Basın Özetleri 27.07.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Ücretsiz testlerin devamını talep ediyorlar

“Bilim Kurulu testlerin sonlandırma konusunda aynı fikirde değil”, “Üçüncü doz aşı konusunda hem fikirler” alt başlıklarıyla verilen haberde, bilim insanlarının Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas ile gerçekleştirdikleri dünkü görüşmede, vatandaşlara ücretsiz test yapılması sürecinin devam etmesinden yana olduklarını ancak bu prosedürün bir hedef doğrultusunda yapılması gerektiği görüşünü ortaya koyduğu belirtildi. Haberin detayında, bilim insanlarının, ilgili denetimlerin 1 Ağustos'ta tamamen sona erdirilmesinin, virüsün yayılmasıyla ilgili olarak Kıbrıs toplumunda hakim olan tablonun kaydedilmesini engelleyeceğini açıkladıkları aktarılırken, bu tutumun, Bilimsel Danışma Kurulu üyelerinin kontrollerin artırılmasına ihtiyaç olduğunu ve günlük test sayısının büyük ölçüde azaltılabileceği ve azaltılması gerektiğini savunmaları dışında, son günlerde gerçekleşen siyasi partiler ve sendikaların protestolarını destekler nitelikte olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, ilk aşamada yaşlılara ve savunmasız gruplara olmak üzere mümkün olan en kısa sürede üçüncü bir takviye doz koronavirüs aşısı yapılması konusunda hemfikir olunduğu, çocukların aşılanması konusunun ise olumlu görünse de tam bir mutabakat sağlanamadığı belirtildi. Buna ek olarak, Sağlık Bakanı Mihalis Hacipandelas'ın Aşı Danışma Kurulu üyeleriyle dünkü toplantıda; huzurevlerinde artan koronavirüs vakaları, korona virüs tedavisi gören tam aşılanmış kişi sayısı, kamu hastanelerindeki durum ve yoğun bakımda olan hastaların durumunun da ele alındığı aktarıldı. Öte yandan, gece kulüpleri, düğünler ve vaftiz törenleri gibi koronavirüs bulaşmasının arttığı alanlarda daha sıkı kontrollere ve daha sistematik gözetimine ihtiyaç duyulmasına rağmen, daha sert önlemler ve kısıtlamaların uygulanması konusunun şu anda gündemde olmadığı ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • "Belki bir ihmaldi"

“Dmitri Tsvetkov davası” üst başlığıyla verilen haberde, Vatandaşlığa Kabul Soruşturma Komisyonu üyelerinin, iptal edilen vatandaşlıkların son listesine Dmitri Tsvetkov'un dahil edilmemesi konusunda suçlundığı belirtildi. Haberin detayında, geçtiğimiz Pazar günü ortaya konan belgelere göre, Dmitri Tsvetkov’un arandığı zamanda bir Kıbrıs pasaportuna sahip olduğunun ortaya çıkarıldığı aktarılırken, konunun "Yabancı Yatırımcıların ve Girişimcilerin İstisnai Vatandaşlığa Alınmasını Araştırma Komitesi" başkanı ve Yüksek Mahkemesi eski başkanı Miron Nikolatos’a iletildiği ve Nikolatos’un hemen harekete geçerek durumu açıklığa kavuşturmak için adımlar attığı vurgulandı.

  • 140 milyon Euro'luk başarılı tahkim

“Kıbrıs Cumhuriyeti ve HERMES” üst başlığıyla verilen haberde, Hermes Havaalanları ile yapılan "iki taraflı" uluslararası tahkimin sonucu; Ulaştırma, Haberleşme ve Çalışma Bakanlığı, Hukuk Dairesi ve aynı zamanda genel olarak hükümet için başarı olarak kabul edildiği belirtildi. Haberin detayında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin koordineli eylemleriyle, Larnaka ve Baf Havalimanları’nın yöneten şirket olan Hermes'in açtığı davanın ardından uluslararası düzeyde kendini haklı çıkarmayı başardığı vurgulandı. Haberde ayrıca, tahkimin aldığı kararın, devlet ile şirket arasındaki sözleşmenin ikinci aşamasıyla ilgili bir anlaşmazlığa ilişkin olduğu, iki taraf arasındaki yazılı anlaşmada, havalimanlarının daha fazla kişiye hizmet verebilmesi için Hermes'in 140 milyon Euro değerindeki projelere devam edeceği öngörülürken, şirketin planlanan harcamalara devam etme konusunda aynı fikirde olmadığı ve konuyu mahkemeye taşıdığı hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Para akmaya başlıyor…

“Yarın’ın Kıbrıs'ının inşası için” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Ulusal Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı'nın dün Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) tarafından onaylandı ve DİSİ'nin açıkladığı gibi, "yarının Kıbrıs'ını inşa edecek geleceğe yönelik ilk büyük adımının atıldığı belirtildi. Haberin detayında, planın onaylanmasının ardından Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in sosyal medya hesabı üzerinden, "Kıbrıs Ulusal Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı'nın Konsey tarafından onaylanmasıyla, fonlar artık akmaya başlayabilir. #NextGenerationEU" yazdığı aktarıldı. Haberde ayrıca, planın onaylanmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda Kıbrıs'ı, daha yeşil, daha dijital ve geleceğe daha iyi hazırlayacak 1,2 milyar Euro’luk yatırım yapılacağı vurgulanırken, gençlerimize de binlerce istihdam yaratacak onlarca reform ve yatırımın teşvik edileceği ifade edildi. Buna ek olarak, Kıbrıs'ın ilk aşamada önümüzdeki Eylül ayına kadar yaklaşık 157 milyon Euro’luk bir avans almasının beklendiği aktarıldı.


Haravgi Gazetesi

  • Satışlar konusunda hükümet ve DİSİ’nin inadı

“Avrupa Merkez Bankası askıya alınmasına karşı değil, ancak hükümet ısrar ediyor” alt başlığıyla verilen haberde; hükümet ve DİSİ’nin, elden çıkarmalar konusunda Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun oluşturduğu Troika ve derecelendirme kuruluşlarından daha troikacı olduğunu bir kez daha kanıtladığı belirtildi. Haberin detayında, Maliye Bakanlığı'nın, koronavirüs krizi nedeniyle satışların askıya alınmasıyla ilgili olarak muhalefet partilerini "kınamak" için başvurduğu Avrupa Merkez Bankası’nın, yasalar "yetki alanımıza girmiyor" şeklindeki yanıtı sonucunda, sorunun tamamen siyasi olduğunun doğruladığı vurgulanırken, "Euro bölgesi ülkelerinde pandemiyi kontrol altına almak için önemli kısıtlamalar olduğu sürece, işsizlikte önemli bir artışı engellemek ve kısa vadeli finansal istikrarı korumak için dezavantajlı ancak yaşayabilir şirketlerin iflasını önlemek amacıyla ekonomi politikalarını desteklenme" kararı da esasen hükümet ve DİSİ tarafından öne sürülen ana argümanları çürüttüğü belirtildi. Haberde ayrıca, derecelendirme kuruluşlarının da hükümettin maskesini düşürdüğü hatırlatılırken, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in muhalefet tarafından satışların ertelenmesi konusundaki kararının geri çevrildiği ve sorunlu kredilerin %64'ünün iki yıldan fazla gecikmiş olduğunu gerekçesiyle, "bu borçluların geri ödenememesinin COVID-19 kriziyle ilgili olmadığını" da söylediği aktarıldı.

Son Güncelleme: 27 Temmuz 2021 - 18:25

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand