basın özetleri 04.06.21

Bugünkü Alithia gazetesi Biden’ın Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e mektubu konusunu ana haber olarak veriyor ve şu başlıkları kullanıyor:

“Baiden’dan Anastasiadis’e mektup: Yakında görüşmek üzere… Dostluğumuz sağlam bir temeldir – Dünya liderinden müdahale…– Cumhurbaşkanı ABD’nin Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını istediği mesajını verdi ama Maraş konusunda kaygı ifade etti – ABD, Doğu Akdeniz’de periferik istikrar ve güvenlik konularında Kıbrıs Cumhuriyetinin önemli bir partneridir”

ABD Başkanı Joe Baiden mektubunda Nikos Anastasiadis ile aralarındaki derin dostluğu ama aynı zamanda da süper gücün Kıbrıs’a yönelik istikrarlı desteğini ifade etti. Mektup diplomatik dilin yanısıra iki lider arasındaki yakın ilişkileri gösteren şahsi dostluk diliyle yazıldı. Biden’in mektubunda liderlik pozisyonundan övgüyle söz ettiği Nikos Anastasiadis’le yakın zamanda görüşeceği belirtildi.

Diğer gazetelerin konuyu nasıl yansıttığına kısaca bir göz atalım.

Filelefteros gazetesi:

“Baiden – Anastasiadis görüşmesine doğru”

Ufukta Baiden – Anastasiadis görüşmesi belirdi. Amerikalı Başkan, Nikos Anastasiadis’e gönderdiği mektubunda bu görüşmenin perspektifine değindi. Kıbrıs ABD ilişkilerinde yeni dinamikler.

Haravgi gazetesi:

Gazete 6. Sayfasında yer verdiği haberinin başlığında şöyle yazıyor:

“Baiden ABD’nin iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünü istikrarla desteklediği mesajını verdi – Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye’nin de desteğiyle Maraş’ın bir bölümünün açılması kararına yönelik kaygılar”

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin manşetlerine yansıyan bir başka konu yine Meclis Başkanlığı meselesi.

Politis gazetesi haberi “Hanımlar Düellosu – Anita ve Hristiana’nın isimleri DİSİ ve DİKO’da masada” başlıklarıyla verdiği haberinde şöyle yazıyor:

DİSİ Meclis başkanlığına pazarlıklara açık olmayan bir şekilde kendi adayıyla talip olmaya karar verdi. Anita Dimitriu’nun adı öne çıkarken Tornaritis ve Averof’un da adaylıkları tartışılıyor.

AKEL ile DİKO işbirliğine elverişli bir zemin üzerinde hareket ederken temel kaygı Ekologların ve EDEK’in de desteğini alabilecek bir ismin bulunması. DİKO’lu Hristiana Erotokritu’nun adaylığı olasılıkla güç kazanıyor.

DİPA ve EDEK’in şu ana kadar tüm olasılıklara açık oldukları görülüyor. EDEK bu doğrultuda dört ana kriter ortaya koydu. DİPA’dan ise Marios Karoyan’ın, partinin desteğini isteyecek tüm taraflarla görüşeceği bilgileri geldi.

Konu diğer gazetelerde şöyle yer alıyor:

Haravgi gazetesi konuya ilişkin haberini “Partiler arası istişareler dorukta – Hafta sonunda Meclis Başkanlığına aday olacak isimlerin netleşmesi bekleniyor” başlıkları altında veriyor ve AKEL’in ELAM dışındaki tüm partilerin işbirliğini tercih ettiğini ve hiçbir ismi dışlamadığını yazıyor.

Alithia gazetesinin haber başlıkları şöyle:

Temiz isim, temiz öneri – Averof: Pazarlıklara ve al vere son – DİSİ bugün Meclis Başkanlığına aday olacak isimle ilgili kararını açıklayacak.

Filelefteros gazetesi de ilgili haberini “Yeni Meclis Başkanı sahnesini DİSİ ile AKEL belirliyor – Kuliste istişareler başladı – Averof Neofitu bugün DİSİ’nin adayını açıklayacak. AKEL adayını haftaya açıklıyor. Sonucun anahtarı iki büyük partinin elinde” başlıklarıyla veriyor.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi “Temmuz ayında da Birleşik Krallık’tan turist gelmeyecek – Kıbrıs yeşil listeye giremedi… Bu turistik sezon da kayıp olmak üzere” başlıkları altında turizmle ilgili.

Gazete şöyle yazıyor:

Kıbrıs portakal rengi listede kaldı. Britanyalı turistler yurda dönüşlerinde evde 10 günlük karantinada kalmak zorunda.

Kıbrıs Turizm Müsteşarı Britanyalıları Kıbrıs’ın epidemiyolojik verileri konusunda ikna etmeyi başaramadı. 28 Haziran’da durum yeniden değerlendirilecek.

Kıbrıs Rusya’dan charter uçuşlara izin verilmesini ve böylelikle turistik faaliyetlerin yolunun açılmasını umuyor.

*

Ve Filelefteros gazetesinin ana haberi:

“Yasadışı pasaportlar yüzde 53 oranında – Verilen yurttaşlıklara ilişkin son raporda 212 yüksek risk taşıyan durum tespit edildi” diye yazıyor başlıklarda.

Haberin içeriğine bakalım:

Araştırma komitesinin Kıbrıs yurttaşlığının geri alınmasını istediği yabancı yatırımcı ve işadamlarının sayısı ikiye katlandı. Nihai raporda ortaya konan cezai, disiplinsel ve idari sorumlulukların da sayısı arttı. Rapor Pazartesi günü Başsavcıya teslim edilecek.

Nihai raporda, ara rapordaki yasadışı çerçeve dışında olan durumların oranı yüzde 51,8’den yüzde 53’e yükseldi. Komite Başkanı Mironas Nikolatos Filelefteros’a yasal çerçeveye uygun olmaması nedeniyle geri alınması istenen pasaport sayısının da ikiye katlanarak 44’e ulaştığını belirtti.

Buna paralel olarak yüksek risk taşıyan durumların sayısının da 212’ye çıktığı tespit edildi.

Açıkça cezai, disiplinsel ve idari sorumlulukların da tespit edildiğini belirten Nikolatos bundan sorumlu avukat, denetçi, banka ve pasaport sağlayanların da, ait oldukları kuruluşların disiplin kurullarına sevk edileceğini ifade etti. Aynı zamanda nihai raporda, Örtbas Etme Suçlarıyla Mücadele Birimi MOKAS’a ve Polise, yurttaşlık verilmemesi gereken kişilere verilen pasaportlar konusunda gözlemci görevindeki üyelerine de disiplin ve cezai soruşturma açmaları önerisinde bulunulduğunu ifşa etti. Komite Başkanı Bakanlar Kurulunun ve eş yetkili İçişleri ve Ekonomi Bakanlıklarının, Hukuk Dairesinden 2007’den beri hukuki yol göstericilik yapmasının istenmesi gerekirken bunun yapılmadığını da vurguladı.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin diğer haberlerinden bazıları:

Haravgi’den bir haberle başlayalım.

“Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununu tartışmak üzere Tatar’la görüşmeye hazır – İki lider de barikatların açılmasına ilişkin memnuniyet ifade etti. Spehar teşekkür etti”

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün yaptığı bir açıklamada gerek Kıbrıs sorununu gerekse de önerdiği güven oluşturma önlemlerini tartışmak üzere Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar’la görüşmeye hazır olduğunu ifade etti. İki lider dün sabah saat 10:15’te BMGS özel temsilcisi Elizabeth Spehar ve iki taraf müzakerecisinin de katıldığı tele konferans yoluyla bir görüşme yaptı.

Hükümet Βasın Sözcüsü yaptığı ilgili açıklamada Nikos Anastasiadis’in barikatların korοnavirüs pandemisi öncesi duruma dönüşünden dolayı memnuniyetini ifade ederek her iki tarafın iki toplumlu teknik komitesi üyelerine çalışmaları için teşekkür ettiğini söyledi. Kuşos Ersin Tatar’ın da geçiş noktalarının açılmasından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdiğini ve Elizabeth Spehar’ın da iki lidere ve teknik komitesi üyelerine teşekkür ettiğini söyledi.

Bu arada Avrupa komisyonunun reform destekleme dairesi de Kıbrıs’ta barikatların açılması kararını selamladı. Yapılan açıklamada “pandemiden sonraki geri kazanım yönünde kritik bir adım teşkil eden bu kararın insanların yeniden bir araya gelmesini sağlaması yoluyla Kıbrıs sorununun çözülmesi yolunu da açtığı” belirtildi.

Filelefteros’un ilgili haberine bir göz atalım:

“Bu sabah saat sekizden itibaren barikatlar açılıyor – Geçişler portakal rengi düzeyinde yapılacak”

15 aylık aradan sonra barikatların açılması kararı dün iki toplum liderinin tele konferansında resmileşti. Sabah sekizden itibaren geçişler serbest olacak. Cumhurbaşkanı telekonferansta Tatar’a Kıbrıs sorunu ve güven oluşturma önlemleri konularında görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Alithia gazetesi:

“Barikatlar: Açılması kararıyla ilgili olarak herkes memnuniyet ifade etti”

İki liderin ortak kararıyla dokuz barikat da bugünden itibaren açılıyor. Yurttaşlar bir haftalık koronavirüs testi göstererek barikattan geçebilecek. Avrupa komisyonu kararı selamladı.

Politis:

“Cumhurbaşkanı – Tatar – Buzları kırdılar ama sığ sularda kaldılar”

Ersin Tatar Cumhurbaşkanının görüşme teklifine dolaylı olarak müzakereler düzeyinde temasların devam etmesi gerektiği cevabını verdi. Baiden’in Cumhurbaşkanına mektubu pozitif noktalar arasında yer almakla birlikte Türk tarafının tutumunda değişiklik yok.

*

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Meydanın süpürülmesi ve bakımına 514 bin avro”

Lefkoşa Belediyesi sakinleri birkaç aydır elini cebe atıyor. Belediye sakinleri farkında olmadan Meydanın temizliği ve bakımı için ayda 43 bin, yılda 514 bin avro ödüyor.

*

Filelefteros’tan bir başka haber:

“İpsonas’ta kabus gibi yangın – Avluda mahsur kalan dört çocuk ve bir yaşlı tehlike atlattı – 60 araç ve bir yedek parça dükkanı kül oldu”

Dün öğlen sıralarında İpsonas’ta patlak veren yangın geriye kül ve yüz binlerce avroluk zarar bıraktı. Çıkan yangında müştemilatlar, büyük sayıda terk edilmiş araba ve bir araba yedek parça dükkânı kül oldu.

Dükkânın sahibi Haralambos Karaolis Filelefteros’a iki saatten daha az bir sürede ömürlük emeğinin yanıp kül olduğunu söyledi. Bölgede faaliyet gösteren halk her yıl aynı şeyleri yaşadıklarından şikâyet ederek durumu protesto etti. Halk atıklar ve inşaat atıklarıyla ilgili sorunun bilindiğini ama gerekenin yapılmadığını söyleyerek İpsonas Belediyesini de suçladı.

Son Güncelleme: 04 Haziran 2021 - 13:24

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand