basın özetleri 07.06.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde hemşireler sendikasının 12 saatlik grevi, Meclis Başkanlığıyla ilgili gelişmeler yer alırken Politis gazetesinde de Uluslararası vergi düzeninde alabora şeklinde bir başlık görüyoruz.

*

Hemşirelerin grevinden başlayalım.

Alithia ve Haravgi gazetelerinde konu ana haber olarak yer alıyor.

Alithia gazetesi haberi “Sendikal sebeplerden dolayı hastalara eziyet – Hemşireler 12 saatlik grevde, eylemler tırmandırılabilir” başlıkları altında verdiği haberinde şöyle yazıyor:

Bu sabah saat yediden akşam sekize kadar PASİNO üyesi hemşireler, sendikanın talimatı üzerine 5 üyesinin belirli görevlerini yerine getirmeyi reddetmesi üzerine açılan disiplin soruşturması nedeniyle grevde. Suçlu bulunan 5 PASİNO üyesine verilecek cezalar bugün açıklanacak. Grevden kaçınılmaz olarak hastalar da etkilenecek. Hastane içi koğuşlara güvenlik personeliyle hizmet verilecek, yoğun bakım ve diyaliz birimleri olağan şekilde çalışacak, ilk yardım güvenlik personeliyle çalışacak ve sadece acil vakalar kabul edilecek, dispanseriler tamamıyla grevdeyken ise ameliyathanelerde sadece acil operasyonlar yapılacak. PASİNO üyelerinin de yer aldığı aşılama birimleri de grevden payını alacak.

*

Haravgi gazetesi ise haberi şöyle veriyor:

“Hemşireler grevde, kendiliğinden anlaşılır olanı talep ediyorlar – Bugün 12 saatlik grev ve Sağlık Bakanlığının önünde protesto eylemi var”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Hemşireler kolunun temsilcileri “sendikal eylemleri korkutma metotları kökten kurutulmalıdır” dedi.

Sendikal Hareket haklarında disiplin soruşturması açılan 5 hemşire üyesine destek istedi.

POED Sendikası da hemşireler, grev eylemlerini ve bugünkü protesto eylemine destek beyan etti.

*

Gelelim Filelefteros gazetesine SD.

Gazete ana haberini “Nikolas dinamiği – 9 sandalyeyle DİKO bugün Meclis Başkanlığı için karar alıyor ve 15 sandalyeli AKEL’den hareket bekliyor” başlıklarıyla veriyor. Şöyle yazıyor:

Önümüzdeki saatlerde Meclis Başkanlığıyla ilgili durumun netleşmesi bekleniyor. DİKO’da bugün ele alınacak konu hakkında kararlar alınacak. Parti Başkanı Nikolas Papadopulos’u aday gösteren dinamik, zemin kazanırken, parti kararlarında da ciddi biçimde göz önünde bulundurulacağı söylendi. DİKO ile AKEL’in yarın yapılması planlanan görüşmelerinden nihai karar çıkması beklentisi mevcut.

Yarınki görüşmelerin öncesinde bugün yapılacak olan perde arkası istişarelerde, parti liderliklerinin parti organlarıyla yapacakları görüşmelere net görüşlerle gitmesi sağlanması için çabalar sağlanacak.

Nikolas Papadopulos’un Meclis başkanlığını kazanabilmesi için AKEL’in güçlü desteğine ihtiyacı var. AKEL’in 15, DİKO’nun ise 9 oyu en azından ikinci tur Meclis seçimlerinde bir galibiyet dinamiği oluşturuyor. Veriler DİSİ’nin de ilk turdan parti başkanlığını kazanamayacağını gösteriyor.

Kararlarla ilgili gelişmeler AKEL’in Nikolas Papadopulos’a destek verip vermemesine ya da olası bir işbirliği için parti liderlerinin isimlerinin muaf tutulmamasını isteyip istememesine bağlı.

*

Son ana haberimiz de Politis gazetesinden.

Politis gazetesi ana haberini “Dünya vergi düzeninde alabora – G7’lerin kararı Kıbrıs için ne anlam taşıyor” başlığı altında veriyor.

Şöyle yazıyor:

G7 grubu yani dünyanın en zengin yedi ülkesi her ülkede asgari şirket vergisinin %15 olmasına ve çok uluslu şirketlerin gelirinin faaliyetlerini yürüttükleri ülkede vergilendirilmesi için yükümlülük üstlendi.

Kıbrıs Ekonomi Bakanı Politis’e yaptığı açıklamada Kıbrıs’ın bu karardan doğrudan etkilenmediği değerlendirmesi yaptı ve Kıbrıs ekonomisi çıkarlarını AB nezdinde korumaya çalışacağız, dedi.

Kıbrıs Sanayi Odası OEV Genel Müdürü Mihalis Andoniu bu gelişmenin bir alarm görevi görmesini ve Kıbrıs’ı vergiye dayalı olmayan cazip bir yatırım ülkesine döndürecek tüm kurumsal değişiklik ve reformların yapılmasını talep etti.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde kapalı Maraş bölgesinde altın plajın açılmasıyla ilgili haberler yer alıyor.

Filelefteros gazetesi “Altın Plaj’da çalışmalar çarkı dönmeye başladı” başlığı altında şöyle yazıyor:

Kapalı Maraş bölgesindeki Altın Plaj’da Venüs Oteli’ne doğru uzanan yeni bir bölüm halka açıldı. Zamanın mühürlediği, aşınma ve yıpranmayla özdeşleşmiş bu toprak parçası günümüzde deniz yatağı ve şemsiyeleriyle süslenerek yüzücüleri bekliyor. Ama geçen zaman çok acımasızdı. Kapalı kentin sırtına bir kambur gibi çöken yıllar her yanında her köşesinde varlığını gösteriyor. Her yer ev ve otel harabesi. Şimdi her yanda kameralar var. Binalara erişmek olanaksız, kaldı ki dikilen direkler de bunun göstergesi. KİPE’nin fotoğrafçısı Katya Hristodulu işgal altındaki bölgede oluşturulan sahneden görüntüler çekti.

Haravgi gazetesi ilgili haberi “Maraş’ı açma çalışmaları devam ediyor” başlığıyla veriyor.

Altın Plaj’ın Venüs Otel’e doğru uzanan halka yeni açılan bölümü hemen hemen hazır. Pek çok değişikliğin yapıldığı bölgede inşaat çalışmaları devam ediyor, diye yazıyor ön sayfasında.

Alithia gazetesi haberi ana haberinin hemen altında veriyor:

Haberin başlıkları “Maraş’ta yeni bölümler açıyorlar – İşgal rejiminden yeni tahrikler – Uluslararası tepkileri tahrikkar bir biçimde hiçe sayarak kapalı bölgeyi şantiyeye çevirdiler”.

İşgal güçleri BM, AB, ABD ve başka ülkelerin tepkilerini hiçe sayarak Maraş’taki tahriklerini sürdürüyor. Özellikle de BM Genel Sekreterinin ikinci bir beşli toplantı için olasılıkları yokladığı bir dönemde. Kapalı bölgeyi şantiye alanına çeviren işgal rejimi alelacele Altın Plajın Venüs Otel’e doğru uzanan kısmını da açmak üzere çalışmalar yürütüyor. Söz konusu çalışmaların Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 20 Temmuz ziyaretiyle ilgili olması olası. Erdoğan bu ziyaretinde tüm dünyaya önemli açıklamalar yapacağını duyurdu.

Politis gazetesinin ilgili haber başlıkları da şöyle:

“Altın Plajı açmaya hazırlar

Pandemi Türkiye ve işgal rejiminin planlarına engel olamadı. Altın plajda halka açılacak yeni bölüm hemen hemen hazır.

Aylar öncesinde Kıbrıs Türk basını kapalı bölgede “Kıbrıs Millet Bahçesi” yapılacağını duyurmuştu.”

*

Haravgi gazetesinde yer alan bir başka haberin başlığı “AB Kıbrıs sorununa tam müdahil omalı– Borel Nisan ayında Cenevre’de sağlanan anlaşmayı selamladı” şeklinde.

Şöyle yazıyor:

AB Dış İlişkiler ve Siyasi Güvenlik Yüksek Yetkilisi Josep Borel “AB Kıbrıs sorununa ne kadar hızlı bir şekilde müdahil olursa o kadar iyi olur” dedi.

Borel Avrupa parlamentosu dış siyaset ve güvenlik politikası komisyonu başkanı Deyvid Makalistır’a yönelik cevabi mektubunda “Gerek Kıbrıslı liderlerin gerekse de BM’in yararlı bulacağı her türlü yardıma hazırız” dedi.

*

Alithia gazetesinden bazı haberler:

“Konstandinos Tsiutis: 10 Haziran sonrası dönem pandemik açıdan potansiyel olarak riskli”

Sağlık Bakanlığı bilim kurulu başkanı Konstandinos Tsyutis “Pandemik veriler iyileşme gösterdiği halde yurttaşların temkinli ve dikkatli davranması gerektiğini” tekrarladı.

KRYK kanalının Brand News programında konuşan Bilim Kurulu başkanı “Pandemi henüz bitmedi ve ne zaman biteceği bilinmiyor. Tedbirlerdeki gevşetmeler kolektif bir çabanın sonucudur ve bunun dikkatsizlik uğruna kurban edilmemesi gerekir” dedi. Gereksiz temaslardan ve kalabalık mekânlardan uzak durulmasını tavsiye eden Tsyutis dış mekanlarda maskeden kaçınılabileceği görüşünü ifade etti.

Konstandinos Tsyutis 10 Haziran döneminde, daha fazla tedbir gevşetmesine gidileceği nedeniyle potansiyel olarak vakalarda artış olabileceği konusunda uyardı.

Hint mutantının toplumumuzda görüldüğüne dikkat çeken Tsiutis bunun kendiliğinden daha dikkatli olunması ve tüm hijyonomik önlemlere uyulması için bir sebep oluşturduğunu belirtti.

Bilim Kurulu başkanına göre aşının üçüncü dozu özellikle nüfusun hassas grupları için gerekli ve yararlı olabileceğini söyledi.

*

Sağlık Bakanlığı 6 Haziran Pazar günü pandemiye bağlı hiçbir ölümün kaydedilmediğini ve toplam ölüm sayısının 363 olarak kaldığını açıkladı. Toplam yeni vakaların sayısı 29 olarak açıklanırken pozitiflik durumunun yüzde 0,06 olduğu bildirildi.

Şu anda hastanede tedavi edilen koronavirüs hastalarının toplam sayısı 50. Bunlardan 17’sinin durumu ciddi.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Hafta sonu sahiller ve dağlık tatil beldeleri doldu taştı – Bu yılki kışın ve üstüste lockdown’ların baskısından kurtulan halk soluğu sahilde aldı”

Yurttaşlar hafta sonunda ada sahillerinde berrak suların ve kumun tadını çıkardı. Termometre havanın gitgide ısındığını gösterirken ve özellikle öğlen saatlerinde güneşin yakıcı etkisi hissedilirken yüzlerce insan deniz sezonunu açtı. Tedbirlere uyma koşuluyla deniz sefası yapan halkın yüzünde, izole halinde geçirdikleri bir kış sezonunun ardından duyduğu keyif açıkça kendini gösteriyordu.

Sahiller doldu, etrafa yaz kokuları saçıldı. Her yanda şen şakrak sesler yükseldi. Etrafa saçılmış kovalar, kürekler arasında oynaşan çocukların eğlencesi dinmek bilmedi.

Dağlık yaz beldelerini seçenler de az değildi. Dağlık köylerimiz de hafta sonu tatilcilerle doldu.

Son Güncelleme: 07 Haziran 2021 - 13:35

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand