basın özetleri 09.07.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerini yeni pandemi tedbirleri ve Avrupa Komisyonunun Kalkınma Fonundan Kıbrıs’a 1,2 milyar tutarındaki destek kaynağı kararı oluşturuyor.

*

Alithia gazetesi ikinci konuya ayırdığı ana haberinde şu başlıkları kullanıyor:

“Hem 1,2 milyar, hem Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak destek verdiler – Ursula Von Der Leyen’in açıklamaları: Avrupa Türkiye’ye çok net mesajlar gönderdi. Kıbrıs sorununda asla iki devlet çözümü kabul etmeyeceğimizi ve bu konuda istikrarlı ve birlik içinde olduğumuzu ve Kıbrıs’ın da beklemesi gerekenin bu olduğunu tekrarlamak isterim” dedi.

Habere bir göz atalım: Avrupa bize hem ekonomik hem de siyasi açıdan bir kez daha destek verdi. Resmi bir ziyaret nedeniyle Kıbrıs’ta bulunan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen bu yıl başlayacak ve 2026 yılında tamamlanacak olan Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Planına 1,2 milyar avroluk destek için resmi olarak yeşil ışık yaktı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yaptığı açıklamaya göre Kalkınma Fonu, Bütünlük Fonları ve özel yatırım çerçevesinde gelecek miktarların toplamı 4,4 milyar avroyu buluyor.

Komisyon Başkanı aynı açıklamada buna paralel olarak Türkiye’ye de “çok net mesajlar” gönderdi. Karakteristik olarak “Kıbrıs sorununda iki devlet çözümü kabul etmediğimizi ve bu konuda istikrarlı ve birlik içinde olduğumuzu ve Kıbrıs’ın da beklemesi gerekenin bu olduğunu tekrarlamak isterim” dedi.

*

Politis gazetesi de ana haberinde aynı konuya yer veriyor.

“1,2 milyarlık Avrupa çeyizi… Eğer değişmek istiyorsak” manşeti ve “Avrupa Komisyonundan Kalkınma Fonuna yeşil ışık ve hayata geçirilmesine dair ikazlar”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Ursula Von Der Leyen Kıbrıs’a verilecek finansmanla ülkenin “altın” pasaportlar konusuyla ilgili olarak Avrupa Mahkemesine gönderilmesi konularını birbirinden ayırdı.

Plan 58 reform ile 76 yatırım faaliyetini kapsıyor. Bu gerek teknik gerekse de siyasi düzeyde reformların onaylanmasına yönelik zorlu bir girişim oluşturuyor.

“Planın onay alması yolun sonu değil başlangıç noktasıdır” diyen Komisyon Başkanı sorumlulukla hareket edilmesini istedi.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerinde yer alan diğer konu yeni tedbir kısıtlamaları ve kısaıtlamalara tepkiler . Filelefteros gazetesi yeni pandemi tedbirleriyle ilgili haberinde “SafePass’a ateş püskürüyorlar” manşetini atmış. “Dükkân sahipleri biz polis olmayacağız diye bağırıyorlar, Hükümet emirname çıkararak yoluna devam ediyor – Önlemlere uymayacağı konusunda uyaran eğlence mekanı sahipleri bugün Bakanla görüşüyor” alt başlıklarını kullanıyor.

Haberde şöyle yazıyor: Bugünden itibaren eğlence mekânı ve restoran kafe tipi mekânlarda SafePass gösterme zorunluluğunu kesinleştiren, Sağlık Bakanlığının dün geç saatlerde açıkladığı yeni emirnameyle, işadamlarının gün içinde Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas’ı söz konusu önlemi geri çekmesine yönelik ikna etmeye çalışacak işadamlarının bu çabasını karşılıksız bıraktı.

Eğlence mekânı sahipleri ve tanınmış kafe-restoran zincirleri dernek üyeleri dün SafePass kontrolü uygulamasına uymayacakları konusunda yetkilileri yüksek sesle uyardı ve bu yolda kitlesel eylemlere dahi başvurmaya hazır olduklarını ama polis görevi görmeyeceklerini, SafePass göstermek istemeyen müşterilerle dalaşmak niyetleri olmadığını söyledi.

PASİKA Başkanı Fanos Levendis dün yaptığı bir açıklamada bugün Sağlık Bakanıyla görüşeceklerini ve SafePass uygulamasının aslında uygulanamaz olduğunun nedenlerini sıralayacaklarını, kapıda kontrol zorunluluğu görevinin polise devredilmesini isteyeceklerini söyledi.

Öte yandan Hükümet ne söz konusu önlemi geri çekmeye niyetli görünüyor ve böylesi bir girişim büyük sayıda personel gerektireceğinden de ne kontrolleri devlet mekanizmalarına vermeyi düşünüyor. Bu arada Hükümet yeni önlemlerin yasal olduğunu düşünen Şahsi Verileri Koruma Komiserinin de bu konuda desteğini kazandı.

Son günlerde yapılan testlerin korona virüs pozitif çıkan pek çok kişinin tanınmış eğlence yerlerine ve kalabalık kulüplere gitmiş olduğunu gösterdiğinden Sağlık Bakanı bu konularda geri adım atmak niyetinde değil.

*

Haravgi gazetesinin de ana haberi korona virüs önlemleri.

Gazete şöyle yazıyor:

Devletin SafePass kontrolü sorumluluğunu restoranlara yüklüyorlar

Eğlence mekânı sahipleri dinamik önlem alma olasılığını inceliyor

Mekân işletmecilerini kontrol yetkisine sahip görevliler listesine koydular

Gerekli belgeye sahip olmayan müşteriye de mekânın işletmecisine de ceza yazılacak

Tedavi gören korona virüs hastalarının onda dokuzu aşılı değildi. Dün 993 yeni vaka ve yüzde 2,03 pozitiflik oranı kaydedildi.

*

Haravgi gazetesinde Ursula Von Der Leyen’in ziyaretiyle ilgili yer alan haber ise gazetenin ana haberinin hemen altında yer alıyor. Şöyle yazıyor:

“Ursula Von Der Leyen altın pasaportlar meselesini Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yüzüne vurdu: “Altın pasaportlarla ilgili konuda meselemiz var”

Dün Ulusal Kalkınma ve Sürdürülebilirlik Planının incelenmesi toplantısında Komisyon Başkanı Ursula Vone Der Leyen Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e altın pasaportlar konusuyla ilgili olarak haddini bildirdi.

Somut olarak Von Der Leyen Avrupa Komisyonunun Kıbrıs Cumhuriyetine yönelik olarak yurttaşlık verme programına dair ihlal prosedürü süreci başlatmış olması konusu ile Ulusal Kalkınma Programının finanse edilmesi arasında bir ilişki olup olmadığı konusunda kendisine sorulan bir soruya cevap verirken iki konunun birbiriyle ilgisi olmadığını söyledi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanına bakarak “geleceğe yönelik olarak bu süreçleri sonlandırdığınızı açıklamanız bizleri mutlu etti” dedi ve “hatta şu anda beklemede olan yurttaşlık başvuruları konusunda sorun devam ediyor” şeklinde ekledi. Von der Leyen sert bir ifadeyle “AB’nin kanunları var. Ve aynı zamanda her konuyu ele alırken kullandığımız araçlar var” dedi.

*

Filelefteros’ tan bazı kısa haberler:

“Oktay, Erdoğan ziyaretiyle ilgili çalışmaları inceledi – Erdoğan’ın açıklamalarını hazırlıyorlar”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay işgal altındaki bölgeye yaptığı iki günlük ziyaret sırasında Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz ziyaretiyle ilgili çalışmaları denetlemesi sırasında son derece tahrikkârdı. Oktay’ın açıklamalarında Ankara’nın sahte devletin statüsünün yükseltilmesine yönelik ve Erdoğan’ın açılışını yapacağı mekân ve alan alt yapı çalışmaları vasıtasıyla Türkiye’nin tam kontrol niyetleri açıkça belli oluyordu. Oktay uluslararası topluma verdikleri en açık mesajın “kktc” hükümetiyle tam bir birlik içerisinde iki devlet çözümünden asla vazgeçmeyecekleri olduğunu söyledi.

*

“Yarım yamalak sözlerinden yangın sırasındaki boşluklarımız ortaya çıktı – Bütün suçu yangının gücüne yüklediler”

Görevlilerin ve muhtarların kem küm ederek yaptıkları açıklamalardan yangınla mücadele sırasındaki eksiklik ve boşluklar ortaya çıktı. İçişleri ve Tarım Bakanına bakılırsa ise her şey hemen hemen tozpembe.

Son Güncelleme: 09 Temmuz 2021 - 13:28

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand