Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 07.07.21

Haravgi gazetesi

Neofitos Neofitu

“Yitirdiğimiz dört insan… yabancı değildi”

Ayii Vavatsinyas bölgesinde yangında mahsur kalarak alevler içinde can veren 4 Mısırlı çalışanın korkunç ölümü ülkemizdeki yabancı çalışanların yaşam koşulları ve suiistimalleri konusunu bir kez daha gündeme getiriyor. Yetkililerin dört yabancı çalışanın yangında ölmesine neden olan koşulları araştırmak için şu ana kadar gerekli hassasiyeti göstermemiş olması, konu yabancılar olduğunda Hükümetin refleks ve hassasiyet eksikliği olduğunu ortaya koyuyor. Ne yazık ki Hükümet ırkçılık ve ayrımcılık mesajları veriyor. Sahi 4 Kıbrıslı aile babası söz konusu olsaydı neler olurdu acaba, bir düşünelim. Büyük bir öfke ve hiddetle karşılık verilmez miydi? Ama şimdi böyle bir şey yok. Dört yabancı çalışanın belki Kıbrıs’ta aileleri yok ama onlar bizim çocuklarımızdı, işlerimizde bize yardım ediyorlardı. Ülkemize daha iyi bir yaşam arayışıyla gelmişlerdi. Tıpkı başka yabancı ülkelere giden binlerce Kıbrıslının yaptığı gibi. Binlerce Kıbrıslı Rum özellikle Türk işgalinden sonra çalışmak için Bulgaristan, Romanya, Suudi Arabistan gibi ülkelere gitmek zorunda kaldı.

Eğer gerçekten insan denmek istiyorsak, insan gibi davranmak istiyorsak, bu konunun öylesine geçmesine, unutulmasına izin vermemeliyiz. PEO, Çalışma ve Sosyal Sigortalar Bakanına bir mektup göndererek araştırma yapılmasını talep etti. Çok doğru bir hareketti. Yarın Perşembe günü toplanacak olan Meclisin ilgili komisyonları da sorumluları aramalıdır. Dört insanımız yanarak kömüre dönüştü. Kurtarılabilirler miydi de kurtarılmadılar mı? İşte bu sorunun cevabı aranmalı. Bu konuda bütünsel ve nesnel bir araştırma yapılması şarttır.

Bu dört insanımızın ölümü vesilesiyle, Kıbrıs’taki yabancı çalışanların yaşam koşulları meselesi, genelde, ele alınmalıdır. Suiistimal ettiğimiz ve köle muamelesi yaptığımız yabancı çalışanların yaşam koşullarına dair çok sayıda şikâyet mevcut. Binlerce yabancı çalışan çalıştıkları çiftliklerde yatıp kalkıyor, kulübelerde, yaşamaya uygun olmayan müştemilatlarda yaşıyor… Sefil yaşam koşulları altında. Bu, toplumumuzun ayıbıdır ve bu çalışanlara layık olan bu değildir. Her biri birer insan ve her birine saygı göstermek, insanca muamele etmek ve gerekli konukseverliği göstermekle yükümlüyüz.

Son Güncelleme: 07 Temmuz 2021 - 13:28

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand