan ve herkes tarafından çok iyi tanınan "uygunsuz" kişilerin de isimlerinin yer aldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, yarı devlet kurumlarının yönetim kurulların atanmasıyla ilgili ciddi sorunlara yol açan bir dizi problemin olduğu ifade edilirken, verilen listelerde hem Gelir Vergisi hem de Sosyal Sigorta gibi kamuya karşı borcu olan kişiler olduğu vurgulandı ve ilgili kanuna göre, kamu yararına çalışan bir kuruluşun yönetim kurulunda yer alacak kişilerin kamuya olan borçları konusunda temiz bir sicile sahip olması gerektiği hatırlatıldı. Son olarak, Hükümetin Bakanlar Kurulu'nun aldığı bir kararla yarı devlet kurumlarının yönetim kurullarının atanması için harekete geçtiği ve 1990'lı yıllardan beridir, her hükümetin düzenli bir uygulaması haline gelmiş olan siyasi partilerden isim listesi isteme geleneğine uygun olarak liste talep ettiği, tüm listelerin ilgili mevzuatın öngördüğü şekilde gerekli kontrollerden geçmesi için yetkili devlet hizmetlerine gönderilmesinin ardından ise denetlemeler sırasında listelerde yer alan çok sayıda "uygunsuz" kişinin olduğunun ortaya çıktığı aktarıldı.


Politis Gazetesi

"Hediye" ye son, herkesin kendi sorumluluğun alma zamanını

“Aşılanmamış kişilerden rapid test ve aşılanma arasında seçim yapmaları isteniyor” üst başlığıyla verilen haberde, Ağustos ayının hükümetin salgınla mücadele ve nüfusun aşılanma oranını artırma stratejisinde değişiklikler getirdiği vurgulandı. Haberin detayında, ücretsiz rapid test programının sona ermesiyle, aşı olmayan vatandaşlar için çemberin daha da daraldığı belirtilirken, hükümet ve Sağlık Bakanlığı’nın yeni öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala 12-15 yaş arası çocukların aşılanmasıyla ilgili topu velilere attığı ifade edildi. Haberde ayrıca, nüfusun %65'inden fazlasının aşı takvimini tamamladığı ve Sağlık Bakanlığı’nın Ağustos ayı sonuna kadar nüfusun en az %75 - %80'inin aşılanmış olacağı ön görüsünde bulunduğu belirtildi. Buna ek olarak, vatandaşların aşıya olan ilgisinin artmasıyla, günlük tespit edilen yeni vaka sayısında azalma meydana geldiği ve devlet hastanelerindeki durumun sabit kalmasıyla birlikte yatış sayısında da istikrar sağlandığı ve acil servislerdeki kritik durumun normale dönmeye başladığı aktarıldı.

  • Bir sürü "kara" para

“Kıbrıs'ta kayıt dışı ekonomi” üst başlığıyla verilen haberde, Kıbrıs Üniversitesi İktisadi Araştırmalar Merkezi'nin Kıbrıs’taki kayıt dışı ekonominin büyüklüğüne ilişkin yaptığı yeni bir araştırmanın önemli sonuç ortaya çıkardığı belirtildi. Haberin detayında, "The Shadow Economy in Cyprus: Evidence from the Electricity Consumption and Currency Demand Methods" başlıklı çalışmanın, bu bölgesinde yalnızca Kıbrıs'ın yüksek kayıt dışı ekonomi oranlarına sahip ülke olmadığı ancak diğer Akdeniz ülkelerine kıyasla bu durumun oldukça yaygın olduğunu gösterdiği aktarıldı. Haberde ayrıca, Uluslararası Para Fonu'nun da daha önceki bir çalışmasında bu konudan bahsedildiği hatırlatılırken, kayıt dışı ekonominin ortalama olarak %30 ile %34 arasında değiştiği sonucuna varıldığı vurgulandı.


Alithia Gazetesi

  • Ankara’nın kolu

“Kıbrıslı Rumlar’ın mülklerinin yağmalanmasında Vakıflar'ın rolü” üst başlıklı haberde; Ankara'nın Kıbrıs Rum mallarının yağmalanması yönündeki emellerinde, şimdiye kadarki isteklerinin de gösterdiği üzere Kıbrıs’taki kolunun Vakıflar olduğu vurgulandı. Haberin detayında, Vakıflar üç yıl önce, ada genelindeki iddialarını ortaya koyduğu üç Kıbrıs haritası yayınladığı belirtilirken, hem Vakıflar ve hem de işgal rejiminin şimdiki çabasının Maraş'ta kapalı alan içindeki mülklere odaklanarak Kıbrıslı Rumlar’ın mülkiyet haklarına karşı meydan okumak olduğu aktarıldı.

  • Baltalı adam

“Müzikten rahatsız oldu” üst başlıklı haberde; Baf'ta ikamet eden 43 yaşındaki bir erkeğin, baltasıyla 26 yaşındaki başka bir erkeğin evine giderek, müziğin sesini kısması için onu tehdit ettiği belirtildi. Haberin detayında, polisten alınan bilgiye göre, dün gece saat 00:25 sularında gerçekleşen olayda, 26 yaşındaki Kıbrıslı Rum şahıs akrabalarıyla birlikte evindeyken, evinin önünde bir arabanın durduğu ve kimliği belirsiz bir adamın araçtan inerek elinde baltayla bahçesine girdiği ve müziği sesini kısması için onu tehdit ettiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Baf Polisi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda konuyla ilgisi olduğu tespit edilen 43 yaşındaki şahıs hakkında arama emri çıkarıldığı ve tutuklandığı belirtilirken, ilgili şahıs hakkında tehdit, saldırgan bir aletin yasa dışı bulundurulması ve haneye yasa dışı girişle ilgili soruşturma başlatıldığı aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Hükümet desteğiyle satıyorlar

“Cumhurbaşkanı'nın yasayı imzalamayı reddetmesinin ardından bankalar, 90 milyon Euro değerinde 427 mülk için bildirimde bulundu” alt başlığıyla verilen haberde; bankalar ve kredi şirketlerinin hükümetin de desteğiyle borçlulara eşi görülmemiş bir saldırı hazırlığında olduğu ve Ağustos ayının 22 iş gününden 20'si için satış yapılması planlandığı bu durumun bankalar ve kredi şirketlerinin niyetlerinin bir göstergesi olduğu belirtildi. Haberin detayında, elektronik platformda ya da yüz yüze olmak üzere, Lefkoşa'da 19 toplantı planlanırken, Limasol'da 13, Larnaka'da 17, Baf'ta 15 ve Mağusa'da ise 9 toplantı planlandığı aktarılırken, Kıbrıs'ta ipotekli mülklerin satış konusunda şimdiye kadarki en sıcak Ağustos ayının yaşandığı ve Eylül ayından itibaren durumun daha da kötüleşmesi beklendiği vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in, ipotekli mülklerin satışlarının Ekim ayının sonuna kadar askıya alınmasını için meclis tarafından kabul edilen yasayı imzalamayı reddetmesiyle birlikte, bir önceki yasanın öngördüğü moratoryumun 31 Temmuz Cumartesi günü sona ermesinden hemen ardından, bankalar ve kredi şirketlerinin İçişleri Bakanlığı'nın web sitesinde toplam 89,2 milyon değerinde 427 mülk için ilan yayınladığı ifade edildi. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Anastasiadis, erteleme yasasını imzalamayı reddemesinin ardından, satışlar konusunda banka ve kredi şirketlerinin işini kolaylaştırmak amacıyla Yüksek Mahkeme’ye başvuru yapmaya hazırlandığı belirtildi.

  • 188 bin kişi aşılanmadı

“1 ölüm, 277 vaka” alt başlıklı haberde; Sağlık Bakanlığı’nın tahminlerine göre, 18 yaş üstü 188 bin’den fazla kişinin henüz aşılanmadı belirtildi. Haberin detayında, dün yapılan açıklamada nüfusun %73.8'inin 1’inci doz aşıyı olduğu, 129.267'si 18 - 38 yaş aralığında olmak üzere, 18 yaş ve üstü 188 bin kişinin ise henüz aşılanmadığının tahmin edildiği aktarıldı. Haberde ayrıca, dün yapılan testler sonucunda 277 yeni vaka daha tespit edildiği, son vakalarla birlikte toplam vaka sayısının 102,223’e ulaştığı belirtilirken, 1 kişinin daha Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği, bu can kaybıyla virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 422’ye ulaştığı açıklandı. 86'sının durumu ağır olmak üzere 301 hasta da hastaneye kaldırıldı.

Son Güncelleme: 03 Ağustos 2021 - 14:02

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand