basın özetleri 11.08.21

Dün Alithia hariç tüm diğer Rum gazetelerinde ana konu olarak seyreden Kıbrıs Yatırım Programı çerçevesindeki El Cezire’nin yeni videosunun ortaya koyduğu skandal bugün de gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

*

Politis gazetesi “Güya Kıbrıs karşıtı komplo teorisi çöktü – El Cezire’nin ikinci videosu araştırmanın ana hedefinin Kıbrıs değil Britanya futbolu olduğunu ortaya koydu” başlıklarıyla verdiği haberinde ön sayfasında şöyle yazıyor:

Arap haber ağının araştırmacı gazetecileri Kıbrıs’a ve KEP’e, doğrudan değil, şüpheli yatırımcı taliplerin Britanya futbolu içerisinden kara para aklama yollarını araştırırken ulaştı.

Kıbrıs’a ve Kıbrıs pasaportu veren çevrelere ulaşmaları Britanyalı aracılardan edindikleri bilgi ve tavsiyeler içerisinden oldu.

Rus Nikolay Gornovkiy temiz ve Britanya, Rusya ve İnterpol’ün temiz sicil kaydı sahibi. Pasaportunu Londra’da aldı çünkü sağlık nedeniyle seyahat edemiyordu.

*

Filelefteros gazetesinden konuyla ilgili biraz daha ayrıntı alalım:

Gazete “Ruslara çuvalla pasaport – Yeni video organize ziyafet yapıldığını gözler önüne serdi – Bakana atıfta bulunulması yangınlara sebep oldu” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:

Kıbrıs’ın, ülkelerinde ya da başka bir yerde aranıp aranmadıklarından bağımsız, yabancı yatırımcılara sürüyle pasaport dağıttığı yurt dışında herkes tarafından bilinen bir sırdı. El Cezire’nin önceki gün yayınladığı İngiliz futbol kulüplerini satın almak yoluyla kara para aklamayla ilgili yeni video Ruslarla yapılan organize operasyonları bir kez daha teyit ederek Kıbrıs’ı yeniden fırtınanın orta yerine attı.

Videoda görülen Britanyalı eski Scottland Yard dedektifinin açıklamaları büyük etki yarattı. Britanyalı polis, Çinli yatırımcının sözde temsilcilerine, Kıbrıs pasaportu almanın ne kadar kolay olduğunu anlatmak çabasıyla her şeyin mümkün olduğunu ve daha önce de aranan hatta İnterpol listesinde adı olan bir Rus yatırımcıya da Kıbrıs pasaportu sağlandığını söyledi. “Kıbrıs’ta sürekli olarak yapılan bir şey bu” dedi.

Yeni ifşaalar iç cephede yaşanan siyasi savaşın da yeniden ateşlenmesine neden oldu. Partiler Hükümeti plandaki tedbir eksikliklerinin yozlaşmayı teşvik ettiği ve ciddi yatırımlara karşı caydırıcı rol oynadığı konusunda suçladı. İlgili videoda görünen iki Britanyalı polisin Hükümetin bir Bakanına atıfta bulunması ve Rus yatırımcıya Kıbrıs pasaportu verilmesi amacıyla özel olarak Londra’ya gitmesini söylemesi ayrı bir etki yarattı. Hükümet Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan bir açıklamayla bu bilgileri yalanlarken, Filelefteros’un edindiği bilgiler, söz konusu Rus’un 2019’da Londra’dayken Kıbrıs pasaportu aldığını doğruladı. Bu bilgilere göre Rus sağlık sorunları olması nedeniyle, gerçekten, Londra’daki Kıbrıs Konsolosluğuna giderek biyometrik verilerini bildirdi. Rus yatırımcı aranan bir kişi değildi ve bunu konsolosluğa iki temiz kağıdı sunarak doğruladı. Bu arada Konsolosluğa bir Kıbrıslı yetkili de girip çıkıyordu. Ancak bütün bunların yatırım programıyla alakalı olup olmadığı kesinleşmiş değil.

Başsavcı yaptığı ilgili açıklamada El Cezire’nin yeni videosunun, bazı atıfların ne denli araştırma gerektirdiğinin anlaşılması için, Hukuk Dairesi ve Polis tarafından inceleneceğini belirtti. Bu arada videonun son 10 dakikalık bölümünde kendisinden söz edilen Covani Grubu başkanı Kıbrıs Yatırım Programıyla KEP’le ilişkisinin sınırlı olduğunu ve El Cezire’nin, adını kullanmaktaki ısrarını anlayamadığını ifade etti.

*

Haravgi gazetesi “Bakan ve “altın” dostlar hakkında kaçmaya çalışmadan cevap verin” manşetiyle veriyor ilgili ana haberini. Alithia gazetesine geçmeden önce Haravgi’nin ön sayfadaki alt başlıkları da aktaralım.

Tahrik ediciler… Şeffaflık eksikliği ve yozlaşmayı eleştirenlerden özeleştiri talep ediyorlar

Hakkında İnterpol tarafından kırmızı uyarı bulunan Rus yatırımcıya Bakan müdahalesiyle Kıbrıs pasaportu verildi.

OCCRP: Anastasiadis Hukuk Bürosu Soteris Pittas & Co LLC’yle yakın ilişkiler içindeydi.

AKEL: Yozlaşmaya adı karışanlara karşı tahammül sınırımız sıfırdır. Anastasiadis açıklama vereceği yerde üste çıkmaya çalışıyor.

*

Son olarak habere bir de Alithia gazetesinden bakalım:

“El Cezire’nin ifşaatları ısıtılıp yeniden sofraya getirilmiş bir yemekten ibaret – Hükümet aranan Rus yatırımcının Kıbrıs pasaportu alması olayına Bakanının karışmış olduğu iddialarını reddetti, DİKO ile AKEL’in programın zaaflarından faydalananlarla ilgili özeleştiri yapmasını isteyerek hodri meydan, dedi”

Ön sayfasında şöyle yazıyor:

El Cezire’nin son videosunda Kıbrıs Yatırım Programına dair iddia ettiği bilgiler yeniden ısıtılıp sofraya konan yemek olarak değerlendirildi. Mamafih AKEL ile DİKO Hükümete bir kez daha saldırmak ve İnterpol tarafından aranan bir Rus yatırımcının Kıbrıs pasaportu alması olayında adı geçen Bakan konusunda açıklama talep etmek için bu fırsatı kaçırmadı.

Hükümet bu iddiaları kesinlikle reddetti. Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos gerek El Cezire gerekse de OCCRP tarafından yeni ortaya atılan iddiaların yalan iddia teşkil ettiğini, geçmişte de aynı iddiaların öne sürüldüğünü ve Kalogiru ile Nikolatos araştırma komisyonları raporları tarafından asılsız olduğunun tespit edildiğinin belirtildiğini söyledi. Pelekanos AKEL ile DİKO’ya hodri meydan diyerek Kıbrıs Yatırım programının zaaflarından faydalanmış olan kişilerle ilgili açıklama talep etti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

*

Filelefteros:

Ağlamak yok, Mağusa’da talep etmek var

Kıbrıs’ın kadınları 14 Ağustos 2021, Cumartesi günü, saat 19.00’da Mağusa için barışçıl yürüyüş çağrısı yaptı. Pile’deki BM bürosunun önünde başlayacak olan mitingte bir sesle Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarının uygulanması ve Mağusa’nın BM’e devredilmesi talep edilecek.

*

1 Eylül günü aşılılara tatil sübvansiyonu programı yeniden yürürlüğe girecek

Aşılanma programının güçlendirilmesine teşvik oluşturması amacıyla uygulamaya konan Sübvansiyonlu Yaz Tatili Programı otelcilere can simidi oldu. 30 Temmuz’a kadar olan süreçte program dâhilinde 180 bin konaklama yapıldı. Otellere oksijen takviyesine, söz konusu programın son bulduğu Ağustos’tan sonra da, devam edilmesine karar verildi. Somut olarak 1 Eylül’de Turizm Müsteşarlığı tarafından hazırlanan İç Turizme Destek Programı yürürlüğe konacak ve Kasım ayı sonuna kadar devam edecek.

Sübvansiyonlu Yaz Tatili Programı çerçevesinde otellerin sunduğu, 3 gecelik konaklama olması koşuluyla, kahvaltı dâhil, en yüksek iki kişilik oda fiyatı gecesi 80 avrodan oluşuyor. Hak sahiplerinin ise en az bir doz aşı yaptırmış olması ya da koronavirüs geçirmiş olması şartı var.

*

İklim değişikliğiyle ilintili yatırımlar henüz çok az – Kıbrıs’taki işletmeler diğer AB üyesi ülkelerinin gerisinde

Geçen Pazartesi günü yayınlanan Avrupa Yatırım Bankasının “Avrupa İşletmeleri ve İklim Değişikliği 2020/2021” raporuna göre, girişimciliğin yanısıra artık günlük hayatımızı da “tehdit eden” iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele yatırımları konusunda Kıbrıs işletmeleri AB ortalamasının gerisinde kaldı. Rapora göre AB işletmelerinin yaklaşık olarak yüzde 45’i iklim değişikliğinin etkileriyle mücadeleye yatırım yapıyor. ABD’de bu oran yüzde 32 civarında seyrediyor.

Bu bağlamdaki en yüksek oranın –yaklaşık olarak yüzde 50 civarında- Kuzey ve Batı Avrupa’da görüldüğü kaydedildi. Güney Avrupa’nın bu ortalamadaki payı yüzde 38, Orta ve Doğu Avrupa’nınkiyse yüzde 32 civarında.

Söz konusu yatırımların en yüksek olduğu ülkeler arasında yüzde 62 ile Finlandiya birinci sırada yer alırken onu yüzde 58 ile Hollanda izliyor. Kıbrıs yüzde 23’lerde seyrederken İrlanda yüzde 19, Yunanistan ise yüzde 18’le Kıbrıs’ı geriden izliyor.

Avrupa yatırım Bankası Başkan yardımcısı rapor vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İşletmeler rekabet avantajı sağlamak istiyorlarsa eğer bugün plan yapmak zorundalar. Aksi takdirde ileriye bakan rakipleri karşısında zemin kaybetmeye mahkumdurlar. Biz Avrupa Yatırım Bankası olarak tüm dünyada iklimle ilgili çalışmaları sübvanse ediyoruz. Sizi temin ederiz ki yeşil kalkınmaya yönelim hem çevre hem de ekonomi bakımından verim sağlıyor.”

*

Ve Alithia gazetesinden bir haber:

Perseid meteor yağmuru… Temmuz ayı ortalarında başlayan gök fenomeni doruk noktasında

Ağustos ayının her yıl bize güzel bir sürprizi var. Gök taşı yağmuru ya da Perseid yağmuru ya da dilerseniz kayan yıldız yağmuru deyin. Bu hayranlık verici gökyüzü fenomeni Ağustos ortalarında doruğa ulaşır. Somut olarak 11 ile 12 Ağustos gecesi kayan yıldız yağmuru ülkemizde ve genelde kuzey yarımkürede diğer gecelere kıyasla çok daha belirgindir.

Perseid gök taşı yağmuru, kayan yıldızların hızlı ve ışıklı olması ve uzun bir kuyruk bulundurması nedeniyle çok etkileyici bir manzara ortaya koyuyor. NASA’ya göre yıl içinde meydana gelen tüm gök taşı yağmurlarından daha belirgin. Bir saatte kayan yıldız sayısı 50 ile 60 arasında. Ama rekor saatte 300 kayan yıldızla 1993 yılına ait.

Kayan yıldızlar Kuzeydoğudan –adını da almış olduğu Perseus Takımyıldızı bölgesinden- geldiği görünse de hemen hemen tüm gökyüzüne yayılırlar. 14-17 Temmuz’da başlayan ve 24 Ağustos’ta son bulan bu fenomenin güneş batımından sonraki saatlerde ama özellikle de gün ışırken çıplak gözle görülmesi olasıdır.

Kayan yıldızlar hızla yeryüzüne yaklaşır ama ulaşması olası değildir. Zira gezegenimize yaklaşırken kat ettikleri hız ve 1.650 dereceye varan ısı nedeniyle parçalanıp un ufak olurlar.

Bu muhteşem olayı seyretmek için özel bir donanıma da ihtiyaç yoktur. Yeter ki insan şehir ışıklarından uzak, koskoca gökyüzü manzarasını görebileceği karanlık bir noktada olsun. Perseus ile Kasiope takım yıldızlarının arasındaki bölgeyi görebilsin. İşte o zaman birazcık şansınız varsa bu parlak meteorları görmeniz işten bile değil.

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2021 - 11:56

Son Haberler

03 Haziran
Uyuşturucuyla Mücadele ekipleri, Baf kazasında 7 kilo esrar tespit etti.
15:47
Zelensky: Ukrayna birlikleri, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeleri geri almak için karşı taarruzu başlatmaya hazır
15:45
Erdoğan, Türkiye'nin beş yıllık yeni cumhurbaşkanlığı dönemi için Ankara'da meclis huzurunda yemin ediyor
15:44
Kıbrıs Otelciler Birliği: 3 günlük tatil sebebiyle sahil bölgelerindeki otellerde doluluk oranı %80’e ulaştı.
15:42
OELMEK: Meclisin değerlendirme sistemini yeni eğitim yılından itibaren uygulanacak şekilde onaylaması mümkün.
13:28
Kıbrıs'ın birçok bölgesinde sabah saatlerinden bu yana atmosferde yüksek yoğunlukta toz gözlemleniyor.
13:27
"OPEC PLUS" adlı işbirliğine dahil olan ülkeler, petrol üretiminde daha fazla azalmaya gidilmesi olasılığını görüşecek.
07:55
16 yaşındaki erkek çocuk, yanında sahte ehliyetle babasının arabasını sürerken yakalandı.
07:52
Cumhurbaşkanı Hristodulidis, Çocuk Koruma ve İstihdam Merkezinin açılışının rolü ve önemine vurgu yaptı.
07:50
Enerji Bakanı, 2023 yılını Afrodit parseli için "dönüm noktası" olarak nitelendirdi
07:48
Kanada: Quebec kentinde, büyük orman yangınları nedeniyle 11 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.
07:47
Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı, maçlarla ilgili yolsuzlukların örtbas edildiğine dair şikayetlere yanıt verdi.
07:46
Tüm haberler

Video on Demand