basın özetleri 08.07.21

Politis gazetesiyle Alithia gazetesinin ana haberleri artan korona virüs vakaları.

Alithia ana haberini şu başlıklarla veriyor:

“Ve ansızın, koronavirüse karşı acil tedbir kısıtlamaları – Bakanlar Kurulundan Kamu sağlığının korunması yönünde karar – Toplantılara, restoran ve kafe tipi mekanlar ve kiliselere bariyer – Hijyonomik önlemlerin uygulanmasının sorumluluğu mekânın sahibi ya da işletmecisinde olacak”

Bakanlar Kurulu dün pandeminin yayılmasının önlenmesi konusunda acil önlemler açıkladı. Epidemiyolojik manzaranın hızla bozulması olayı Bakanlar Kurulunu kamu sağlığını korumak hedefiyle dün akşam acil önlemler almaya itti. Kararların açıklanmasından önceki saatlerde bu konuda herhangi bir bilgi sızmadığı için kararlardan etkilenenler şoka uğradı. Önlemler bağlamında başta etkinlikler, restoranlar ve kiliseler olmak üzere mekânların kapalı ve açık alanlarında bulunan kişi sayısı düşürüldü, SafePass gösterme zorunluluğu getirildi. Yeni önlemlerin tam olarak uygulanmasının sorumluluğu mekân sahibine ya da işletmecisine ait olacak. İlgili kararların açıklanmasının hemen ardından, başta konser gibi etkinlikler düzenleyen ve biletleri önceden satılmış olan etkinliklerde, kişi sayısının düşmesi nedeniyle, aldıkları paranın bir kısmını iade etmek zorunda kalacak olan etkinlik organizatörleri tarafından tepkiler geldi.

*

Politis gazetesi ilgili ana haberini şöyle veriyor:

Aşılanmayı reddedenlerin ve devletin acizliğinin esiri olduk – Dün yeni vaka sayısı nerdeyse 1000’e ulaştı, pozitiflik oranı %2,16’ya yükseldi.

Gazete haberinde şöyle yazıyor:

Yeni vaka sayısının artması Bakanlar Kurulunun önceki kararlarını değiştirmesine neden oldu. Yeni önlemler önümüzdeki Cuma gününden itibaren uygulamaya geçecek.

SafePass gösterme zorunluluğu getirildi ve işletmelere aşılı ve ya aşısız müşteriler tercihi yapma hakkı verildi. Mekândaki kişi sayısı işletmenin bu kararına göre belirlenecek.

Önlemlerin uygulanmasının sorumluluğu Poliste ve mekân sahibi ya da işletmecisine ait olacak.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi Hükümetin yangından zarar görenlere yönelik kararlarına ayrılmış.

“İşte yeniden inşa planı – Hükümet Formaliteye bağlı kalmanın insan acısının önüne geçmeyeceğini vaat etti – Evlerini müştemilatlarını kaybedenlere ve ürünlerinin yok olduğunu görenlere ekonomik yardım”

Yangın daha tam olarak sönmeden, alevler ve duman daha dinmeden Hükümet zarar görenlerin bir an önce evine ve faaliyetlerine dönebilmesi amacıyla, aldığı destek önlemlerini açıkladı. Hükümetin kararları sonucunda pek çok plan hazırlandı ve ilgili Bakanlıklardan yetkili ekipler olay yerine giderek halkın başvurularını nasıl yapacağı konusunda bizzat yardımcı olmak için çalışacak. 16 Temmuz’a kadar ekonomik yardımın yangından etkilenenlere ulaştırılması hedefleniyor.

Etkilenenleri rahatlatan ilgili önemli bir gelişme, olası kuralsızlık ya da yasadışılıkların yurttaşın tazminatını almasının önünde engel oluşturmamasına dair verilen resmi olmayan talimatlar oldu.

Ekonomik yardım yangının ev, müştemilat, araba, tarım araçları, donanım ve jeneratörlere verdiği zararın karşılanmasına yönelik olacak. Bu yardımın 6 milyon avroyu bulacağı tahmin ediliyor. Çiftçiye 3 milyon avroluk yardım verilmesi kararlaştırıldı. Önümüzdeki hafta içinde zarar gören tüm çiftçilerin eline 30’ar bin avro ulaşacak.

Ardından zarar gören köylerin halkının destek ve güçlendirilmesi için AB’nin Dayanışma Fonuna yardım başvurusu yapılacak.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberinin hemen yanında yangınla ilgili şöyle bir haber de yer alıyor.

“Ora köyünde yanmış bir evin anahtarı Ursula Von Der Leyen’a verildi”

Ora köyü Muhtarı dün Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in bölgeyi ziyareti sırasında ona yangında yanan bir evin anahtarını sembolik olarak hediye etti. Avrupalı yetkili Avrupa ailesinin Kıbrıs’a tam desteğini ifade etti ve şöyle dedi: Köyün muhtarından muhteşem bir hediye aldım. Evime döndüğümde çocuklarıma göstereceğim ve onlara Kıbrıs’ta bir evin kapısının bu anahtarla açılmayı beklediğini ve bu yüzden de geri döneceğimi söyleyeceğim.” Von Der Leyen ayrıca Kalkınma Planından gelecek olan yardımın 18 milyonluk bir bölümünün İtfaiye dairesi ile yangın söndürme araçlarına verileceğini belirtti.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi:

Haravgi gazetesinde “PEO ve SEK sendikaları: 67 yaş emekliliğine ve diyaloğun yönlendirilmesine hayır – Çalışanların çağdaş ihtiyaçlarına cevap veren bir sosyal sigorta sistemi istiyoruz”

Çalışma Bakanının Mecliste ortaya koyduğu emeklilik yaşının 67’ye çıkarılmasına dair keskin görüşleri PEO ve SEK sendikalarının tepkilerine yol açtı. Her iki sendika da dün yaptığı açıklamalarda “emeklilik yaşının uzatılması için nedenlerin olmadığını” söyledi.

PEO böyle bir şeyi kabul etmeyeceğini netleştirdi. PEO ayrıca 63 yaşında emekli olanların emeklilik maaşına yüzde 12 oranında yapılan kesintinin kaldırılmasına dair genel talebe yönelik Çalışma Bakanı Zeta Emilianidu’nun açıklamalarını sorunlu ve yapıcı olmayan görüşler olarak nitelendirdi.

PEO ilgili açıklamasında “Sosyal Sigortalar Fonunun yaşayabilirliği önemli bir konudur. Ancak bu, çalışanların günümüz ihtiyaçlarına cevap veren bir sosyal sigorta sistemine olan ihtiyacın önüne geçemez. PEO Çalışma Bakanını, adil ve sosyal açıdan dengeli çözümler bulması amacıyla Sosyal Sigorta Fonuna dair bir diyaloğu başlatması için Çalışma Danışma Kurulunu derhal toplamaya çağırdı.

SEK sendikası yaptığı ilgili açıklamada Çalışma Danışma Kurulu çerçevesinde emeklilik sistemi ve yüzde 12’lik penaltı konularının üç taraflı bir toplantıda ele alınacağı bir diyaloğun yapılmasının beklendiğini hatırlattı. SEK’in çalışanları ilgilendiren hassas konuların sosyal ortaklar tarafından tartışılarak kararlar alındığını Meclis partilerine net bir şekilde belirttiği bir dönemde diyaloğun yönlendirilmesini ve sonucunun baştan belirlenmesini hedefleyen bir tartışmanın yapılmasının haksız bir hareket olduğunu belirtti. SEK yaz tatilinden önce hedefli ve yapılandırılmış bir diyaloğun başlayacağını hatırlattı ve ele alınacak konuları şöyle sıraladı:

Emeklilik sisteminin yenilenmesi

Üçüncü ülke yurttaşı çalışanların Çalışma Stratejisinin yeniden ele alınarak yeniden düzenlenmesi ve çağdaşlaştırılması

İşyerinde güvenlik ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi

Kalkınma ve Dayanıklılık Planında yer alan öngörülerin hayata geçirilmesi

Asgari ücret ve

Tele-çalışmayla ilgili konuların düzenlenmesi

*

Kıbrıs Rum gazetesinden diğer bazı haberler:

Haravgi gazetesinde yer alan bir haber:

“2021 yılına ait tahminler geçen seneninkinden de kötü”

Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezi ECDC’nin Kıbrıs’ı kırmızı kategoriye koyması Baf Otelciler Birliği tarafından ülkenin turistik faaliyetleri için olumsuz bir gelişme olarak nitelendirildi. Birlik Başkanı Thanos Mihailidis içinden geçtiğimiz bu dönemde otellerin doluluk oranının yüzde 20’lerde seyrettiğini ifade etti. Baf PASİKSE Başkanı Temmuz ayı rezervasyonlarında iptallerin olduğunu ve Ağustos ayıyla ilgili öngörülerin de karamsar olduğunu söyledi.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beklenen yasadışı ziyareti ve açıklamaları nedeniyle Lefkoşa diplomatik faaliyetlerini yoğunlaştırdı. Cumhurbaşkanının konuyu Ursula Von Der Leyen’e de adada bulunduğu süre içinde açması bekleniyor. Bu arada Hristodulidis ile Raab arasında da aynı konuda bir telefon görüşmesi yapıldı.

*

Alithia gazetesinden bir haber:

“Asfaltta yine kan”

Dün trafik canavarına iki kurban daha verdik. Biri futbolda yükseliş kaydetmekte olan bir isim, 19 yaşındaki Sofoklis Mina idi. Genç adam muhtemelen aşırı hız nedeniyle asfaltta geleceğe dair düşlerine veda etti. İkinci kurban Ksilofagu köyünden 44 yaşındaki Yorgos Kiryaku’ydu. İki motosikletin çarpışması sonucunda hayatını kaybeden Kiryaku iki çocuk babasıydı.

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Avrupa Komisyonu ekonomimizde %4,3 oranında artış gördü”

Avrupa Komisyonu Kıbrıs’ın 2021 kalkınma hızında yüzde 4,3 oranında artış öngördüğünü belirtti. Bu oran bir önceki tahminden daha yüksek.

Son Güncelleme: 08 Temmuz 2021 - 13:18

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand