basın özetleri 03.06.21

Barikatların açılması konusunu ana haber yapan Alithia gazetesi ile başlayalım basın özetlerimize.

Gazetede şöyle yazıyor:

“15 aylık aradan sonra yarın tüm barikatlar açılıyor – Anastasiadis – Tatar anlaştı – Sağlık Teknik Komitesi her iki haftada bir pandemik durumu değerlendirecek – Yurttaşlar kontrol noktalarından geçerken ya rapid test ya da 7 günlük PCR testi göstermek zorunda”

Barikatlar 15 ay boyunca kapalı kaldıktan sonra, Anastasiadis ile Tatar’ın bu konuda anklaşmaya varması sonucunda yarın Cuma günü açılıyor. Şimdilik kontrol noktalarından geçişlerde hızlı antijen testi ya da 7 günlük PCR gösterilmesi kararlaştırıldı. Her iki haftada bir pandemik durumu değerlendirecek olan İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi geçiş noktalarında uygulanacak uygunluk düzeyini belirleyecek. Buna göre Yeşil düzeyin geçerli olduğunda hiçbir sınırlama olmayacak. Portakal rengi düzey durumunda hızlı antijen testi ya da 7 günlük PCR testi gerektirecek. Kırmızı düzey durumunda ise barikatlar kapalı olacak.

Şubat 2020’de Cumhurbaşkanı Anastasiadis Lidra barikarını kapattığında, AKEL seçimde oy toplama kaygısıyla Cumhurbaşkanına sert bir saldırıda bulunmuş ve onu Avrupa’da da bu kararının amacının Kıbrıs’ın bölünmesi olmakla suçlamıştı.

Diğer gazetelerin konuya ilgili haber başlıklarını da iletelim:

Haravgi gazetesi:

Cuma günü belli koşullar altında tüm barikatlar açılıyor – BM iki toplum liderinin bu konuda anlaşmaya vardığını duyurdu

Politis gazetesi:

15 ay sonra barikatlar açılıyor – Cuma günü açılacak olan barikatlar Kıbrıs sorununa çözüm için yeni resmi beşli olmayan konferansa yönelik çabalara küçük bir hareketlilik getirdi. İki lider bugün tele konferans aracılığıyla bir görüşme yapacak

Filelefteros gazetesi:

Barikatlara dönüş – Anastasiadis –Tatar bugün görüşüyor barikatlar yarın açılıyor – Partilerle yabancı elçilikler memnuniyet ifade etti

*

Politis gazetesinin bugünkü ana haberi “Son söz Averof ile Andros’a ait – Siyasi parti liderleri perde arkasında Meclis Başkanlığı için faaliyete geçiyor” başlıkları altında veriyor.

Gazeteye göre:

DİSİ ile AKEL Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili manzaranın netliğe kavuşturulması çabasıyla diğer partilerle bir dizi temas başlatacak. Her iki liderin de adaylık koyması olasılığı da mevcut.

AKEL’de dikkatler düzeyli kriterleri yerine getiren ve DİSİ’nin önereceği adayın önünü kesebilecek bir ismin bulunmasında odaklanıyor.

DİSİ’de üç temel düşünce ekolü mevcut. İlgili çalışmalarının iplerini elinde tutan Averof Neofitu önümüzdeki günlerde belirli bir öneri getirecek. 2016’daki Şilluris durumu benzeri bir manzaranın oluşmasından kaçınılmaya çalışılacak.

*

Filelefteros gazetesinin ana haberi de Meclis Başkanlığına dair pazarlıklara ayrılıyor:

Şöyle okuyoruz gazetede:

“Piyasaya isimler sürülüyor – Başlangıç Papadopulos, Hristu, Theopemptu ve Karoyan ile yapıldı – Efstathiu’nn adı da ön planda – DİSİ siyasi bürosu öneri getirme işini Averof’a devretti”

Meclis Başkanlığı konusunda partilerde çalışmalar sürerken çeşitli isim ve senaryolar gündemde. İki büyük partinin şu ana kadar kararlarını almamış olması ise her türlü senaryoyu açık bırakıyor. Dün toplanan DİSİ’nin siyasi bürosu verileri değerlendirerek ve karşısına öneri getirmekle Averof Neofitu’yu yetkilendirdi. Parti liderliğinden verilen mesajlarda yapılacak her türlü önerinin pazarlık ve alışverişlerin olmayacağı temelinde yapılacağı söylendi. Bu cephede en olası senaryo Meclis Başkanı adaylığında parti Başkanının olacağı.

Dün gün ışığını gören bilgiler arasında EDEK milletvekili Kostis Eftathiu’nun da Meclis Başkanlığına aday olacağı da vardı. AKEL çevreleri tarafından masaya konan öneri, DİKO’nun da bunu kabul etmesi halinde üçlü işbirliğinin yeniden canlanması konusunda nabız ölçme niteliği taşıyor. Sol kesimden bazıları Andros Kiprianu adaylığını da olası görüyor. Ancak bu senaryolarda mücadeleye DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un da dahil olması nedeniyle bu denklem çıkmıyor. DİKO milletvekili grubu Meclis Başkanlığına Nikolas Papadopulos’un aday olması kararını aldı. Parti aynı zamanda DİPA dahil tüm partilerle diyaloğa açık olduklarını açıkladı. Ekologlar’ın adayı Haralamos Theopemptu, ELAM’ın adayı ise parti başkanı Hristos Hristu.
*

Haravgi gazetesinin ana haberi “Sağlık Bakanlığının sendika karşıtı eylemleri hemşireleri greve itti – PASİNO sendikası önümüzdeki Pazartesi, 7 Haziran günü 12 saatlik grev kararı açıkladı” başlıklarıyla veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Kıbrıs Hemşireler Sendikası PASİNO Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu’yu “sendikal örgütlenme hakkına müdahale, hemşirelik koluna karşı düşmanca tavır takınma ve sendikalarının kararlarına uyan Athalasa Hastanesi hemşirelerine karşı cezalandırıcı önlemler almakla” suçlayarak önümüzdeki Pazartesi günü 12 saatlik grev kararı aldığını açıkladı.

PASİNO sendikası yaptığı ilgili açıklamada “Personelin sendikasının faaliyetlerine katılması nedeniyle suçlanması bugüne kadar görülmemiş bir olaydır” dedi ve Sağlık Bakanını hemşirelere karşı uygulamalarını kaldırmasını talep etti.

*

Diğer haberlerden bazılarına bir göz atalım.

Alithia gazetesinden bir haber:

ABD’den Kıbrıs sorununa müdahale – Kıbrıs ve Türk-Yunan meseleleri Baydın – Erdoğan görüşmesinde

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Amerikalı muadili Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra öncelikle Baiden ile Edoğan görüşmesinde Kıbrıs sorunuyla Türk-Yunan ilişkilerinin yer alacağını ifade etti. Kıbrıs Dışişleri Bakan geçen Salı günü ABD’li muadili ile bir telefon görüşmesi yaptı. İki bakanın ilk görüşmesi olan bu konuşmadan sonra Blinken Twitter’deki paylaşımında ABD’nin Kıbrıs sorununa Kıbrıs’ı iki bölgeli iki toplumlu ve tüm Kıbrıslıların yararına olacak bir federasyon altında birleştirecek Kıbrıs liderliğine ait bütünsel bir çözümü desteklediğini yazdı.

Filelefteros’tan bir haber:

“5 periferik hayvan barınağı kurulacak – Hayvan barınaklarının idaresi devletten verilecek 70 bin avroluk destekle belediyeler tarafından üstlenilecek”

Tarım Bakanlığı her kazada belediyeler tarafından idare edilecek birer periferik hayvan barınağının kurulması kararı aldı ve istişare edilmesi maksadıyla Belediyelere, İçişleri Bakanlığı ve Kaza Amirlerine gönderdi.

*

Planın hedefi gönüllülerin sırtındaki yükün hafifletilmesiyle birlikte sokak hayvanlarının ev, bakım ve tedavi edinmesi. Tarım Bakanlığından verilen bilgilere göre yerel yönetimin Lefkoşa Büyük belediyesinin Kokkiotrimitya’da işlettiği hayvan barınağı modelinde hayvan barınakları kurması için Bakanlık üç yıl içinde belediyelere 750 bin avro verecek.

Filelefteros’a yüksek bir bakanlı yetkilisi tarafından verilen bilgilere göre günümüzde iki tür hayvan barınağı mevcut.

Hayvansever örgütler tarafından gönüllülük temelinde kurulanlar ki bunların sayısı Kıbrıs çapında 15’i buluyor ve belediyelerin idaresi altında olan yerel hayvan barınakları.

Hayvansever örgütlerin kurduğu barınaklar kapasitelerinin üzerinde çalışıyor ve gerek Kıbrıs içinde gerekse de yurt dışında hayvanları evlat edinecek aileler bulmaya çalışıyor. Bunlar devlet desteği de veriliyor.

Belediyelerin idaresi altındaki barınaklar öncelikle sokak hayvanlarıyla uğraşıyor. Gerektiğinde hayvanlara tedavi sağlanıyor, kaçınılmaz olduğu durumlarda ise hayvanlar uyutuluyor.

Tarım Bakanlığı mevcut sorunları inceledikten sonra yerel yönetimlere her ilde bir tane olmak üzere büyük hayvan barınakları kurulmasına karar verdi. Durum incelendikten sonra dağlık Lefkoşa bölgesinde altıncı bir barınağın açılması olasılığı da mevcut.

*

Son Güncelleme: 03 Haziran 2021 - 12:59

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand