AB liderleri Türkiye ile ilgili kararları kabul etti.

Avrupa Birliği liderleri dün gece kademeli, orantılı ve tersine çevrilebilir bir pozitif gündem önererek ve Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm çağrısında bulunarak, Türkiye ile ilgili kararları kabul etti.

Kabul edilen metinde, Avrupa Konseyi'nin Kıbrıs sorununun ilgili kararlara uygun olarak, siyasi eşitliğe sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde kapsamlı bir şekilde çözümüne tamamen bağlı kaldığı belirtildi.

Maraş’ın statüsünün önemi vurgulandı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına ve özellikle 5-50, 7-89 ve 1251 sayılı kararlara tam saygı gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

Metinde, Avrupa Konseyi'nin Cenevre'deki gayrı resmi toplantının resmi müzakerelerin yeniden başlamasının önünü açmamasından üzüntü duyduğu kaydedilmekte ve Avrupa Birliği'nin süreci desteklemede aktif rol oynamaya devam edeceği vurgulanıyor.

Avrupa Konseyi ayrıca, Doğu Akdeniz’deki gerilimin azaltılmasını memnuniyetle karşıladı ve bunun devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Mart ayında belirlenen ve sürdürülmesi gerektiğini vurguladığı şartlara halel getirmeksizin, ortak çıkarların çeşitli alanlarında işbirliğini güçlendirmek için, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve tersine çevrilebilir bir şekilde işbirliği yapmaya hazır olduğu yinelendi.

Bu bağlamda, Avrupa Birliği-Türkiye gümrük birliğini modernize etme yetkisine ilişkin teknik düzeyde çalışmaların başlangıcına işaret edildi.

Avrupa Konseyi ayrıca, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve temel hakların önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini ve Türkiye'nin ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı yapmasının beklenildiği kaydedildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 25 Haziran 2021 - 08:26

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand