Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 07.07.21

Filelefteros gazetesi

Hristalla Hacidimitriu

“Ekmeğimizi çalmayan yabancılar”

Ve öğrendik ki birer ismi varmış her birinin . İzzet Salama Yusuf. 36 yaşında, iki çocuk babasıydı… Marjuku Sorti Marzu, 36 yaşında, dört çocuk babasıydı… Nagit Nabil Yunan, 24 yaşındaydı… İlyas Milat Faruk, 25 yaşındaydı. İsimlerini hatırlamayacağız belki, ama onları bir kez bile olsun telaffuz etmemiz önemli. Onların anısına bir dua olarak.

Onlarla hiç tanışmamıştık. Bakmakla görevli oldukları mülklerin ıssızlığında yaşıyorlardı. Kıbrıs'ta tarım yapmaya devam edebilmemiz için. Yerel sebzeler yiyebilmemiz, her şeyi Hollanda'dan ithal etmememiz için. Canlarını kurtarmaya bakmadılar çünkü görevlerini terk etmek istemediler. Belki kalıp işverenlerinin malını, bir şekilde, korumaya çalışmaları gerektiğine inandıkları için ya da belki de bu tür şeylerin Kıbrıs’ta olabileceğine, insanların bu ülkede bu şekilde can verebileceğine inanmadıkları için.

Bizim kalkınmamız uğruna ölen insanların adını nadiren öğreniriz, yüzleriniyse çok daha nadiren görürüz. Onları genellikle yabancılar, isimsizsiz, yüzü olmayan insanlar olarak anarız. Birkaç gün önce Hindistan'dan 24 yaşındaki bir insanın Dali'de çalıştığı çiftlikte bir boğa tarafından öldürüldüğünü öğrendik. Adını bilmiyorduk, neye benzediğini hiç görmedik ve muhtemelen birilerinin onu beklediğini, hayatının birileri için önemli ve değerli olduğunu hiç düşünmedik. Limasol'daki bir gökdelen inşaatında 23 metrelik yükseklikten düşerek ölen 20 yaşındaki Suriyeli'nin adını da öğrenemedik. Paralimni'de inşaat halindeki bir evin iskelesinden düşerek hayatını kaybeden 32 yaşındaki yağlı boya ustası yabancı çalışanın ölümü de haberlerde yer aldı. Haberde "Polisin açıklamasına göre 32 yaşındaki yabancı, 6 Ocak'ta öğle saatlerinde Mağusa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ve kafasından aldığı ağır darbe sonucu hayatını kaybetti” diye yazıyordu. Nereli olduğu bile söylenmedi. Çalışmaya başlayacağı birahanenin üst katındaki dairede uyurken yanan 39 yaşındaki kadının ise Ukraynalı olduğunu öğrendik. “Korkunç bir ölümle hayatı son bulan 39 yaşındaki bir Ukraynalı” diye yazıyordu.

Ne bir isim ne bir yüz… Ölümlerini kolayca es geçiyoruz. Oysa Marikar, Arian, Mary Rose, Livia, Asmita, altı yaşındaki Sierra, sekiz yaşındaki Elena'nın yüzlerini asla unutmayacağız. Sadece ölüm biçimleri nedeniyle değil. Çünkü bir fotoğraf aracılığıyla bakışları bizimkiyle kesişti. Köpekler tarafından parçalanan Petrana'nınki gibi. Yangında ölen dört insanınki gibi.

Son Güncelleme: 07 Temmuz 2021 - 13:30

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand