basın özetleri 12.08.21

Filelefteros gazetesi:

Gazetenin “Okullarda da Walk In – Hedef aşılanmayı ilerletmek – Tüm öğrencilere ücretsiz rapid test” başlıklı ana haberi şöyle:

Orta öğretim okullarında mobil aşı merkezi Walk In kurularak öğrencilere, velilerinin de izniyle, aşı yaptırılması konusu ele alınıyor. Ancak bunun başarılması için hedefli ve sağlam bir bilgilendirme kampanyası gerekiyor.

İlgili konu dün Milli Eğitim Bakanlığında Bakan Prodromos Prodromu, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ve öğretmen sendikaları OELMEK ve OLTEK’in yer aldığı toplantıyı meşgul etti. Konu Sağlık Danışma Kuruluyla da tartışılacak.

İlgili kararın alınmasıyla ilgili süreç henüz çok erken bir aşamada olmasına rağmen bir başka konu kesinlik kazandı. Filelefteros gazetesinin edindiği bilgilere göre yetkili bakanlıklar öğretmen sendikalarıyla veli derneklerinin okullarda ücretsiz rapid test yapılmaya devam edilmesi ile ilgili taleplerini olumlu karşıladı. Bu veriler ışığında orta öğretim okullarında ücretsiz rapid test birimlerinin öğrencilere hizmet sunmaya devam edeceği kesinleşti.

Dünkü toplantıda ayrıca tüm öğretmen sendikalarının ana taleplerinden biri olan okulların pandemiyle ilgili hijyen protokollerinin yeniden düzenlenmesi oldu. Öğretmen sendikaları Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığından okulların açılış ve işleyişinin mümkün olan en olağan koşullar ve güvenlik koşulları altında olmasının sağlanmasını talep etti.

Konuyla ilgili kararlar önümüzdeki günlerde ve okulların açılacağı 1 Eylül gününden önce alınacak.

*

Alithia gazetesiyle Politis gazetesi dün meydana gelen bir cinayet olayına yer veriyor.

Alithia gazetesinin ana haber başlıkları “Park yeri uğruna cinayet! Kıbrıs toplumu şaşkınlık içinde – 29 yaşındaki Stavros’un komşusu tarafından öldürülmesi toplumu şoke etti. – Av tüfeğiyle kafasından yediği bir kurşunla öldü – Maktülün babası ağır yaralı”

Haberde şöyle yazıyor: Dün Yeri köyünde önemsiz bir sebepten işlenen cinayet Kıbrıs toplumunu sarstı. Sebep park yeri hakkındaki bir anlaşmazlıktı. 29 yaşındaki maktül Stavros Andoniu’nun babası da olay yerinde ağır yaralandı. Lefkoşa genel hastanesine kaldırıldı. Olayın faili 52 yaşındaki komşuları. Olay failin maktülün babasıyla park yeri için uzun süredir devam eden sürtüşmeleri nedeniyle başlayan bir kavgayla cereyan etti. 29 yaşındaki genç babasına destek olmak için olaya koştu. İki taraf birbirine sopalarla saldırdı. Olayın faili olay yerinden ayrıldıktan biraz sonra elinde av tüfeğiyle geri dönerek ateş etmeye başladı. Kurşunlar 29 yaşındaki genci hedef buldu. Ardından fail silahı babaya çevirerek ateş etti ve yaraladı. Mahallede kaotik bir durum meydana geldi. Akabinde olay yerine gelen polis gücü bölgeyi kuşattı. Maktülün annesi ve eşi de olaylara tanık oldu.

*

Politis gazetesi:

“Yanlış ellerin tuttuğu av tüfekleri can almaya devam ediyor – Cinayetin vesilesi park yeri anlaşmazlığı, nedeniyse av tüfeği bulundurmaya uygun olmayan kişinin av tüfeğine el konmamış olması”

Haberde şöyle yazıyor:

Ölüyoruz ama öğrenmiyoruz. Fail daha önce yargılanıp hüküm giymiş, davranış bozuklukları olan bir kişi. Buna rağmen yasadaki boşluklar nedeniyle av tüfeği bulundurmaya devam ediyordu.

Suçunu itiraf eden fail 2006 yılında Yunan plakalı arabalara zarar vermekten yargılanıp 5 aylık hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak aradan 3 yıl geçtikten sonra suçu silindi.

59 Yaşındaki Yeri sakini av tüfeğiyle ateş ederek 29 yaşındaki Stavros Andoniu’yu öldürdü, babasını ağır yaraladı. Faili bir rampa rahatsız etmişti. Stavros’un annesiyle eşi trajik birer figür görünümündeydi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Haravgi gazetesi “Yoğun bakım birimleri tıkandı, vakaların tümü açıklanmıyor” manşeti ve “Ücretsiz rapid test uygulamasının kaldırılması gerçek vaka manzarasını bozdu” alt başlığıyla veriyor.

Üç ayrı haber şeklinde verilen bilgilerden bazı alıntılar yapalım:

Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu Basın Sözcüsü Haralambos Harilau KYPE haber ajansına yaptığı bir açıklamada yoğun bakım birimlerinde bulunan Covid hastalarının sistemi zorlamaya devam edeceğini ancak Covid koğuşlarında durumun istikrar kazanmaya başladığını söyledi.

Harilau “Yoğun bakım birimleri baskı altında olmaya devam ediyor. Günde 50’den fazla hasta yoğun bakım tedavisi alıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren bu rakamın istikrar kazanacağını ve yavaş yavaş azalmaya başlayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Larnaka – Mağusa Genel Hastaneleri Müdürü Emilia Haciyanni ise şu anda Mağusa Referans Hastanesinde tedavi görmekte olan Covid 19 hastalarının yüzde 89’unun aşı olmamış yurttaşlardan oluştuğunu açıkladı.

Haciyanni Mağusa hastanesinde tedavi görenlerin sayısının 66 olduğunu bunlardan 6’sının ise yoğun bakımda bulunduğunu söyledi. Haciyanni azalmaya başlayan koronavirüs vakalarının artmaması için 15 Ağustos Meryemana yortusu döneminde yurttaşlara dikkatli olmaları ve sağlık protokollerine uymaları konusunda çağrı yaptı.

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre dün koronavirüs nedeniyle 5 yurttaş daha yaşamını yitirdi. Toplam ölüm sayısı 452’ye yükseldi. Açıklanan yeni vakalar 484 olarak kaydedildi. Toplam vaka sayısı 107 bin 485’e yükseldi.

Haravgi gazetesindeki “Dr. Voniatis: Eylül zor bir ay olacak – Ücretsiz test uygulamasının kaldırılması ve Delta mutasyonu nedeniyle epidemiyolojik görüntünün okunması zorlaştı” başlıklı haberde ise şöyle yazıyor
Epidemiyolog Mihalis Voniatis KYPE’ye yaptığı açıklamada vakaların sayısı azalmış olabilir ama tedavi gören hastaların sayısı yüksek olmaya devam ediyor diyerek şu anki manzara gerilemediği takdirde Eylül zor bir ay olacak dedi.

Dr Voniatis pandemik manzaranın şu anki gelişiminin okunmasının çok zor olduğunu belirtti. “Durum zor. Zira vakalar azalıyor gibi görünse de sorun var olmaya devam ediyor. Yüksek sayıda hastamız var. Yoğun bakım birimlerindeki en yeksek sayıya ulaştık. Çok sayıda hasta ise entübe durumda.

Voniatis bütün bunların bizi kaygılandırması gerektiğini zira iki sebebinin olabileceği söyleyerek “Birincisi ücretsiz rapid test uygulamasının kalkması nedeniyle bütün vakaları tespit edememek ikincisi ise Delta mutasyonunun ağır hastalanmaya yol açması ve gençlerle çocukları da kötü etkilemesi nedeniyle ağır hasta sayısının artmasıdır” dedi.

Bilim adamı aşılananların sayısının artması ile vakaların düşmesi gerektiğine de vurgu yaptı. “Biliyoruz ki tedavi görenlerin büyük çoğunluğu aşısız. Hastalardan aşılı olanların ise tek doz yaptırmış olması ve dolayısıyla direnç kazanmamış olması olasılığı mevcut. Yapılması gereken tam doz aşı alanların sayısını yükseltmek olmalı. Ancak bunun da Eylül ayı sonuna kadar başarılabileceğine inanmıyorum” dedi ve Eylül’de okulların açılmasıyla birlikte durumun daha da zorlaşacağını kaydetti.

Gazetecilerin sorularına cevap verirken Dr Vonyatis “Vakaların açıklananlardan daha fazla olduğuna inanıyorum. Eczanelerde yapılan rapid testlerin hepsinin bildirilmemesi sorun yaratıyor ve pandemi hakkında net bir görüntü elde etmemize engel oluyor” dedi.

*

SD Haravgi gazetesinin bir başka haberinde “Niyazi Kızılyürek Aşı Belgesi İnternet Platformu kurulması çağrısı yaptı” başlığını görüyoruz. Haberde şöyle yazıyor:

AKELli Avrupa parlamentosu üyesi Niyazi Kızılyürek Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümetine bir çağrı yaparak Kıbrıslı Türklerin ve yurt dışında yaşayan tüm Kıbrıslıların, girerek aşı verilerini kayda geçirebileceği ve böylelikle Avrupa Covid 19 dijital sertifikasını alabileceği bir internet platformu oluşturmasını önerdi.

Kızılyürek bu yolla Kıbrıslı Türklerin aşı belgelerinin tanınmaması sorunuyla birlikte işgal yetkililerinin Kıbrıs Cumhuriyetine aşı belgeleri hakkındaki gerekli bilgileri sağlamamada diretmesi sorununun da aşılabileceğini kaydetti.

Ersin Tatar’ın iki toplumlu sağlık teknik komitesi vasıtasıyla bu konuda işbirliği yapmayı reddetmesi Avrupa Aşı Belgesi almak isteyen Kıbrıslı Türklere sorunlar yaratıyor.

Niyazi Kızılyürek bu platform vasıtasıyla son derece insani bu konuya çıkış yolu sağlanabileceğine ve Kıbrıslı yurttaşların tümünün hizmet alabileceğine olan inancını ifade etti.

Son Güncelleme: 12 Ağustos 2021 - 12:52

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand