basın özetleri 05.07.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinden üç tanesi ana haberlerinde büyük yangın olayına yer veriyor. Haravgi gazetesinde ise AKEL’in dün sona eren parti kongresi ve yeni Genel Sekreterin seçilmesi yer alıyor.

Filelefteros gazetesiyle başlayalım:

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi «Atalet cehennem getirdi – Solya yangınından sonra çalışmalar yapılmış, kararlar alınmış ancak hiçbir zaman hayata geçirilmemişti” başlıkları altında veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Solya yangınını izleyen vaatler, plan ve kararlar eğer hayata geçirilmiş olsaydı, Limasol ve Larnaka’ya ait 9 köyün iki gün boyunca yaşadığı cehennem, 4 insanın hayatı, 55 kilometre karelik yeşil alanın, evlerin, tarım arazisinin, araçların yok olmasından kaçınılabilir ya da kontrol altına alınabilirdi. Ancak Filelefteros gazetesi o felaketten sonra alınan kararların sadece çekmecelerde kaldığını bugün ortaya koyuyor. Solya yangınından sonra alarma geçilmiş, özel bir komisyon oluşturulmuş ve önerilerde bulunulmuştu. Ancak çoğu kabul edilen bu önerilerin hiçbiri hayata geçirilmedi. Bu kararlar şöyleydi: Acilen iki yangın uçağının satın alınması. İki yangın söndürme helikopterinin satın alınması. 2018’de iki “canadair” uçağının satın alınması işlemlerine başlandı ancak hiçbir zaman tamamına erdirilmedi. Buna paralel olarak komşu ülkelerde olduğu gibi büyük bir şirketle işbirliği sağlanması sonucunda Baf havaalanında duracak 12 uçuş aracının kiralanması konusu ele alındı ancak bu konuda da bir ilerleme sağlanmadı. Daha sonra o dönem Avrupa Komiseri olan Hristos Stilyanidis’in önerisi geldi. Stilyanidis Kıbrıs’ta merkezi olacak ve bölgede faaliyet gösterecek bir rescEU ekibinin oluşturulmasını önermişti. Bunda Yunanistan, İtalya, Portekiz, İspanya ve bölge ülkelerinden İsrail, Mısır ve vb ülkeler yer alacaktı. Bu da yapılmadı. 2019’da büyük olanaklara ve elektronik haritalarla uzaydan yangın yerini tam olarak tespit etme yeteneğine sahip bir koordinasyon merkezinin satın alınması gündeme geldi. Bu da yapılmadı.

*

Politis gazetesinin yangınla ilgili ana haberinin başlıkları şöyle.

“Cehennem Toprağı – Sebep anız yakmak ve diyakronik yetersizlik ve eksiklikler – Sorumsuzluk, yeterli araçların olmaması ve iletişim eksikliği bu kez dört insanın hayatının kaybına neden oldu.

*

Alithia gazetesindeki başlıklar şöyle:

Kıbrıs’ın yüreği yandı manşetinin üstünde “Yangınlar geride kül ve yakıntı bıraktı” başlığını görüyoruz. Hemen altında ise şu başlıklar yer alıyor:

Suçlu eller ve insafsızlık son derece büyük bir felakete yol açtı. 55 kilometrekarelik alan yandı. 1977 Atilla felaketinden sonraki en büyük felaket.

İnanılmaz trajedi: Odu köyünde domates toplama işçisi olarak çalışan dört Mısırlı genç alevlerden kaçmaya çalışırken canlı canlı yanarak öldü.

Anız yakarak yangını çıkardığından kuşkulanılan 67 yaşındaki bir kişi tutuklandı.

Devlet yangından zarar görenlerin ve kurbanların ailelerinin yanında.

Kıbrıslıların insanlığı tüm açıklığıyla ortada – Yangından zarar görenlere yardımlar toplanıyor

*

Haber Haravgi gazetesinde ise ana haberin hemen altında yer alıyor.

“Büyük yangının yol açtığı zarar tahmin edilemiyor”

İnsan yaşamları yitirildi, evler yandı, zirai üretim kül oldu. Alevler en az 55 kilometre karelik alanı yaktı kül etti. Geride kalan görüntüler şok ediyor. Yöre halkı başlarına gelen felakete hâlâ inanamıyor.

*

Gelelim AKEL’in kongre çalışmalarının sona ermesi ve parti yeni Genel Sekreterin seçilmesi konusuna ana haberinde yer veren Haravgi gazetesine.

Manşet: “AKEL yeni mücadeleler için yeni yollar açıyor”

“Yeni çağın mesaj, talep ve sorunlarına kulak kabartıyor

AKEL yeni Genel Sekreteri Stefanos Stefanu”

İki tam sayfayı kaplayan haberden birkaç alıntı yaparak sizlere aktaralım.

Partinin 23. Kongresinin ilk toplantısında seçilen 105 temsilciden oluşan AKEL Merkez Komitesi dün AKEL yeni Genel Sekreterini seçti. İki Genel Sekreter adayı vardı. Stefanos Stefanu ve Yorgos Lukaidis. Gizli oylamayla yapılan seçim sonucunda Stefanos Stefanu Merkez Komitesi oylarının 74’ünü alarak Genel Sekreterliğe seçildi. Yorgos Lukaidis 29 oy aldı.

Sonucun açıklanmasında sonra gelişen duygulandırıcı anlar iki aday arasındaki birlik ve yoldaşlık duygular ile hüküm süren güzel ortamın göstergesi oldu. Stefanos ile Yorgos kucaklaşarak birbirlerine partiyi layık olduğu noktaya taşımak için birlikte mücadele etmeye devam sözü verdi. Yorgos Lukaidis seçimden önce yaptığı açıklamada “sonuç her ne olursa olsun içim rahat çünkü Stefanos partinin yönetimine geçtiği takdirde ona güvenim tam. Mükemmel bir şahsi ilişkimiz var ve 30 yıldır birlikte çalışıyoruz. Yorgos Lukaidis seçim sonuçlarının açıklanması üzerine “Hep birlikte Stefanos’un yanında durarak partiyi ileriye, layık olduğu noktaya taşımak için mücadelemizi vereceğiz” dedi. Stefanos Stefanu ise “güçlü bir AKEL’e ihtiyaç duyan Kıbrıs toplumunda partiyi başrolde olacak bir noktaya getirmek için verilecek mücadelede her ikimiz de ilk saflarda olacağız” dedi.

Stefanu yaptığı konuşmada “sorumluluğun yükünün ağır olduğunu zira AKEL ne kadar güçlüyse ülke ve toplumun umudunun da o denli güçlü olacağını” söyledi.

“Biz kendimiz için kararlar vererek ve 23 kongrede gelişen diyalog içerisinden yeniden topluma açılarak adil bir toplum, hukuk devleti ve demokrasi için mücadele edecek güçlü bir AKEL kuracağız” şeklinde vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da atıfta bulunan Stefanu şöyle konuştu:

Toplumun güçlü bir AKEL’e ihtiyacı var. Zira ülkemiz hem ülke hem de halkımız için yeni acı maceralar anlamına gelen nihai taksimin eşiğinde bulunuyor. Yurtseverlik ve demokraside öncü olacak halkımızın haklarını savunacağız. AKEL net ve açık tezlerle taksimin engellenmesi, özgürlük ve ülkeyi ve halkımızı birleştirebilecek yegâne yol olan iki bölgeli iki toplumlu federasyonu sağlamak amacıyla öncü olmaya devam edecek”.

Yeni AKEL Genel Sekreteri tüm parti üyeleri ve dostlarına seslenerek hep birlikte ilerlemek, ülkeyi taksimden kurtarmak, daha iyi bir toplum, çalışanların ve halkın daha güzel yarınlara kavuşması hedefiyle zorlu mücadeleleri hep birlikte vermek için çağrı yaptı.

Bu arada haberde verilen bilgiler arasında AKEL Merkez Komitesinde yüzde 34 oranında yenilenme sağlandığı da yer alıyor.

Kongre partinin 105 kişiden oluşan yeni Merkez Komitesini seçti. Yüzde 34’ü ilk kez Merkez Komitesine seçilirken komiteye giren 24 kadın da toplamın yüzde 23’ünü oluşturuyor.

Üç gün süren kongrede yer alan 1006 temsilcinin yaş grupları şöyleydi:

30 yaş ve altı yaş grubuna ait 82 temsilci yer aldı.

157’si 31 ile 40 yaşlarındaydı. 152’si 41 ile 50, 246’sı 51-60, 258’i 61-70, 11’i de 71 ve üstü yaş grubuna aitti.

Kongrenin sona ermesinden sonra siyasi partiler yeni Genel Sekreteri kutladı.
DİSİ gönderdiği kutlama mesajında şöyle dedi:

“AKEL Merkez Komitesinin Genel Sekreterliğine gelen Sayın Stefanos Stefanu’yu kutluyoruz. Toplumun ve ülkenin iyiliği için yapıcı bir siyasi ortamın hüküm sürmesini diliyoruz.”

DİKO ise mesajında şöyle diyor: DİKO Başkanı, liderliği ve parti yetkilileri Sayın Stefanos Stefanu’nun AKEL Genel Sekretrliğine seçilmesini kutluyor.

Ona yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

EDEK de bir kutlama mesajıyla Stefanos Stefanu’ya içten tebriklerini ifade etti.

Son olarak diğer gazetelerin ilgili başlıklarını aktaralım:

Alithia:

“Stefanu AKEL’in yeni Genel Sekreteri – Yüzde 28,16 oy alan Lukaidis’in karşısında oyların yüzde 71,84’ünü topladı – “Hedefimiz AKEL’in yitirdiği oy oranını geri kazanması, mesajı”

Politis:

Başa Stefanos’u getirdiler… Sayfa çeviriyorlar – Stefanu’dan “partiyi tarihin dayattığı noktaya geri getirmektir” mesajı – Dünden itibaren AKEL’in yeni Genel Sekreteri Stefanos Stefanu – Stefanu ertesi güne ilişkin olarak partinin Sol damgasına özellikle vurgu yaptı”

Ve Filelefteros:

Genel Sekreterlik bayrağı Stefanos’a geçti – Yeni AKEL Genel Sekreterine ilişkin öngörüler gerçekleşti – Gerçekliği değiştirmek istiyorsak eğer, kendimizi yenilemeliyiz”

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde yer alan haberler arasında pandemiyle ilgili son veriler de yer alıyor. Haravgi gazetesinden aktarıyoruz:

Dün yeni bir ölüm ve 577 yeni vaka

Dün Mağusa genel Hastanesinde 93 yaşındaki bir kadın hasta COVİD 19 nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam ölüm sayısı 379’a yükseldi. Bunlardan 254’ü erkek, 125’i ise kadındı.

Bakanlığın açıkladığı verilere göre dün yeni vaka sayısı 577 idi. Pozitiflik oranı yüzde 1,26’ya ulaştı. Yapılan 45.848 test sonucunda kaydedilen yeni vakalar toplam vaka sayısını 78.022’ye yükseltti.

OKİPİ hastanelerinde şu anda 71 korona hastası tedavi görüyor. Bunlardan 19’unun durumu ciddi.

*

Son Güncelleme: 05 Temmuz 2021 - 13:22

Son Haberler

28 Eylül
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
Tüm haberler

Video on Demand