Anastasiadis ve Mitsotakis dün bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, dün Atina'da yaptıkları görüşmenin ardından, Atina ve Lefkoşa'nın Maraş’daki yasadışı Türk eylemleri ile karşı karşıya gelinmesi konusunda mutlak koordinasyonun yanı sıra, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlatılması için iki tarafın da hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Güvenlik Konseyi'nin katı Başkanlık Açıklamasına ek olarak, tüm üye ülkeler adına Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisinin pozisyonunun eşit derecede önemli olduğunu belirtti. Bunun devam eden Türk provokasyonları altında, gerekli bir destek olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıs ve Yunanistan'ın da Ankara'nın ve sözde devletin yeni iddiaları karşısında Kıbrıs sorununa çözümün zeminini değiştirmek için atacakları adımlara odaklandıklarını söyledi.

Bu iddianın tüm BM kararlarına ve Güvenlik Konseyi kararlarına tamamen aykırı olduğunu ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin görev şartları dışında olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs konusunda yeni bir oturum düzenlemesine izin verecek koşulların en kısa sürede oluşturulması için çabaların yoğunlaştırılması konusunda Başbakan Mitsotakis ile anlaştıklarını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Türk tarafının yasadışı eylemleriyle Kıbrıs sorununu çözme umudunu baltaladığını ve bu eylemlerin küresel bir şekilde kınandığını belirtti.

Güvenlik Konseyi'nin birkaç ay içinde ikinci kez Türkiye ve sözde devlet tarafından yapılan açıklamaları kınadığını ve Türkiye'yi bu açıklamaları geri çekmeye çağırdığını kaydetti.

Yunanistan Başbakanı, Avrupa Birliği'nin kınamasının da toplu bir şekilde geldiğinin altını çizdi.

Ancak Mitsotakis, Türkiye'nin Güvenlik Konseyi'nin açıklamasını reddetmekle kalmayıp, küresel kınamayı Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sözde propagandasına bağladığını kaydetti.

Yunanistan başbakanı, "Türkiye, eylemleriyle tüm dünyayı kendisine karşı döndürmeyi nasıl başardığını merak etmeli." dedi.

Kıbrıs ve Yunanistan'ın, uluslararası meşruiyetle, Türk suçluluğuyla başa çıkmak için sonraki adımları ve eylemlerinin daha fazla koordinasyonunu tartıştıklarına dikkat çekti.

Yunanistan'ın, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Maraş’daki Türk yöntemlerini tersine çevirme ve Kıbrıs sorununun çözümü için müzakereleri yeniden başlatma çabalarını aktif olarak desteklediğini söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 28 Temmuz 2021 - 08:15

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand