basın özetleri 29.06.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde ilk göze çarpan konu pandemiyle mücadeleye ilişkin gelişmeler. 3 Kıbrıs Rum gazetesi konuyu ana haber olarak veriyor.

Alithia gazetesinde başlıklar şöyle:

“Eskiye dönmemek için koronavirüse karşı iki hamle – Aşı yaptıranlar ödüllendirilecek, aşı olmayı reddedenler kısıtlayıcı tedbirlerle cezalandırılacak.

Filelefteros gazetesinin manşeti “Her yerde SafePass istenecek” şeklinde. Alt başlıkta ise “Dış mekanlarda da paso uygulaması – Aşılanmayı ilerletmek için ücretsiz yapılan testler de kaldırılacak” diye yazıyor.

Politis gazetesi “Aşı olmayanlara bileklik takma düşünceleri – Cumhurbaşkanı: Aşı olmayı reddetmek kahramanlık değildir, kontrollerin kolaylaştırılması için tedbir alınabilir” başlıkları altındaki haberi aktaralım sizlere.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bir kez daha özellikle gençlere yönelik olarak ve şu anda yayılmakta olan Hint mutantının yarattığı koşullarda aşı olmayı reddetmenin herkesin sağlığına olan olumsuz sonuçlarını vurguladı.

Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu dış mekânlarda da SafePass uygulaması yapılmasını önerdi. Diğer bakanlıklarda aşı olanlara yönelik avantajlarla ilgili öneriler hazırlanıyor. Nihai kararları Bakanlar Kurulu alacak. 16-17 yaşlarındaki gençlerin aşılanmasına başlanıyor.

Dünkü yeni vaka sayısı şok etti. Yeni vaka sayısı 314, pozitiflik oranı ise yüzde 0,8’e ulaştı. İz sürme ekibinden gelen sonuçlar da kaygı vericiydi. Bir hafta içinde 20 bulaş zinciri görüldü.

*

Haravgi gazetesinin ana haberinde “Vergi dairesinde sağlanan kolaylıklar nedeniyle milyonlarca vergi borcu tahsil edilemiyor” başlığını görüyoruz.

Gazete ön sayfasındaki haberde şöyle yazıyor:

Hükümet Anayasaya aykırı biçimde yaptığı atamalarla üçüncü kez silahı Meclisin şakağına dayadı.

“Ya yasa taslağını onaylarsınız ya da Daire yönetimsiz kalır ve milyonlarca avroluk vergi borcu tahsil edilemez”.

Meclisin Ekonomi komisyonuna 2014 yılından bu yana olan tutanaklar verildi. Hükümetin derbederlikleri ortada.

Dün Hükümet Meclisin Ekonomi Komisyonunun ilk toplantısında Mahkemenin yeni vergi görevlileri atamalarını Anayasaya aykırı yapıldığı kararından sonra oluşan sorun nedeniyle hazırladığı yasa tasarısını sundu. Hükümet önümüzdeki Perşembe günü yasa tasarısı onaylanmadığı takdirde Vergi Dairesinin yönetimsiz kalacağı ve bunun devletin gelir kaybetmesine neden olacağı anlamına geldiği söyleyerek Meclisi tehdit etti.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazıları:

Bugünkü gazetelerde öne çıkan bir haber de Maraş konusu.

Haravgi gazetesi haberi “Yurdun kurtarılmasının ve Maraş’ın iade edilmesinin yolu çözümden geçiyor” başlığıyla veriyor. Şöyle yazıyor:

AKEL dün Türkiye ile Kıbrıs Türk liderliğinin uygulamaya hazırlandığı planlarının önünü kesmek için, Tüm Kıbrıs halkı sesini Mağusalıların sesi ve Mağusa Belediyesinin insiyatifleriyle birleştirmelidir çağrısı yaptı.

AKEL bir kez daha Türk planlarının engellenmesi ve ülkenin ve halkın kurtarılması için tek yol olduğunu ve bunun iki toplumlu iki bölgeli federasyon ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelinde siyasi eşitlik ile ülkenin yeniden birleşmesi olduğunu söyledi. Bu yüzden müzakerelerin Kran Montana’da kesildiği noktadan başka yeni fikirler ve gidiş gelişler olmaksızın yeniden başlaması gerekiyor. Müzakerelerin yeniden başlaması Türk tarafını geri çektiği ve Maraş’ı yasal sakinlerine Kıbrıs Rum yönetimi altında iade etmeyi de kapsayan haritayı yeniden masaya koymak zorunda kalacağı anlamına gelir.

AKEL aynı zamanda son yıllarda yaşanan müzakere çıkmazının işgal gücüne yeni oldubittiler yaratma ve Kıbrıs sorununun çözümünde iki devlet talebini dayatma imkânını sağladığına vurgu yaptı. Ülkemizin nihai bölünmesi ve kapalı Mağusa bölgesinin yerleşime açılması bugün hiç olmadığı kadar daha yakındır, dedi.

Bu arada DİKO da Hükümetin Türk planlarını engelleyecek bir stratejiye sahip olmaması nedeniyle endişelerini ifade etti. EDEK ise yaptığı açıklamada işgal rejiminin ve Türkiye’nin Mağusa kentinin yerleşime açılmasıyla ilgili planlarına karşı yeni öneriler sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

*

Filelefteros gazetesi:

“Rapora yetişmek için yol koşusu- Lefkoşa “sorunlu atıflar”ı engellemek için her yöne doğru faaliyete geçiyor”

Lefkoşa Kıbrıs sorunuyla ilgili raporda olumsuz ya da sorunlu atıfların yer almasını engellemek için yol koşusunda. Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti raporda “otoyönetimli bölgeler» ifadesinin yer almasını reddediyor. Bu olasılıkla ilgili olarak, Ceyn Hol Lut adaya son ziyareti sırasında Lefkoşa’nın nabzını yoklamıştı. Bu, Kıbrıs Rum tarafının yoğun tepki göstermesine yol açtı. Kıbrıs Rum tarafı “otoyönetimli bölgeler” atıfını her şekilde reddediyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis bu konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada konuya ilişkin görüşlerini gerek Ceyn Hol Lut’a gerekse de geçen Cuma günü Antonio Guteres’le yaptığı görüşmede BMGS’ne ilettiğini ve söylediklerini GS’in dikkate aldığını ifade etti.

Kıbrıs Hükümeti BMGS’nin önümüzdeki günlerde BM Güvenlik Konseyine sunacağı raporunda “sorunlu atıfların” yer almamasını kotarmak için faaliyete geçti. Nikos Anastasiadis Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da işgal altındaki bölgeye ziyaretini değerlendirmesi istendi. Cumhurbaşkanı hiçbir yasadışı eylemin Türk tarafına karşı gereken sonuçları doğurmadan geçmeyeceği mesajını verdi.

*

Bugünkü Alithia gazetesinde yer alan Kıbrıs Türk toplumundan bir haber:

“KTAMS Başkanı: Kolifa dağıtır gibi yurttaşlık dağıtıyorlar”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan her seçim öncesi dönemde “yurttaşlık” verilerek demokratik yapının bozulduğunu ve Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesinin gasp edildiğini ifade etti.

“Kolifa dağıtır gibi yurttaşlık dağıtıyorlar” diyen Güven Bengihan UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin yurttaşlık vermeyi arttırdığını, her İçişleri Bakanlığına gittiğinde orada yurttaşlık almayı bekleyen kalabalığı gördüğünü ancak Kıbrıslı Türklerin azınlık haline gelmesinin “İçişleri Bakanı” ve bakanlık görevlilerinin umurunda bile olmadığını söyledi.

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Sizopulos’tan Anita’ya mektup - Meclis Savunma Komisyonunu Hristu nedeniyle bloke etti”

EDEK Başkanı Marinos Sizopulos Meclis Başkanı Anita Dimitriu’ya bir mektup göndererek ELAM Başkanının Meclis Komisyonu dışında bırakılmadığı takdirde Komisyonu toplantıya çağırmayacağını belirtti. Sizopulos Mecliste konuşulan konuların hassasiyetine dikkat çekerek askerlik görevini yapmamış ve geçmişte bir suç örgütü liderine muhafızlık görevi yapmış bir milletvekilinin bu konularda bilgi sahibi olmaması gerektiğini vurguladı.

*

Son Güncelleme: 29 Haziran 2021 - 13:14

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand