Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi.

Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin Maraş’taki eylemlerini kınadı ve geri alınmalarını istedi. Yoğun istişarelerin ardından kabul edilen başkanlık bildiri metni oybirliğiyle kabul edildi. Dönem Başkanlığı’nı yürüten Fransa'nın açıklamasıyla, Maraş’ın statüsüne ilişkin 5-50 ve 7-89 sayılı kararlar yeniden doğrulandı. Kapalı Maraş kentinin herhangi bir bölgesinde, yasal sakinleri dışında herhangi bir yerleşim girişiminin kabul edilemez olduğu ve ilgili kararlara uymayan hareketlerin yapılmaması gerektiği yeniden ifade edildi. Güvenlik Konseyi, Maraş’la ilgili geçtiğimiz Ekim ayından bu yana yapılan tüm eylemlerin geri çekilmesi için çağrı yaptı ayrıca ilgili kararlara ters düşen ve gerginliği arttırabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınılması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca, Maraş bölgesinin Birleşmiş Milletler yönetimine geçişi de dahil olmak üzere, ilgili kararlarına saygı gösterilmesi ve kararların uygulanması gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs hükümetinin Türkiye'nin giriştiği oldu-bittileri önlemek için diplomatik istişarelerde bulunduğunu söyledi. Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili açıklamasının ardından, çabanın şimdi başladığını belirtti. Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan başkanlık bildiriminin, Lefkoşa’ya Türkiye’nin tahriklerinin engellenmesi yönünde çabada daha fazla hedefin başarılması için şimdiden kullanmaya başladığı bir araç daha sağladığını ifade etti. Hükümetin yeni çabasının, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin uzlaşılan çerçeve temelinde yeniden başlaması hedefiyle, genel olarak Türkiye’nin politikalarıyla nasıl baş edeceğine ve Kıbrıs’taki Barış gücünün görev süresinin yenilenmesine yönelik karara odaklandığını söyledi. Hristodulidis, çabaların Avrupa düzeyinde devam ettiğini ve kendisinin de Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupalı mevkidaşlarıyla bir sonraki adımlarla ilgili yeni temaslarda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 24 Temmuz 2021 - 13:51

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand