basın özetleri 03.03.21

Politis ile Alithia gazetelerinin bugünkü ana haberi Kıbrıs sorunu.

Politis gazetesi “Kıbrıs sorunu can çekişiyor, Mağusa elden gidiyor – Andreas Mavroyannis’ten Türk tarafının metodolojileri hakkında dramatik açıklamalar” başlıkları altındaki haberinde şöyle yazıyor:

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalardan sonra kapalı Mağusa kentiyle ilgili olası gelişmeler konusunda Lefkoşa’nın endişeleri apaçık görülüyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu yarın Ersin Tatar ile Kıbrıs sorunu ve Mağusa ile ilgili hareketleri görüşmek üzere bugün işgal altındaki bölgeye geliyor. Kıbrıs Türk liderinin şu ana kadar Erdoğan’ın 20 Temmuz ziyareti sırasında yol, turizm, yüksek öğretim, Maraş, elektronik idare alanlarında yapacağı açılışlar hakkında pek çok açıklaması oldu. Bu gelişmeler “kktc”-Ankara protokolünde yer alıyor. Tatar ayrıca Kıbrıs sorununda ilerleme kaydedilmediği takdirde Türkiye’yle dost ülkelere kktc’yi tanıması yönünde baskı yapılacağını vurgulamakla birlikte bunun başarılmasının çok da kolay olmadığını söyledi.

Andreas Mavroyannis’in dünkü açıklamaları Lefkoşa’nın bu konudaki kaygılarını açıkça ortaya koyuyor. “Çok endişeliyim. Korkarım ki acilen bir şey yapılmadığı takdirde Mağusa, işgal altındaki bölgemiz ve Kıbrıs sorununun çözümü için artık çok geç olacak” diyen Kıbrıs Rum müzakerecisi Mağusa’da olup bitenlerin dramatik gelişmeler olduğunu kaydetti ve “perspektiflerin, çözümün ve ülkenin birleşmesi için tam bir yıkımın son aşamasında bulunuyoruz” dedi.

Andreas Mavroyannis’e göre Ankara ile Kıbrıs Türk liderinin elde etmeye çalıştığı şey adada ayrı ayrı iki devlet çözümü değil. Tam tersine Ankara ve Kıbrıs Türk tarafının hedefi dış temsiliyet ve AB’nde temsiliyetin paylaşılması, iki ayrı varlığın olması, öyle ki her biri bağımsız olsun ama öte yandan da Türkiye adanın tümüne el koyarak AB’yle ilgili her konuda söz sahibi olabilsin. Kıbrıs Rum tarafı bu aşamada Ersin Tatar’ın diyalog masasına koyduğu eşit egemenlik talebine verdiği anlam buyken Kıbrıslı Türklerin bu talebinin adada iki ayrı devletin varlığından da çok daha kötü olduğu kanaatinde.

*

Alithia gazetesi ana haberini “Tayyip Erdoğan Maraş’ı turizme açmaya hazırlanıyor” manşetiyle veriyor. Üst başlıkta “Türk Cumhurbaşkanı 20 Temmuz’da bir dizi açılış yapacak” diye yazıyor.

Gazetenin ön sayfasında şöyle yazıyor:

Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu müzakere ekibiyle birlikte bugün işgal altındaki bölgeye geliyor. Ersin Tatar ile Kıbrıs sorunu ve BM GS tarafından atanacak olan özel temsilci konularını görüşecek. Türk Dışişleri Bakanı bugün Antalya’da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile görüşüyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ise dün Sergey Lavrof ile bir telefon görüşmesi yaptı. İki Dışişleri Bakanı Kıbrıs sorunu ile bölge konularını görüştü. Bu arada Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar Erdoğan’ın adaya ziyareti sırasında aralarında Maraş’ın turizme açılması da bulunan pek çok açılış yapacağını açıkladı.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi 16 yıl önce ölen milli muhafız gücü askeri Thanasis Nikolau dosyasıyla ilgili gelişmeleri veriyor.

“Yeni cezai soruşturma emri – 16 yıl önce ölen Thanasis’le ilgili yeni verilerden sonra Başsavcıdan yeni karar” başlığı altında verilen haberde şöyle yazıyor:

16 yıl önce ölen Thanasis Nikolau’nun kemiklerine yapılan yeni analizler ışığında Başsavcının trajik olayla ilgili olarak yeni cezai soruşturma açılması emrini vermesi bekleniyor. Thanasis’in ailesinin avukatlarından Lukis Lukaidis Filelefteros’a yeni bir tur soruşturma başlatılacağının hemen hemen kesin olduğunu açıkladı. Lukis Lukaidis “biz geçmişte yapılmış olan hatalar nedeniyle polise güvenmediğimizden dolayı olaya polis değil ceza müfettişlerinin atanmasını istedik. Ayrıca Başsavcıya yurtdışından bağımsız bir bilirkişinin getirilmesini önerdik. Araştırmanın artık ölüm nedeniyle bir ilgisi yok, cinayetin faillerini arıyoruz” dedi.

Hukuk Dairesi Thanasis’in kemiklerine Yunanlı bilim adamları tarafından yapılan son analizlerden sonra yeni verilerin olduğuna inanıyor, bu nedenle de adli yargıcın bu konudaki raporunu beklemeyecek. Hatta bugün dahi olaya ya ceza yargıcının atanması ya da polise yeni veriler ışığında yeni araştırma başlatması emri verilmesi olasılık dâhilinde.

Dün Hukuk Dairesinde yapılan toplantıda karşılıklı anlayış ve fikir birliği ortamı mevcuttu. Verilmesi beklenen araştırmanın başlaması emri Thanasis’in ailesini memnun ettiği bildirildi.

*

Haravgi gazetesinin ana haberi ülke turizmiyle ilgili.

Başlıklar şöyle:

“Turizm kötüden kötüye gidiyor – 2019’a kıyasla gelirdeki düşüş yüzde 90, geçen seneye kıyasla yüzde 60”

Şöyle yazıyor:

Ülke turizminde durum kötüden kötüye gidiyor. 2021’in ilk dört ayında turizmden sağlanan gelir sadece 46,3 milyon avroydu. Geçen yılın ilk dört ayında ise 115,5 milyon, 2019’da ise 375 milyon avroydu. İstatistik Dairesinin dün açıkladığı verilerden çıkan sonuç bu yıl uygulanan önlemlerin ilk lockdowna kıyasla gelirin yüzde 59,8 oranında daha düşük olduğu. 2019 yılının aynı dönemine kıyasla ise yüzde 87,7 daha düşük.

Turizm Müsteşarı Savas Perdios dün Otelciler Birliği PASİKSE’nin kongresinde yaptığı konuşmada Britanya ve İsrail’le mevcut sorunlar nedeniyle Avrupa pazarlarına yönelineceği mesajını verdi.

Savas Perdios “Hepimiz şunu anlamalıyız ki, bize müşteri çekebileceğimiz istikrarlı bir seyahat çerçevesi verecek olan AB’dir” dedi. Ancak bunun Rusya, İngiltere ve İsrail’in bizi artık ilgilendirmediği anlamına da gelmediğinin altını çizerek “sadece bundan böyle tek yönelimimiz olamaz” dedi.

Savas Perdios “Önümüzde değerlendirebileceğimiz 12 aylık bir süreç var. 2022’de pandeminin sonuna gelindiğinde Avrupalılar yeniden Maldivler’e, ABD ve Havai’ye seyahat etmeye başlayacaklar” dedi. PASİKSE Başkanı Haris Loizidis de konuşmasında “ Bugüne kadar araştırmadığımız pazarlarda yeni fırsatlar aramak ve yatırım çekmek için çalışmak zorundayız” dedi.

Ekonomi Bakanı Konstandinos Petridis ise en iyi marketing biçiminin çalışanların yüzde yüzünün aşılanmış olması olduğuna vurgu yaptı ve “Bu bacasız sanayimiz için büyük bir koz olacaktır” dedi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler.

Filelefteros gazetesinden bir haber:

“Kış döneminin çocuk virütik salgınları yaygınlaştı - Limasol Pediatri Kliniği Müdürü ‘bekliyorduk, dünya çapında görülen bir fenomen’ dedi”

Son dönemde kış mevsiminde görülen virütik salgınlarında başta bebeklerde olmak üzere artış görüldü. Solunum yolları enfeksiyonları ve bronşit olayları yaygınlaştı. Limasol Genel Hastanesi Pediatri Kliniği Müdürü Maria Agathokleus bazı enfeksiyonların koronavirüse karşı önlemler nedeniyle de kış aylarından yaz aylarına kaydığını belirtti.

Limasol Hastanesinin pediatri kliniğinin dün öğlen saatlerinde dolu olduğunu söyleyen Agathokleus 2 ile 4 yaş arası 10 bebeğin üst solunum yolları enfeksiyonlarından hastanede yattığını belirtti. “Beklenen bir şeydi. Avustralya’da yapılan araştırmalardan biliyoruz. Yaz aylarında olduğumuz halde kış mevsimi hastalıklarında artış görüldü. Bu günlerde verdiğimiz tedavi hizmetleri de hastalıklarla birlikte arttı. Öyle görünüyor ki koronavirüs pandemisi bazı virütik enfeksiyonların ortaya çıktığı dönemin değişmesine neden oldu. Bu tüm dünyada görülen bir fenomen” dedi.

*

Yine Filelefteros’tan bir haber:

“21 yaşındaki Eleni Kıbrıs’ın uzay haritasına girmesini sağladı”

Kıbrıslı üniversite öğrencisi Eleni Haritonos Polonya’daki LunAres Araştırma İstasyonunda 3 haftalık analojik astronot eğitimini tamamladı. Eleni’nin Hiperion adını verdiği misyonu uzayı fethetme ve ilk Kıbrıslı astronot olmak olan en büyük düşünün gerçekleşmesindeki ilk adımı teşkil ediyor.

Eleni Haritonos bu üç haftalık eğitim sürecinde astronot eğitimi almanın yanısıra Glaskov Üniversitesi Yer Bilimleri uzmanı Luke Daly’nin gözetiminde “Uzayda pandemiler” konulu bir araştırma da yaptı.

*

Haravgi gazetesinden bir haber:

“Bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayının önünde protesto: “Bir kadın bile eksilmeyecek, hiçbir kadın yalnız olmayacak”

İlerici, anti-ırkçı, anti-seksist ve anti-faşist örgütler bugün saat 18:30’da Cumhurbaşkanlığı Sarayının önünde bir protesto eylemi gerçekleştiriyor.

Protestocular Cumhurbaşkanlığının önüne erkekler tarafından hayatı elinden alınan kadınları, adaletin yerini bulması ve cinsler arası şiddetin ortadan kalkması için verdikleri mücadeleyi sembolize eden kırmızı giysiler ve kırmızı karanfiller bırakacak.

AKEL’in kadın örgütü POGO yaptığı ilgili açıklamada çıplak ve elleriyle ayakları bağlanmış, ölü olarak bulunan kadın cinayetlerine atıfta bulundu ve polis içinde hüküm süren ve polisin görevini yapmasına izin vermeyen ırkçılık ve seksizme vurgu yaptı. Aynı zamanda açıklamada Başsavcının polisin görevlerini kasten yerine getirmediği konusunda argümanların olmadığına ilişkin kararına ve Orestis davasında adı geçen 15 polis hakkında cezai soruşturma açılmadığına da değinildi.

*

Haravgi gazetesinden bir haber daha:

“Akursos’ta çıkan yangın evleri tehdit etti”

Baf kentinin Akursos köyünde dün öğleden sonra çıkan yangın sonucunda köy evleri ve özel mülkiyet yanma tehlikesi atlattı.

Yangın dün saat 16:00 civarında Akursos ile Peya arasında çıktı. Anında bölgeye itfaiye ve Ormancılık Dairesi ekipleri geldi. Buna rağmen bölgede esen şiddetli rüzgârlar ve bölgenin geçilmez olması nedeniyle yangının hızla yayılması önlenemedi. Bir ara Akursos köyünün boşaltılması emri verildi.

Yangın söndürme çalışmalarında 2 helikopter ve iki uçak, 16 itfaiye arabası ve yangın cephelerinin yan taraflarında yangının yayılmasını engellemek maksadıyla şeritler açan araçlar kullanıldı. Bölgeye yardım maksadıyla pek çok gönüllü de geldi.

Yangın akşam 19:00 sularında kontrol altına alındı.

Yangının nedenleri bugün araştırılacak.

Son Güncelleme: 30 Haziran 2021 - 16:12

Son Haberler

03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Nuris, Birleşmiş Milletler'in ara bölgeden gelen düzensiz göçmenlerle ilgili fiili desteğini talep etti.
08:28
Zelensky: Ukrayna ordusunun başarısı, liman kenti Liman'ın geri alınmasıyla sınırlı değil.
08:27
Endonezya: Futbol maçının bitmesinin ardından yaşanan trajedi üzerine ülkede yas ve öfke hüküm sürüyor.
08:25
Menelaou: Kıbrıs Rum tarafı Rosemary di Carlo ile yapacağı görüşmeler konusunda hazırlık aşamasında bulunuyor..
08:22
02 Ekim
Cumhurbaşkanı gelecek hafta Avrupa Konseyi’nin gayrı resmi zirve toplantısına katılmak için Prag’a gidecek.
16:06
Amerika Savunma Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin "State Partnership" programına dahil edilmesine karar verdi.
16:01
Tüm haberler

Video on Demand