basın özetleri 09.06.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde Temsilciler Meclisi Başkanlığıyla ilgili haberler öne çıkıyor.

Filelefteros gazetesi “Andros kâğıt dağıtıyor – Perde arkasında süren hararetli istişareler Meclis Başkanlığı sahnesinde değişiklikler getirdi” başlıklarıyla verdiği ana haberinde şöyle yazıyor:

Perde arkasında yaşanan hararetli gelişmeler Meclis Başkanlığı sahnesinde değişiklikler getirerek herkesin artık kağıtlarını açması beklenen son aşamada tüm senaryoları açık tutuyor. Dün gün AKEL – DİKO – EDEK işbirliğinin Nikolas Papadopulos’a destek senaryosuyla başladı ama günün sonunda tartı AKEL’den yana ağır basıyordu. AKEL sadece anahtarı elinde tutmakla kalmıyor, geniş destek almayı başarabilecek bir adaylık olarak öne sürdüğü Andros Kiprianu adaylığıyla Meclis Başkanlığının kapısını açmaya da hazırlanıyor. Temmuz ayı başlarında parti başkanlığını devredecek olan AKEL liderinin adaylığı parti içerisinde geniş biçimde kabul gördü.

Dün DİPA için de dinamik bir gün oldu. Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Parti Başkanı Marios Karoyan Meclis Başkanlığına kendisinin gelmesinin başlı başına amaç oluşturmadığını söyledi.

Hatta masaya Nikolas Papadopulos’un adını tablodan çıkaran ortak kabul görebilecek bir isim de kondu.

Bu senaryoya göre DİPA Andros Kiprianu adaylığını dışlamayabilir. AKEL’de Nikolas Papadopulos’un adına tepki olduğu için AKEL Genel Sekreterinin adaylığı kesin gibi görünüyor. Söz konusu adaylığın olası DİPA desteği ve daha sonra Ekologların da oyuna girmesiyle dinamik bir perspektif kazanması bekleniyor.

*

Alithia gazetesi de ana haberini aynı konuya ayırıyor.

Yurttaşlar oyunu Anita’ya verdi

Perde arkasında muhalefet partileri ve başta AKEL ile DİKO, şimdi Meclis Başkanlığı, 2023’te ise Avrupa parlamentosu için aralarında bir al ver süreci yaşıyor olsa da yurttaşlar çoktan kararını vermiş. Yurttaşlar Meclis Başkanlığına DİSİ Milletvekili Anita Dimitriu’yu seçti. Pulse Market Research şirketinin önceki gün yaptığı kamuoyu yoklamasında Anita Dimitriu oyların yüzde 54’ünü alarak birinci çıktı. Ekologların adayı Haralambos Theopemptu yüzde 36’yla ikinci oldu. Onu ise yüzde 29 ile Nikolas Papadopulos, yüzde 24 ile Marios Karoyan, yüzde 21 ile Marinos Sizopulos, yüzde 20 ile Andros Kiprianu ve yüzde 16 ile ELAM’ın adayı Hristos Hristu izledi.

*

Politis gazetesi ana haberini şu başlıklarla veriyor:

“AKEL Andros’u, DİKO Nikolas’ı aday gösteriyor – Üç büyük parti Meclis başkanlığına kendi adayıyla soyunuyor”

Haravgi gazetesinin ana haber olmayan haberinin başlıklarıyla da bu konuyu bitirelim.

“Meclis Başkanlığı için 5 aday – Yarın başkanlık için yapılacak olan Meclis genel oturumu öncesinde partiler arası temaslar devam ediyor”

*

Alithia gazetesinin ana haberi üniversite sınavlarıyla ilgili.

Gazete “Prodromos kendi bildiği gibi kesip biçti… Şimdi de istişareler yapılmasını istiyor – Üniversite Sınavlarında yeni oldubittiler” başlığı altında verdiği ana haberinde ön sayfada şöyle yazıyor:

Öğretmenler ve velilerle diyaloğa girilmeden Yeni Meclise olağanüstü biçimde yasa tasarısı sunulacak.

Eğitim Bakanlığının niyeti önümüzdeki yıldan itibaren üniversite sınavlarını lise son sınıf sömestr sınavlarına dâhil etmek.

Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası OELMEK 17 Haziran’da konuyu ele almak üzere toplanacak. Alacağı kararlar ise 25 Haziran’da Eğitim Bakanlığına bildirilecek.

*

Diğer bazı haberler:

Haravgi gazetesi:

“Tatar ‘federasyonun Kıbrıslı Türkleri azınlık yapacağını’ iddia etti – BMGS’nin iki devlet önerisine kapıyı kapatmadığını savundu”

Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar BMGS’nin tek egemenliğe sahip, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı niteliğinde olacak bir federasyonun hedefinin Kıbrıslı Türkleri azınlık yapmak ve Türkiye’nin adadan ayrılmasını sağlamak olduğunu iddia etti.

*

Kıbrıs Barış Konseyi PSE 13 Haziran Pazar günü saat 10:00’da Larnaka’da Sınır Güvenliği Konularında İşbirliği Merkezi CYCLOPS’un inşa edildiği alanda “ne Kıbrıs NATO’da ne de NATO Kıbrıs’ta” sloganıyla sembolik bir etkinlik düzenleyecek.

Konuyla ilgili olarak Barış Konseyi’nin yayınladığı açıklamada “Etkinlik 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak olan NATO Zirve Toplantısından bir gün önce, son dönemde gelişen ABD-Kıbrıs askeri işbirliğine olan tepkimizi ortaya koymak maksadıyla yapılıyor” diyor ve “bu işbirliği ABD’nin jeostratejik çıkarları ve ABD’nin ulusal güvenliğinin korunması doğrultusunda askeri eğitim sunacağı için Kıbrıs halkına yönelik çok büyük bir tahrik oluşturuyor” şeklinde ekliyor.

Kıbrıs Barış Konseyi Larnaka halkını “Sınır Güvenliği Konularında İşbirliği Merkezi CYCLOPS’un çalışmasına izin vermemeye ve NATO karargâhında Kıbrıs’a karşı çifte suçu tasarlamış olanlarla işbirliği yapılmayacağı mesajını vermeye” çağırdı.

*

Filelefteros gazetesi:

“Yorgos Vasiliu’nun Peya’daki büyük kalkındırma planlarına yeşil ışık yakıldı – Araştırma ve Teknoloji merkezi ve lüks villalar”

Eski Cumhurbaşkanı Yorgos Vasiliu’nun 2015 yılında başlattığı araştırma ve teknoloji merkezi, rehabilitasyon merkezi ve konut birimlerinin yer alacağı planın inşaat ruhsatı alma süreci sonlanmak üzere. Çevre Dairesi’nin yeşil ışığı yakmak için şart koştuğu şeylerden bir tanesi olan sıvı atık biyolojik arıtma tesisleri konusunda dün anlaşmaya varıldı. Kalkınma çalışmasında araştırma ve teknoloji merkezi, rehabilitasyon merkezi ve konut birimlerinin yanısıra Kıbrıs gravür sanatı sergisi mekanı, restoran ve eğlence yerleri, mağazalar ve spor salonları da yer alıyor.

*

“Beş yılda 3.151 yabani kuş kurtarıldı – Kimisi vurulmuştu, kimisi öksüz bulunmuş, kimisine de el konulmuştu”

İçişleri Bakanı Nikos Nuris Ekologlar milletvekili Haralambos Theopemptu’nun sorusuna yanıt olarak Meclise sunduğu verilere göre Avcılık Dairesi 2015-2020 arası dönemde insan faaliyetleri sonucunda yaşamı tehlikeye giren 3.151 yabani kuş kurtardı.

3.151 kuşun 631’i zehirlenmeden tutun da elektrik tellerine çarpma sonucunda yaralı, 1.263’ü öksüz olarak bulunmuş, 1.235’ine el konulmuş, 22 tanesi de tüfekle vurulmuştu.

Verilere göre yaban kuşlarından bazıları tüfekle vurulma, tarım ilaçlarından zehirlenme, kurşun zehirlenmesi, ökselere yakalanma veya elektrik direklerine çarpma sonucunda yaralanmış ve Yaban Yaşamını Koruma Dairesi tarafından tedavi edilerek bir süreliğine sığınaklarında konuk edilmişti.

Verilen cevapta sığınağa alınan kuşların arasında öksüz bulunmuş yavrular ya da yasadışı bir şekilde esaret altında tutulan ve Dairenin el koyduğu kuşlar da bulunuyordu.

Koruma altındaki avlanamayan yaban kuşlarının korunmasına dair önlemler konusunda İçişleri Bakanı şu verileri sundu:

Yüksek sayıda olay ve şikâyetlerin yapıldığı bölgelerde devriyeye çıkmak ve bu tür olaylarda yer alan kişilere ceza kesmek.

Belirli bölgelerde keşif gezisi ve bilgilendirme amaçlı kampanyalar düzenlemek.

Öğrencilerin bilgilendirilmesi ve aydınlatılması amacıyla yasadışı biçimde yabani kuş avlama olaylarının rastlandığı bölgelerdeki okullara ziyaretler düzenlemek.

Koruma altındaki ve yabani avlanamaz kuşlar hakkında avcıları ve halkı bilgilendirmek ve duyarlılaştırmak amacıyla avcılık derneklerinde seminerler düzenlemek.

Ve yıl boyunca basında caydırıcı rol oynaması amacıyla bu konularda yayınlar yapmak.

*

“Omorfo metropoliti Yunanistan Kilisesini öfkelendirdi”

Omorfo Metropoliti Neofitos’un verdiği vaazlar Kıbrıs Kilisesi ile Yunanistan Kilisesinin arasını açmak üzere. Yunanistan Kilisesi Başpiskopos Hrisostomos’tan metropolitin kendine getirmesini istedi.

Omorfo Metropoliti Neofitos’un çeşitli konularda ortaya koyduğu kehanetlerin yanısıra bardağı taşıran son damla metropolitin pandemi ve aşıya karşı verdiği vaazlar oldu.

Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre Başpiskopos Hrisostomos dün Omorfo Metropolitinin de aralarında bulunduğu Kutsal Sinod üyelerine Yunanistan Kilisesinin mektubunu okudu. Yunanistan Kilisesi mektubunda Omorfo Metropolitinin kehanetleri yanısıra koronavirüs aşısına karşı görüşleriyle kilise üyelerini etkilediğini ve metropolite kendini geri çekmesi konusunda nasihat edilmesini istediğini belirtti.

Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre Yunanistan Kilisesi yanı başımızda koronavirüs nedeniyle insanlar ölürken dini bir şahsiyetin koronavirüs yoktur şeklinde vaaz veremeyeceğine vurgu yaptı. Başpiskopos Hrisostomos Omorfo metropolitinden Yunanistan Kilisesinin arzusunu yerine getirmesini ve bu vaazları bırakmasını istemesi üzerine Omorfo Metropoliti ne söylemesi gerekiyor idiyse söylediği ve Noel’e kadar konuya bir daha değinmeyeceği cevabını verdi.

*

Son haberimiz de Politis’ten:

“Aşı olmaktan kaçındı koronavirüsten öldü – Baf yas tutuyor – Virüs Mihalis Marku’yu öldürdü”

Baf’ın tanınmış doktorlarından Mihalis Marku koronavirüs teşhisiyle entübe durumda tedavi gördüğü Lefkoşa Genel hastanesinde dün son nefesini verdi. Dr. Mihalis Marku aşıların henüz deney aşamasında olduğuna inandığından denek olarak kullanılmasına izin vermeyeceğini vurgulayarak aşı olmayı reddetmişti. Marku hükümetlerle ilaç şirketlerinin ekonomik ve politik nedenlerle konuyu abarttıklarına inanıyordu.

Son Güncelleme: 09 Haziran 2021 - 13:00

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand