basın özetleri 18.08.21

Filelefteros gazetesiyle başlayacağız bugün Kıbrıs Rum basın özetlerimize.

Filelefteros gazetesi ana haberini “Acilen Frontex isteniyor” manşeti ve “Lefkoşa Afganistan’daki durum nedeniyle Türkiye üzerinden gelebilecek yeni mülteci akınları korkusuyla konuyu Brüksel’e taşıdı – İçişleri Bakanlığı İtalya, Yunanistan ve Malta ile ittifak içinde” alt başlıklarıyla veriyor.

Taliban’ın Afganistan’a hâkim olması ve bölgede oluşan olağandışı durum Lefkoşa’da baş ağrısı yarattı. Avrupa’ya doğru mülteci akınlarının artması beklentisi mevcutken Kıbrıs ilk geçiş kapısı konumunda. Buna paralel olarak Erdoğan Hükümetinin bölgedeki İslami rejimlerle iyi ilişkiler içinde olması, Türkiye’nin bölgede başrol oyuncusu rolünü ele geçirme teşebbüsünü daha da güçlendirmesi nedeniyle artı bir olumsuz veri oluşturuyor.

Türkiye’yle komşu olması ve Ankara’nın siyasi çıkarları nedeniyle Yunanistan ile Kıbrıs’ın bu konuda en büyük baskılara maruz kalacak ülkeler olması bekleniyor. Yüzünü Brüksel’e çeviren Lefkoşa ile Atina başta Türkiye’nin güney sahilleri olmak üzere artırılmış Frontex devriyeleri yapılması talebinde ısrar ediyor. Konu Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetini ciddi biçimde meşgul ediyor. İçişleri Bakanı bugünkü AB Adalet ve İç İlişkiler Komisyonu toplantısında Yunanlı, İspanyol, İtalyan ve Maltalı muadilleriyle ortaya koymakta kararlı olduğunu açıkladı.

Kıbrıs’ın durumunda işgal altındaki bölge kara deliği ve yeşil hat vasıtasıyla çok sayıda geçiş olması nedeniyle Türkiye’nin güney sahillerinde kontrolün çok büyük önem taşıdığını bir kez daha tekrar edecek.

Dün AB Yüksek Temsilcisi Josep Borel’in düzenlediği olağanüstü tele konferansta Kıbrıs Afganistan’daki gelişmeler ışığında gerek olduğu takdirde AB partnerlerine kolaylıklar sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin bölgede özlü ve ana rol üstlenmeye hazırlandığı apaçık. Genelde gelişmelerin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına da olumsuz yansıyacağı değerlendirmesi yapılıyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberinde “Akıncı Erdoğan’ı ele verdi” şeklinde bir manşet yer alıyor. Üst ve alt başlıklar şöyle: Kıbrıs sorunu: Kıbrıslı Türk eski liderinden ifşaatlar – Sahte devletin tanınmasını sağlamak Türkiye’nin gündeminde yok – Türkiye’nin işgal altındaki bölgedeki seçimlere müdahalesinin ana nedeni Anastasiadis ile Berlin’de sağlanan fikir birliğiydi”

Haberde şöyle yazıyor:

Mustafa Akıncı 2019’un Kasım ayında Berlin’de sağlanan ve Ankara’yı tatmin etmeyen anlaşma hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Mustafa Akıncı’ya göre “raydan çıkmış treni yeniden rayına sokan” bu anlaşma Türkiye’nin Ersin Tatar’ı destekleyerek işgal altındaki bölgedeki liderlik seçimlerine müdahale etmesinin sebebi oldu. Akıncı ayrıca Türkiye’nin gündeminde sahte devleti tanınmasını sağlamanın bulunmadığını söyledi. Akıncı Erdoğan’la yaptığı bir görüşmede Türk Cumhurbaşkanının ona “Kosova’yı yüzün üzerinde ülke tanıdı, e ne oldu?” dediğini söyledi. Kıbrıs Türk eski toplum lideri “Görevi sürdürebildiğim takdirde Berlin zemini üzerinde ilerlemeye devam edecektim” şeklide vurguladı.

Haravgi gazetesi ilgili haberi “Berlin anlaşması seçimlere Türk müdahalesine neden oldu – “Berlin çerçevesinde yola devam edecektim” – “Türkiye’nin ajandasında “kktc”nin tanınması yoktur” başlıklarıyla veriyor.

Filelefteros gazetesinde ise “Akıncı: Berlin anlaşması Türkiye’yi rahatsız etti – Akıncı Ankara’ya ateş açtı – Türk müdahalesinin nedeni Berlin anlaşması – Eski Kıbrıs Türk lideri “Bu toplantının yapılması Türk yetkililerinde memnuniyetsizlik yarattı” dedi” başlıklarının yer aldığını görüyoruz.

*

Haravgi gazetesinin ana haberine geçelim SD.

Gazetenin ana haberi “Yoğun Bakım Birimleri koronavirüs ve çok dirençli mikroplarla savaş veriyor” manşeti ve “Dr Haris Armeftis kamu sağlığını tehdit eden tehlikelere karşı alarm çaldı” alt başlığı altında veriyor. Gazete ön sayfasında şu noktalara vurgu yapıyor:

Başka hastalıklar nedeniyle hastanede yatmakta olan hastaların ayrı koğuşlarda tutulması artık mümkün olmaması nedeniyle Mikrop diasporası kolaylaştı.

Sağlık sistemi kapasitesini aştı. Yoğun bakım birimlerinde tedavi gören hastaların sayısı nedeniyle kırmızı alarm. Eylül ayı daha da zor olacak.

Şu anda hasta olan kişiler arasında kaygı ve tedirginlik hüküm sürüyor. Büyük çoğunluğu aşısız.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Aşısız üniversite öğrencilerine öğrenim haracı” manşetiyle veriyor ana haberini. Üst başlık ““Ya aşı olacaksın ya da 72 saatte bir PCR testi yaptıracaksın ikilemine karşı üniversite toplumundan tepkiler”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor.

Yeni akademik yılda aşısız öğrencilere ve hocalara 72 saatte bir PCR testi yaptırmaları zorunluluğu getirilmesine dair öneri kargaşaya neden oldu.

Ortalama bir tahminle dersleri izlemek ya da ders vermek için aşısız bir öğrenci ya da hocanın ayda en az 200 avro ödemesi gerekiyor.

Aşı olmak için baskı önlemi değerlendirmesi yapan üniversite öğrencileri aşı olmak için ikna olmalarını sağlayacak, tüm soru işaretlerine cevap verecek aydınlatma kampanyaları talep etti.

Tepkiler anlaşılabilir olmakla birlikte, gerek durumdan etkilenenlerin sağlığını temin edecek gerekse de öğrencileri bu haraçtan kurtaracak olan aşı olma seçeneği açık olmaya devam ediyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri böyleydi.

Diğer haberlerden kısa kısa:

*

Politis gazetesinden üç haberimiz var.

“Kıbrıslı Türklerin aşı belgesi e-mail’i bugünden itibaren uygulamaya girecek”

Seyahat etmek isteyen ancak ellerinde tanınmış devletten verilmiş aşı belgesi olmayan Kıbrıslı Türklerin sorunu bugünden itibaren Avrupa Aşı Belgesi elektronik platform vasıtasıyla çözülüyor. Tüm gerekli belgeler www.moh.gov.cy adresine iletilebicek. Tekrar edelim sd. Tüm gerekli belgeler www.moh.gov.cy adresine iletilebicek.

1 Eylül’den itibaren ikinci aşama uygulamaya girecek. Bir web service’in oluşturulmasıyla toplu hizmet sağlanacak.

“Ekonomi: 2021’de kalkınma hızı yüzde 5,5’in üzerinde”

2021’in ikinci çeyreğindeki kalkınma hızının yüzde 12,9 olduğu tahmin ediliyor. Bu verim Ekonomi Bakanlığını gayrı safi yurt içi hasılayla ilgili değerlendirmesini yılın tümü için yüzde 5,5 oranında yükseltmesini sağladı.

*

“İtfaiye Kurumunda yeni dönem başlıyor”

Son üç ayda İtfaiye Kurumunun özerkleştirilmesiyle ilgili gelişmeler hızla sürüyor. Adalet Bakanı Stefi draku’nun da belirttiği gibi ilgili süreç itfaiye başkanının atanmasıyla Eylül ayı içinde tamamlanacak. İtfaiye başkanlığı makamı terfi yoluyla doldurulacak.

*

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“2021’in ilk 7 ayında adaya gelen turist sayısı ikiye katlandı.”

Bu yılın ilk 7 ayında adaya ulaşan turist sayısı geçen yıla kıyasla iki kat arttı. Geçen yılın rakamlarına kıyasla Temmuz ayında gelen turistlerin sayısı yüzde 358 oranında artış gösterdi. Turistlerin büyük çoğunluğunu Ruslar oluşturuyor.

*

Haravgi gazetesi:

“Yeni okul yılında ilk zilden önce sağlık protokolleri…”

Sağlık Hizmetleri okullarda aşıya hazır. Eğitim Bakanı Prodromos Prodromu “İlk zil SafePass’la çalacak” dedi. Aşılanmaya kolaylık sağlanması için okullara yakın noktalarda walk in merkezlerinin hizmet vermesi tasarlanıyor. İlkokul öğrencilerine maske zorunluluğu getirilmesi ise 23 Ağustos günü yapılacak olan toplantıda kesinlik kazanacak.

*

“Önümüzdeki pazartesiden itibaren her ava çıkışta üç üveyik avlama hakkı”

22 Ağustos’ta başlayacak olan üveyik avıyla ilgili olarak Αv ve Fauna Dairesi avcıları bilgilendirdi. Üveyik avı belirli koşullarla yapılacak, şartlara uymanlar ise ağır para cezalarıyla cezalandırılacak. Dairenin yaptığı açıklamaya göre üveyik avı 22.8.21 tarihinde başlayacak ve 30.9.21 tarihinde sona erecek. 15.756 adet üveyik avı rakamına daha önce ulaşıldığı takdirdeyse av süresi daha erken sona erecek. Bu rakam Avrupa Komisyonunun 2013-2018 yılları için açıkladığı ortalamaya uygun olarak belirlendi. Her avcı bir av gününde 3 üveyik avlama hakkına sahiptir. Tüm av süresi boyunca ise her avcının 12 üveyik avlama hakkı vardır. Avcılar avladıkları her üveyiği smart cep telefonu vasıtasıyla Artemis Cy aplikasyonuna kaydetmek zorundadır. Bunun yapılmaması durumunda cezası 100 avrodur. Telefonun kapsama alanı dışında olması durumunda dahi kayıt yapılabilir.

Üveyik türünün son yıllarda dünya çapında nüfusunun azalması nedeniyle söz konusu kısıtlamalar AB’nin kararıyla alınmıştır.

Son Güncelleme: 18 Ağustos 2021 - 13:08

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand