Anastasiaidis: BM Genel Sekreteri'nin Maraş sorunları konusunda daha net olmasını istiyorum.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin gayri resmi raporunun içeriğini değerlendirdi. Anastasiadis, Kabul edilemez eylemler nedeniyle Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs sorununa diplomatik yaklaşımına artık son vermesi gerektiğini, çünkü bunun genellikle olerans olarak algılanmasına izin verdiğini söyledi.

Mari'nin on üç kahramanı için düzenlenen anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Antonio Guterres'in Mağusa konusunda daha net olmasını istediğini söyledi. Bunun her Genel Sekretere rehberlik etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Taslak raporda kaydedilenlerin nokta nokta incelendiğini ve herhangi bir yorumun, gerçekleri yansıtmayan göstergelerle birlikte önümüzdeki birkaç gün içinde gönderileceğini söyledi.

Guterres'in "doğuştan gelen eşit haklara" atıfta bulunup bulunmadığı sorulduğunda, Cumhurbaşkanı, hem 11 Şubat 2014 Bildirgesi'nin hem de 1960 Anayasasının, Kıbrıslı Türkler veya Kıbrıslı Rumlar olsun, Kıbrıs halkı için bir tür haklar tanıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı bunun muhtemelen, Kıbrıslı Türklerin yanlış yorumlayarak egemen eşitliğe dönüştürmek istediklerinin doğru bir versiyonu olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanının işgal altındaki topraklara yasadışı ziyareti göz önüne alındığında hükümetin Maraş konusunda ne eylemlerde bulunacağı hakkında sorulan soruya Cumhurbaşkanı Anastasiadis, durumun Çarşamba günü Ulusal Konsey toplantısında tartışılacağını söyledi.

Erdoğan'ın beklenen açıklamaları veya Türkiye'nin çözüme yönelik eylemleri veya Maraş’dak, statükoyu değiştirecek adımlar aracılığıyla koşulların ve neyin tehdit edildiğinin tartışılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı, Lefkoşa'nın Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ve Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi olmak üzere her yönde bir dizi adım attığını yineledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 11 Temmuz 2021 - 14:05

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand