basın özetleri 13.08.21

Kıbrıs Cumhuriyetinin Kıbrıslı Türklere aşı belgesi sağlaması ile ilgili son gelişmeler, yeni öğretim yılında ilkokullara da maske zorunluluğu getirilmesi ve Limasol Limanını işleten şirketin 4 çalışanı işten çıkarma kararı bugünkü gazetelerde ana haber olarak seyreden gelişmeler.

*

Kıbrıslı Türkleri yakından ilgilendiren aşı belgesi konusuyla başlayalım. Politis ve Alithia gazetelerinde ana haber olarak yer alıyor:

“Tatar’ın sahte devletin tanınması amaçlı oyunları – İşgal altındaki bölge Kıbrıs Cumhuriyetini es geçerek yabancı ülkelerden sahte devletin verdiği aşı belgelerinin tanınmasını istedi – Hükümet elektronik aşı platformu kurmakla cevap verdi” haberin başlıklarını oluşturuyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Ersin Tatar sahte devletin tanınmasını sağlamak amacıyla yurt dışında okumakta olan Kıbrıslı Türk öğrencilerinin durumundan faydalanmaya çalışıyor. Kıbrıs Cumhuriyetini es geçerek başta İngiltere olmak üzere yabancı ülkelerden sahte devletin verdiği aşı belgelerinin tanınmasını ve öğrenci kabulünün yapılmasını istedi. Tatar’ın bu hareketinin şu ana kadar olumlu cevap alamamasından dolayı Kıbrıslı üniversite öğrencileri okullarına gidemememe korkusu yaşıyor. İşgal makamlarının Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarına aşı verilerini vermeyi reddetmesi nedeniyle Kıbrıslı Türk öğrenciler Kıbrıs Cumhuriyetinden de aşı belgesi elde etmekte zorlanıyor. Kıbrıs Hükümeti soruna çare bulmak için aşı yaptırmış olan Kıbrıslı Türklerin verilerini kayda geçirerek aşı belgesi alabileceği bir elektronik platform oluşturulması olasılığını araştırıyor.

*

Habere bir de Politis gazetesinden bakalım.

“Kıbrıslı Türklerin aşı belgesi alma sorununa çözüm - Kıbrıs Cumhuriyeti bir şah mat hareketiyle onları Tatar’ın taktiklerinden kurtardı”

Hükümet olağandışı bir gelişme olmadığı takdirde, bugün, kabul edilen aşı belgesi almak için, geçici olarak, gerekli verilerin gönderilebileceği özel bir email’in duyurusunu yapacak.

İkinci aşamada bir web service oluşturularak Kıbrıslı Türklerein toplu başvurularına cevap verebilecek bir özel bir veb sayfası kurulacak.

Şu ana kadar çok sayıda Kıbrıslı Türk aşı belgesi elde edebilmek için, yaşamını tehlikeye atmak pahasına özgür bölgelerde iki yeni doz aşı daha yaptırma yoluna başvurmuştu. Dün Devlet Fuarında, özel işlemlerle, 170 K/Türk öğrenci aşı oldu.

*

Filelefteros gazetesi ilkokullara da maske zorunluluğu getirilmesi tartışmalarıyla ilgili gelişmeleri veriyor ana haberinde.

Başlıklar şöyle:

“İlkokullara da maske zorunluluğu – 4., 5., ve 6. sınıflarda zorunlu olacak – Eğitim Bakanlığında velilerin de yer alacağı toplantıda konu masaya konacak – Ortaöğrenim öğrencilerini aşı konusunda bilgilendirme seminerleri”

Haberde şöyle yazıyor:

Yeni okul yılının başlama tarihi yaklaşırken ilkokul dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencileri başta olmak üzere ilkokullara maske takma zorunluluğu getirilmesi konusu düşünülen yeni önlemlerden biri oldu. Sağlam haber alan kaynaklar Eğitim Bakanlığının konuyu önümüzdeki hafta içinde veli örgütleri temsilcileriyle yapacağı bir toplantıda ele alacağını bildirdi. Veli derneklerinden gelen haberlere göre veliler Eğitim Bakanlığının görüşlerini dinledikten sonra konuyla ilgili görüş belirtecek.

Bu arada Sağlık Bakanlığı orta öğretim öğrencilerine aşı konulu seminerler vermeye hazırlanıyor. Bir Sağlık Bakanlığı kaynağı Filelefteros’un dün yayınladığı orta öğretim kurumlarında mobil aşı birimlerinin kurulacağı şeklindeki bilgileri doğruladı ve öğrencilerin aşıyla ilgili sorularının cevaplandırılması, kaygılarının giderilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla seminerler düzenleneceğini kaydetti.

*

Haravgi gazetesi Limasol Limanında yapılması beklenen işten çıkartma ve grevlerle ilgili gelişmeleri ana haber yapıyor:

Gazetenin manşeti DP World Limassol işi yokuşa sürüyor – Şirket İş İlişkileri Bölümünün işten atmaların ertelenmesiyle ilgili talebine olumsuz yanıt verdi – AKEL konuyu meclise götürecek”

DP World Şirketi 4 çalışanını işten çıkarma kararına inatla ısrar ediyor. Bu arada grevlerinin üçüncü gününde bulunan çalışanlar greve son vermelerinin tek yolunun, Şirketin, dört meslektaşlarını işten atma kararını geri çekmesi olduğunu bildirdi.

Çalışan sendikaları dün yaptıkları bir açıklamayla grevin devam etmesinin tüm sorumluluğunun –ülke ekonomisine tüm etkileriyle birlikte- şirkete ait olduğunu ifade etti.

Çalışanlar dün yaptıkları toplantıda ayrıca bugün grev faaliyetleri konusunu sabah saat 10.00’da Ulaştırma Bakanlığına, 11:00’de ise Çalışma Bakanlığına götürme ve bakanlıkları yaşadıkları sorunlar konusunda bilgilendirme kararı aldı.

Dün öğleden sonra Ulaştırma Bakanlığı Genel Müdürü Stavros Mihail’in bugün Şirketle bir görüşme yapmak üzere Limasol Limanını ziyaret edeceği öğrenildi.

Bunun sonucunda çalışanların verileri yeniden değerlendirmesi ve önlemleriyle ilgili yeni kararlar alması bekleniyor.

Dün İş İlişkileri Dairesi Müdür Yardımcısı Andis Apostolu şirkete bir mektup göndererek işten çıkarma işlemlerini ertelemesini istediği bildirildi. Söz konusu mektupta Apostolu, çalışan fazlası nedeniyle işten çıkarma konusunun, Sanayi İlişkileri Kurallarına uygun olarak, İş İlişkileri Bölümünde ele alındığını belirtti. “İş barışının sağlanması ve limanların işleyişinde daha fazla sorundan kaçınılması amacıyla, sizi, iş anlaşmazlığının giderilmesi konusunun ilerlemesi için işten çıkarmaları ertelemeye çağırıyoruz” dedi. Ancak dün akşamüzeri saatlerinde şirketin bu talebe verdiği yanıt olumsuz oldu.

Bu arada bundan birkaç gün önce KEVE ve OEV işveren örgütlerinin Sanayi İlişkileri Kurallarını savunan bir açıklama yaptığı halde dün meydana gelen olaylar hakkında herhangi bir görüş belirtmedi.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri böyleydi.

Diğer bazı haberlerle basın özetlerimiz devam ediyor.

*

Haravgi gazetesi:

“Öğretmen sendikaları öğrencilerin zorunlu olarak aşılanmasına karşı çıkıyor, haftalık test talep ediyorlar”

Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Hacisavas OELTEK ve OLTEK’in Çarşamba günü Eğitim Bakanı ve Sağlık Bakanıyla yaptıkları toplantı hakkında KYPE’ye bilgi verdi. Hacisavas’a göre Sağlık Bakanı ile Eğitim Bakanı iki sendikanın okullarda mobil test birimlerinin bulundurulması ve öğrencilerin test yaptırmasına kolaylıklar sağlanması taleplerini olumlu karşıladı. Sendikalar ayrıca öğrencilerin koronavirüs test sonuçlarının, okul işleyişini ve öğrencilerin derslere girişini engellememesi amacıyla 72 saat yerine bir haftalığına geçerli olması durumunun araştırılmasını istedi. Sağlık Bakanı konuyu inceleyeceklerini, birkaç hafta süreyle ülkenin pandemik durumunun gidişatını izleyeceklerini ve ona göre karar vereceklerini belirtti.

OELMEK ayrıca tek kişilik sıralar konusunun 31 Ağustos gününe dek çözülmesini talep etti. Hacisavas “Şu anda Limasol’da bir sorun var. Onun da Eylül ayı içinde çözülebileceğini tahmin ediyoruz” dedi. Sendikalar koronavirüs önlemleriyle ilgili her detayın protokole eklenmesini talep etti.

*

Haravgi’deki bir başka haberde ayrıca dün iki yeni ölüm olayının meydana geldiğini ve 402 yeni vakanın saptandığını yazıyor. Habere göre hastanede tedavi gören koronavirüs hastalarının sayısı 276’ya yükseldi.

*

Filelefterostan bir haber:

“Pandemi ev çalışanlarının sayısını da artırdı”

Pandeminin neden olduğu ekonomik ve diğer etkilere rağmen Kıbrıs’ta ev çalışanı bulunduran ailelerin sayısının yükseldiği görüldü. 2021 yılının ilk üç ayında Kıbrıs’taki ev çalışanlarının sayısı 17.849’a yükseldi. Durum pandeminin pek çok aileyi üçüncü ülkelerden daimi ev çalışanı bulundurmaya ittiğini gösteriyor. Yetkili bir kaynak Filelefteros’a pandeminin ekonomiye yarattığı baskılara ve çalışanların gelirinde görülen düşüşe rağmen, devletin çalışanlara uyguladığı destek önlemleri sayesinde, bunun ülke ailelerinin bütçesine çok yansımadığını söyledi.

*

Alithia’dan bir başka haber:

“Kıbrıs’ın en büyük hastanesi Lakadamya’da – Büyük yatırımın çalışmaları başlıyor”

Kıbrıs’ın en büyük hastanesini oluşturacak olan “Hadassah Hospital Cyprus” Lakadamya’da eski Haralambidis Fabrikasının bulunduğu yerde inşa edilecek. Yeni hastane 1500’den fazla istihdam sağlayacak.

Son Güncelleme: 13 Ağustos 2021 - 13:46

Son Haberler

06 Ekim
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Tüm haberler

Video on Demand