Basın Özetleri 25.06.2021

Filelefteros Gazetes'

  • Avrupa Birliği'nden Ankara'ya çifte mesaj

“Sonuç raporunda; iki bölgeli iki toplumlu federasyona, Maraş’a ve Gümrük Birliği'ne güçlü atıflarda bulundular” alt başlıklı haberde, Avrupa Birliği’nin, Türkiye'ye hem Kıbrıs sorunu hem de üyelik süreci ve Avrupa - Türkiye diyaloğu açısından çifte mesaj gönderdiği aktarıldı. Haberin detayında; Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak, sorunu İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyon temelinde bir çözüm bulunması düşüncesinin devam ettiğini, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği Anlaşması’nın uygulanmasıyla ilgili olarak ise Birlik’in 27 üye devletin kontrolüne bıraktığı belirtildi. Avrupa Birliği üyesi 27 devletin lideri huzurunda açıklanan sonuç metninin son taslağının, önceki iki taslağa göre açıkça iyileştirilmiş olduğu aktarılırken, raporda Kıbrıs sorununa ilişkin söylemlere çok daha güçlü şekilde yer verildiği ve Avrupa Konseyi'nin önceki sonuç raporları da hatırlatılarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs sorununa ilişkin kararları kapsamında siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde kapsamlı şekilde bir çözüm bulunmasına tamamen bağlı kaldığı ifade edildi. Haberde ayrıca, raporda Maraş konusuna da değinildiği ve özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunduğu vurgulandı. Avrupa Konseyi’nin Gümrük Birliği ile ilgili olarak ise, "Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin modernize edilmesine ilişkin teknik düzeyde çalışmaların başladığı ve Gümrük Birliği Anlaşması’nın uygulanmasındaki mevcut sorunların üye devletler tarafından ele alınmasına karar verildiği belirtildi. Öte yandan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Ersin Tatar ile bugün gerçekleştireceği görüşmeleri öncesi alınan Avrupa Birliği kararlarının önemli olduğu aktarılırken, Antonio Guterres’in, Güvenlik Konseyi'nden aldığı görev kapsamında anlamlı bir diyalog için doğru koşulları yaratma çabasını sürdürme kararlılığında olduğu ifade edildi.


Politis Gazetesi

  • Dördüncü dalgaya doğru tehlikeli bir yolda ilerliyoruz

“Sağlık Bakanlığı ve Epidemiologlar, aşının tek çıkış yolu olduğunu vurguluyor”, “Daha sıkı önlemlere dönüş riski var” üst başlıklarıyla verilen haberde, Kıbrıs’ta korona virüs salgınında dördüncü dalganın kapıda olduğu vurgulanırken, Sağlık Bakanlığı ve Epidemiyologlar’ın salgınla mücadelede tek çözüm yolunun aşı olduğu konusunda uyarıda bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou’nun, hem eski hem de yeni teknolojiye sahip tüm aşıların mutasyonlara karşı etkili olduğu kanıtlandığını söylediği ve vatandaşlara bir kez daha aşı olma çağrısında bulunduğu belirtilirken, şu anda en büyük endişenin İngiliz mutasyonundan altı kat daha agresif olan ve Avrupa'da hızla yayılan Hint mutasyonu olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, virüs bulaşma zincirlerinin yeniden ortaya çıkmasıyla birlikte Avrupa'da ve Kıbrıs'ta en büyük sorunu aşı olmamış gençlerin oluşturduğu ifade edilirken, 30 yaşın altındaki kişilerin bir yandan aşı olmaktan kaçındığı, diğer yandan ise dikkatsiz şekilde davrandığı ancak temas tespiti yoluyla virüsün daha fazla yayılmasının önlenmeye çalışıldığı belirtildi. Haberde son olarak, günlük vaka sayılarının üç haneli sayılara ulaştığı ancak bunun salgına karşı alınan önlemlerin artırılması gerektiği anlamına gelmediği, devlet hastanelerindeki durum iyi olması nedeniyle, hükümetin önlem almak için hastanelerin yeniden doldurulmasını bekleyeceği aktarıldı. Haberde, Aşı Portalı üzerinden son bir haftada yalnızca 6 bin randevu düzenlendiği hatırlatılırken, son 1 - 2 günde artan vaka sayıları nedeniyle vatandaşların alarma geçirdiği ve aşıya olan ilginin arttığı, aşılananların yüzdesinin artmasıyla birlikte ise herhangi bir ek önlem alınmasına gerek olmayacağı ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Gözler Brüksel’e çevrildi

“Guterres, Anastasiadis ve Tatar ile bugün görüşüyor” üst başlıklı haberde; Avrupa Birliği Zirvesi'nin üçüncü taslak raporunda dün gece Kıbrıs sorununa ilişkin iyileştirmeler yapıldığı ve Erdoğan'ın Kıbrıs ziyareti, iki devlet ve Türk provokasyonlarının reddedildiğine dair açıkça atıflar yapılmaya çalışıldığı vurgulandı. Haberin detayında, bugün tüm gözlerin yalnızca Avrupa Birliği Zirvesi'nin sonuç raporunun açıklanacak olması nedeniyle değil, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile yapacağı görüşmeler nedeniyle de Brüksel'de olacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bugünkü toplantısında Genel Sekreter’e Kıbrıs sorununun tüm açıları hakkında bilgi vereceği ve iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde yeni müzakerelere başlamaya ve Avrupa Konseyi’ne önerdiği Güven Artırıcı Önlemler’in uygulanmasına hazır olduğunu yineleyeceği aktarılırken, Türkiye'nin Kıbrıs sorununa başka bir çözüm biçimini teşvik etmek amacıyla kapalı Maraş’la ilgili yeni oldu bittiler yaratmaya çalışmasını bir kez daha kınayacağı vurgulandı. Öte yandan, Ersin Tatar’ın ise Antonio Guterres’le yapacağı görüşmede Genel Sekreter’e imkansızı nasıl mümkün kılacağını açıklayacağı ve yeni bir beşli görüşme öncesi egemen eşitliğin tanınmasını talep edeceği belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • Turizmde "kırmızı" alarm

“Vakalar artıyor”, “Dijital sertifikalı seyahat” alt başlıklarıyla verilen haberde; Avrupa ülkeleri tarafından yapılan son değerlendirmenin ardından Kıbrıs’ın “turuncu” listede kalmaya devam ettiği belirtildi. Haberin detayında, “turuncu” listede bulunan bir ülkeden seyahat eden kişilerin 10 gün boyunca ev karantinasında kalması gerektiği anlamına geldiği, Avrupa topraklarından yalnızca; son derece turistik olan Malta, Portekiz'in Madeira Adası ve İspanyol Balear Adaları’nın yeşil listeye eklendiği; İzlanda, Cebelitarık ve Faroe Adaları dışındaki diğer tüm Avrupa destinasyonlarının ise turuncu listede kalmaya devam ettiği aktarıldı. Alınan bu karar nedeniyle İngiliz turistlerin Kıbrıs'a gelişinin en az bir ay daha ertelendiği belirtilirken, Kıbrıs’a 1 Temmuz’dan itibaren Avrupa Birliği’nin dijital sertifikası ile seyahat edilebileceği vurgulandı. Haberde ayrıca, Covid-19 vakalarında ve özellikle Hint mutasyonunun bir artış kaydedildiği, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yapılan 34,500 test sonucunda 175 yeni vakanın daha tespit edildiği ve pozitiflik oranının %0.51 olduğu belirtilirken, 19'unun durumu ağır olmak üzere 47 hastanın hastanede müşahade altında olduğu aktarıldı.

Son Güncelleme: 25 Haziran 2021 - 16:25

Son Haberler

28 Eylül
Başpiskopos Hrisostomos: Kıbrıs sorununda diyaloğun başlamasına dair umutlar bulanık
15:29
Atina ve Paris bugün tarihi bir savunma anlaşmasına imza atıyor.
15:27
Tatar, BM Genel Sekreteri’nin yeni fikirler araştırması umudunu ifade etti.
15:24
Cumhurbaşkanı: Görüşme verimli geçti ve iki tarafın fikir ayrılıkları kaydedildi
15:19
Basın Özetleri 28.09.2021
13:25
27 Eylül
Girit adasının doğusunda meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremde 1 kişi hayatını kaybetti
14:10
Nüfus kontrol programı koordinatörü, okullardaki epidemiyolojik tabloyu iyi olarak niteledi
14:08
83 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşının 3. dozu bugün yapılmaya başlanıyor.
13:57
Bazı şirketlerin destek planlarından para alabilmek için sahte veriler beyan ettikleri tespit edildi.
13:51
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin pandemiyle ilgili güncellenen listesini yayınladı.
13:48
Anastasiadis, bugünkü görüşmenin diyaloğun tekrarlanmasına yol açması umudunu ifade etti
13:42
Britanya: Kamyon şoförlerine verilen vize sonucu benzincilerde daha önce görülmemiş bir tablo ortaya çıktı.
13:36
Tüm haberler

Video on Demand