basın özetleri 10.08.21

Filelefteros, Politis ve Haravgi gazetelerinin bugünkü ana haberleri altın pasaportlar konusuyla ilgili yeni gelişmelere ayrılıyor.

Filelefteros gazetesi ana haberini «Pasaportlar konusunda yeni karalama – Kıbrıs Yatırım Programı KEP vasıtasıyla Britanya takımlarının satın alınmasında Kıbrıs’ın adı geçiyor” başlıklarıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

El Cezire haber ajansının dün yayınladığı futbol skandalıyla ilgili video Kıbrıs’ın dünya çapında bir kez daha rezil olması kâbusunu da başlattı. Yeni gündeme gelen konu Kıbrıs’a dokunmanın yanısıra yabancıların dünyanın uzak köşelerinden dahi Kıbrıs Yatırım Planından faydalanma yoluyla futbol takımları satın alarak kara para akladıklarını gösteriyor.

El Cezire’nin dün yayınladığı yeni videoda Kıbrıs’ın adı bu kez de İngiliz futboluyla ilgili bir araştırmada geçiyor.

El Cezire’nin gerek önceki üç sesli yayınında gerekse de daha geç saatlerde yayınladığı videoda bir Scottland Yard eski polisi Kıbrıs Yatırım Programından söz etti. Yetkiliye göre bir yatırımcının bir İngiliz futbol takımını satın alarak Kıbrıs vatandaşlığı alması zor bir şey değildi. “Patronunuzun bulunduğu durumdan çok daha kötü durumda olan pek çok kişi için bunu defalarca yaptık” diyen Britanyalı polis, El Cezire muhabirlerine bir finans danışmanıyla işbirliği yaptığını söyledi ve Kıbrıs’taki temaslarından söz etti.

Videoda adı geçen, Birleşik Krallık’a sığınmış ve seyahat özgürlüğü olmayan bir Rus yurttaşının meselesi son derece önemli olarak kaydedildi. Bu kişiyle ilgili olarak adı verilmeyen bir Kıbrıslı Bakanın Londra’daki Kıbrıs konsolosluğuna gittiği ve orada bu meseleyi bağladığı iddia edildi. Rus yatırımcı Kıbrıs’a ayağını dahi basmadan tüm işlemlerin Londra’da yapılmasıyla yurttaşlık aldı.

Britanyalı yetkililer adı saklı tutulan El Cezire muhabirlerine, temiz kâğıdı olmayan ve aranan şahıslar için dahi Kıbrıs pasaportu almanın ne kadar kolay bir iş olduğunu anlattı. Videoda ayrıca bir Çinli yatırımcıya yatırımının 10 milyonu bulması önkoşuluyla sekiz hafta içinde pasaport verilmesi durumundan da söz ediliyor.

*

Haravgi gazetesi ana haberini “Cumhurbaşkanı “altın” dostları ve komşuları nedeniyle dünyaya rezil oldu – OCCRP’dan yurttaşlık verme programı konusunda yeni veri ve sorular” başlıklarıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Yozlaşma ve Örgütlü Suç Araştırma Ağı OCCRP’nin dünkü yayınına göre Kıbrıs pasaportlu Suudi Arabistanlı Abdül Rahman Halid Bin Mahfuz’un Cumhurbaşkanının Yermasoya’daki özel villasının karşısında bulunan villasının devri sırasında izlenen prosedür bulanıklığını koruyor.

“Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in “altın” dostları ve komşuları başlıklı yayında villanın satın alınması sırasında konutun, adı saklı tutulan Kıbrıslı bir müteahhite ait olduğu vurgulanıyor. Ayrıca müteahhitin Merryvale Ltd adlı bir şirketin sahibi olduğu ve şirketin bu villadan ve villanın yanında bulunan iki arsadan başka mal varlığı ve iş faaliyetleri olmadığı belirtiliyor.

Yayına göre Mahfuz ve ortakları 2014 Ekim’inde şirkete 5,5 milyon, hissedarlarına ise 2 milyon avro ödeyerek Marryvale Ltd şirketini satın aldı. Villanın etrafındaki arsalar ise Rafil Safil adlı Kıbrıs pasaportu sahibi bir Rus’a aitti.

Lüks villanın kime ait olduğunun saptanması oldukça zor olmakla birlikte konu Yurttaşlık Programıyla ilişkilendirildi.

OCCRP’nin yayınında, elinde bulundurduğu belgelere dayanarak, İçişleri Bakanlığının söz konusu yatırımcılara vize verilmesine ilişkin itirazlarına rağmen, Bakanlar Kurulunun bu itirazları göz ardı ettiği vurgulanıyor ve Nikos Anastasiadis’in Mahfuz ve yakınlarına yurttaşlık verilmesi konusunda herhangi bir müdahalesine rastlanmamasına rağmen söz konusu başvuruları onaylayan Bakanlar Kurulu toplantısının başkanlığını yürüttüğüne dikkat çekiliyor.

OCCRP’nin yayınından ortaya önemli sorular çıkıyor. Mahfuz ve ortaklarının taşınmaz mal alımlarında malların değerinden çok daha büyük paralar harcadığı belirtiliyor. 2014 yılında toplam ticari ve konut mallarına 19,8 milyon avroluk bir miktar ödendi.

İlgili haberin yanında yer alan bir haberse “El Cezire: İngiliz futboluna yatırımlardan altın pasaportlara” başlığını taşıyor ve haber ajansının “the men who sell football” adlı videosunda suç işlemiş kişilerce İngiliz takımlarının satın alınması yoluyla kara para aklandığından söz edildiğini yazıyor.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

“Britanya sahalarında da oyun çeviriyorlar – El Cezire’den yeni ifşaatlar: Geçmişi kirli yatırımcıların satın aldığı İngiliz takımlarında da Kıbrıs’ın eli var - The men who sell football” başlıklarının yer aldığını görüyoruz. Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Kıbrıs yani Avrupa pasaportu almak ve isim değiştirmek yoluyla geçmişi kirli “yatırımcılar” Britanya futbol kulüplerini satın alarak kara para aklıyor.

Hristakis Covanis, Andreas Pittacis ve Tony Kay, Derby County takımını satın almaya aday olan Çinlinin Avrupa pasaportu alabilmesi konusunda, Britanyalı “danışmanlar” tarafından, Kıbrıs’ta tüm kapıları açan isimler olarak gösterildi.

Temiz olduğu belirtilen bir Rus’un Kıbrıs pasaportu alabilmesi için gerekli belgeleri imzalamak üzere Kıbrıslı bir Bakan İngiltere’ye gitti. Hükümet Sözcüsü “iddia asılsızdır” değerlendirmesi yaparken Başsavcı “yeni video araştırılacaktır” dedi.

Politis gazetesi de ana haberinin altında OCCRP’nin dünkü yayınını veriyor.

Gazetenin ön sayfasında “OCCRP’nin yeni yayını: Jet uçağı, taşınmaz mallar ve yurttaşlıklar” başlığı altında verilen haberde Yozlaşma ve Örgütlü Suç Araştırma Ağı OCCRP’nin “Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in altın dostları ve komşuları” başlıklı yayınında özel jet uçağını Nikos Anastasiadis’e tahsis eden Suudi Arabistanlı iş adamının Kıbrıs pasaportu alma konusunu yeniden gündeme getirdiği yazıyor.

*

Alithia gazetesinin ana haberinde sahte SafePass belgeleri ele alınıyor.

Başlıklar şöyle: Kaç sahte SafePass verildi? – Kimse bilmiyor – 5 doktor hakkında araştırma”

Haberde ise şöyle yazıyor:

Polisin Sahte Covid-19 aşı belgesi verdiğine dair şüpheler bulunan beş doktor hakkındaki soruşturması hızla devam ediyor. Araştırılan beş doktordan bir tanesi iki hastası şu anda Referans Hastanesinde tedavi görmekte olan 53 yaşındaki Larnakalı doktor. Diğer doktorlardan iki tanesi ise Limasollu, ikisi de Baflı. Şu ana kadar kaç sahte aşı belgesinin verildiği konusunda kimse bilgi sahibi değil. Sahte aşı belgeleri konusu dün Cumhuriyet Başsavcısı başkanlığında ve Tabipler Birliğinin de katıldığı bir toplantıda ele alındı. Toplantıda disiplin suçu işlemiş doktorlar durumunda daha sert cezaların verilmesine dair yasa değişiklikleri yapılmasına karar verildi.

*

Haravgi gazetesinin pandemik durumla ilgili haberiyle devam ediyoruz.

“Sağlık Bakanlığı dün üç ölüm ve 446 yeni vaka kaydedildiğini açıkladı”

Dün Kıbrıs’ta üç insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken toplamda yapılan 42.427 test sonucunda 446 yeni vaka kaydedildi. Pozitiflik oranı yüzde 1,05 oldu.

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre dün hastanede covid-19 tedavisi alan hasta sayısı 278’di. Bunlardan 98’inin durumunun kritik olduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığının verdiği bilgilere göre tedavi görmekte olan koronavirüs hastalarının yüzde 88,13’ü aşı yaptırmamış. Pandeminin başlangıcından bu yana görülen vaka sayısı toplamı 106.428’e ulaştı, toplam ölüm sayısı ise 444. Şu ana kadar koronavirüsten hayatını kaybedenlerin 290’ı erkek, 154’ü ise kadın. Ölenlerin yaş ortalaması 77,1 olarak kaydedildi.

Dün hayatını kaybeden kişilerin 72 yaşındaki bir erkek, 85 yaşındaki bir kadın ve 61 yaşındaki bir erkek olduğu belirtildi.

*

Haravgi gazetesi Kıbrıs Türk sendikası EL SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’a Türkiye’nin dava açması konusuna da yer veriyor. Başlık şöyle: Türkiye EL SEN Başkanına dava açtı – Özkıraç “kktc’de Türkiye’nin müdahalelerine karşı çıkıyor”

*

Filelefteros’tan bir haberle devam ediyoruz.

“Özdil Nami’nin Filelefteros gazetesine verdiği demeç kargaşaya neden oldu”

Özdil Nami’nin Filelefteros gazetesine verdiği demeçte Türk tarafının iki devlet çözümü tezine karşı olduğunu belirtmesi Ersin Tatar’ın sert tepkisine yol açtı. Tatar Özdil Nami’yi Kıbrıslı Rumların ve Yunanistan’ın görüşlerini desteklemekle suçladı.

*

Ve son iki haberimiz de yine Filelefteros’tan, Yunanistan’daki yangınlarla ilgili.

“Yunanistan’da ulusal trajedi, 650 bin dönüm kül oldu – Οrganize kundaklama saldırıları”

Bir zamanların yemyeşil toprağı karayla örtüldü. Hava duman ve külle doldu. Alevler binlerce insanın hayatını cehenneme çevirdi. Yıkımı durdurmaya çalışan iki itfaiyeci hayatını kaybetti, bazıları ise hastanede tedavi görüyor, durumları kritik. Tüm Yunanistan’daki yara alan bölgeler çaresiz. Daha yangın cepheleri tamamıyla sönmeden Atina Ulusal Rasathanesi en az 650 bin dönümlük arazinin yandığını açıkladı. İnsanlar evlerini kaybetti, yitirdikleri işleri ise geri gelmeyecek. Çok sayıda hayvan canlı canlı yanarak öldü. Trajedinin ana odağı Evia bölgesi. Eş zamanlı olarak çıkan çok sayıda yangın nedeniyle Yüksek Mahkeme organize kundaklama saldırıları olasılığının araştırılmasını talep etti.

*

“Gümüş madalyalı su topu milli takımı yangından zarar görenlerin yanında”

Önceki gün Olimpiyatlarda gümüş madalya almayı başaran Yunan su topu takımı oyuncuları yüce gönüllülüklerini, bu kez havuz dışında, bir kez daha gösterdi. Başarıları nedeniyle Vangelis Marinakis’in kendilerine vereceği 200’er bin avroluk primin yarısını yangın kurbanlarına bağışlayacaklarını açıkladılar. Söz konusu karar dün takım kaptanı Yannis Fundulis tarafından açıklandı. Fundulis kararın oy birliğiyle alındığını vurguladı.

Son Güncelleme: 11 Ağustos 2021 - 09:48

Son Haberler

02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Endonezya'da oynanan bir futbol maçının sona ermesinin ardından trajedi yaşandı.
15:59
01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Tüm haberler

Video on Demand