Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, dün Atina'da yaptıkları görüşmenin ardından, Atina ve Lefkoşa'nın Maraş’daki yasadışı Türk eylemleri ile karşı karşıya gelinmesi konusunda mutlak koordinasyonun yanı sıra, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlatılması için iki tarafın da hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Güvenlik Konseyi'nin katı Başkanlık Açıklamasına ek olarak, tüm üye ülkeler adına Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisinin pozisyonunun eşit derecede önemli olduğunu belirtti. Bunun devam eden Türk provokasyonları altında, gerekli bir destek olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs ve Yunanistan'ın da Ankara'nın ve sözde devletin yeni iddiaları karşısında Kıbrıs sorununa çözümün zeminini değiştirmek için atacakları adımlara odaklandıklarını söyledi.

Bu iddianın tüm BM kararlarına ve Güvenlik Konseyi kararlarına tamamen aykırı olduğunu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin görev şartları dışında olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs konusunda yeni bir oturum düzenlemesine izin verecek koşulların en kısa sürede oluşturulması için çabaların yoğunlaştırılması konusunda Başbakan Mitsotakis ile anlaştıklarını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Türk tarafının yasadışı eylemleriyle Kıbrıs sorununu çözme umudunu baltaladığını ve bu eylemlerin küresel bir şekilde kınandığını belirtti.

Güvenlik Konseyi'nin birkaç ay içinde ikinci kez Türkiye ve sözde devlet tarafından yapılan açıklamaları kınadığını ve Türkiye'yi bu açıklamaları geri çekmeye çağırdığını kaydetti.

Yunanistan Başbakanı, Avrupa Birliği'nin kınamasının da toplu bir şekilde geldiğinin altını çizdi.

Ancak Mitsotakis, Türkiye'nin Güvenlik Konseyi'nin açıklamasını reddetmekle kalmayıp, küresel kınamayı Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sözde propagandasına bağladığını kaydetti.

Yunanistan başbakanı, "Türkiye, eylemleriyle tüm dünyayı kendisine karşı döndürmeyi nasıl başardığını merak etmeli." dedi.

Kıbrıs ve Yunanistan'ın, uluslararası meşruiyetle, Türk suçluluğuyla başa çıkmak için sonraki adımları ve eylemlerinin daha fazla koordinasyonunu tartıştıklarına dikkat çekti.

Yunanistan'ın, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Maraş’daki Türk yöntemlerini tersine çevirme ve Kıbrıs sorununun çözümü için müzakereleri yeniden başlatma çabalarını aktif olarak desteklediğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 28 Temmuz 2021 - 08:15

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand