ABD başkanı Biden Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e mektup gönderdi

ABD Başkanı Joe Biden tarafından dün gece Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e gönderilen bir mektupta, ABD'nin Güvenlik Konseyi kararlarına göre, Kıbrıs'ın iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde yeniden birleşmesi konusundaki açık arzusu dile getirildi.

Biden ayrıca, Cumhurbaşkanı'nın Cenevre'deki gayri resmi konferansla ilgili brifingi ve BM Genel Sekreteri'nin müzakereleri sürdürmek amacıyla ortak bir zemin bulma çabalarını memnuniyetle karşıladı.

Hükümet sözcüsü Kyriakos Kousios mektupta, Başkan Biden'ın Kıbrıslı Türklerin – Türkiye’nin desteği ile kapalı Maraş şehrinin bir kısmını açmaya yönelik tek taraflı kararından duyduğu endişeyi dile getirdiğini söyledi.

Joe Biden, Washington'un Türk tarafının kararının geri alınmasını talep etmeye devam edeceğini ve daha fazla provokatif eylemden caydıracağını vurguladı.

ABD hükümetinin, BM'nin himayesinde yapılacak bir sonraki müzakere turuna yapıcı Türk katılımını teşvik etmeye devam edeceğini de söyledi.

Joe Biden mektubunda, ABD'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Doğu Akdeniz'de bölgesel istikrar ve güvenlik için önemli bir ortak olarak görmeye devam ettiğinin altını çizdi ve iki ülke arasındaki güçlü bağları daha da derinleştirmek için çalışma sözü verdi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e liderliği, dostluğu ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin küresel zorlukların ele alınmasında oynadığı önemli rol için teşekkür etti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olarak görev süresi boyunca Cumhurbaşkanı ile yaptıkları birçok görüşmenin, devam eden işbirliği için güçlü bir temel olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 03 Haziran 2021 - 15:15

Son Haberler

17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
Tüm haberler

Video on Demand