Basın Özetleri 24.06.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Guterres'le yüz yüze

“Genel Sekreter, Anastasiadis ve Tatar ile yarın imkansızı hedefliyor” alt başlıklı haberde, Ersin Tatar’ın, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile Salı günü yaptığı görüşmede, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nden iki liderle yaptığı görüşmelerde karşılıklılık talep ettiği vurgulandı. Haberin detayında, Türk tarafının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Brüksel'de kaldığı süre boyunca yalnızca Nikos Anastasiadis'ile değil, Ersin Tatar ile de görüşmesi için yoğun şekilde seferber olduğunu ve bu çabalar sonucunda Genel Sekreter’in dün Ersin Tatar ile de görüşme ayarladığının öğrenildiği aktarıldı. Avrupa Konseyi için Cuma günü Brüksel'de bulunacak olan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin iki liderle de görüşeceği belirtilirken Antonio Guterres'in bu görüşmelerdeki amacının iki tarafın pozisyonlarını yeniden duymak olmadığı ve iki liderle Eylül ayında New York'ta tüm tarafların bir araya getirme olasılığının görüşüleceği ifade edildi. Haberde ayrıca, Kıbrıs sorununun bundan sonraki seyrinin Brüksel'deki görüşmelerde netlik kazanacağı vurgulanırken, Genel Sekreter’in, Kıbrıs sorununun bir sonraki adımlarını görüşmek üzere Kıbrıs Rum tarafının üçlü görüşmeye hazır olduğunu bildiği ancak Ersin Tatar'ın sürecin ilerlemesi için belirli koşullar koymakta ısrar etmesi nedeniyle Türk tarafının bu konudaki tutumunun farklı olduğu; Tatar’ın Salı günü Jane Holl Lute ile yaptığı görüşmede, önce Türk tarafının taleplerinin kabul edilmesi ve ardından görüşmelerin devam etmesi konusunda ısrarcı olduğu ve Cuma günkü toplantıda da benzer bir pozisyonu tekrarlayacağına kesin gözüyle bakıldığı aktarıldı.


Politis Gazetesi

  • Çatırdamalar ve eleştiriler ertesi gün başladı

“Hükümet değişikliği” üst başlığıyla verilen haberde, muhalefet partilerinin kabine değişikliği kapsamında Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in ilk olarak ekümenik bir hükümetten bahsettiği, daha sonra hayatın her kesiminden geniş çapta kabul görmüş kişileri dile getirdiği, son olarak ise özünde sağ ve / veya DİSİ'de gelen ya da onu destekleyen seçimlerine yönelik eleştirilerde bulunduğu aktarıldı. Haberin detayında, Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou'nun yerine geçecek olan ve Kiriakos Kousios’un ailesiyle dostane ilişkileri sürdüren Mihalis Hacipandelas gibi bazı kişilerin, Averof Neofitou'nun kişisel tercihi olduğu söylenirken, perde arkasında DİSİ ve Cumhurbaşkanlığı içindeki bazı yöneticilerin, yeni hükümet sözcüsü olacak Marios Pelekanos gibi bazı isimlerin yeni kabineye seçilmesine tepkili olduğu vurgulandı. Haberde ayrıca, varolan tartışmalara rağmen, DİSİ’nin hükümette aslan payına sahip olduğu ve yapılan atamalarla birlikte parti içindeki tüm eğilimlerinin bir şekilde tatmin edildiğinin bir gerçek olduğu aktarıldı.

  • Odisseas'tan bahaneler

“Nikolatos’un altın pasaportlar ile ilgili bulguları” üst başlığıyla verilen haberde, istisnai vatandaşlığa alımlarla ilgili olarak oluşturulan bağımsız araştırma komitesinin sonuç raporuyla ilgili olarak Sayıştay'ın yaptığı 15 sayfalık açıklamada hiçbir somut cevap verilmediği ve pek çok mazerete yer verildiği vurgulandı. Haberin detayında, Sayıştay Başkanı Odisseas Mihailidis’in, basının Yatırım Programı’yla ilgili bilgi, şikayet ve ifşaatlarına karşı yıllardır gösterdiği tuhaf ilgisizliği 7.000 kelimeyle haklı çıkarmaya çalıştığı aktarılırken, bağımsız komitenin sonuç raporunda 4 komite üyesinin de ortak imzası olmasına rağmen, Sayıştay'ın yaptığı açıklamada öncelikle komitenin Sayıştay Yardımcılığı görevini de yürüten üyesi Kiriakos Kiriakou'ya odaklandığı ifade edildi.


Alithia Gazetesi

  • Kıbrıs, Avrupa Birliği’nde ikinci sırada

“Çalışan desteği” üst başlıklı haberde; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Pandemi ile Mücadele için Özel Planlar kapsamında desteklenen işçi oranı açısından Avrupa Birliği üyesi devletler arasında en yüksek ikinci sırada yer aldığı belirtildi. Haberin detayında; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zita Emilianidou’nun yaptığı yazılı açıklamaya yer verilirken, Avrupa Komisyonu’nun Sosyal Koruma Komitesi tarafından hazırlanan rapora göre Kıbrıs, korona virüs salgını sırasında çalışanların %33,3’üne kamu desteği sağladı ve bu oranla salgın döneminde Avrupa Birliği ülkeleri arasında kamu desteği verilen işçi oranı açısından Lüksemburg’un ardından en yüksek ikinci sırada yer aldı.

  • Kıbrıslı Türkler sokaklara çıkıyor

“Erhürman: Türkiye'nin vesayetini kabul etmeyeceğiz” üst başlıklı haberde; Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın yasa ve özgürlük ihlallerine direnmek ve Kıbrıslı Türklerin özyönetim iradesini savunmak için sokaklara çıkacaklarını duyurduğu belirtildi.


Haravgi Gazetesi

  • "Karanlığın" arkasındaki çıkarlar

“Çıkar çatışması normalde istifaya yol açar” alt başlığıyla verilen haberde; "altın" pasaportlarla ilgili soruşturmayı yürüten Araştırma Komitesi'nin nihai kararıyla birlikte Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin çıkar çatışmasının teyit edilmesinin ardından, hükümetin sorumluluklarını hala üstlenmeyi reddetmesinin, muhalefet partilerinin yoğun tepkisine yol açtığı belirtildi. Haberin detayında, Bakanlar Kurulu’nun eski ve mevcut üyeleriyle doğrudan bağlantılı olan ofisler dahil olmak üzere, sorunlu vatandaşlığa kabullerde yer alan tüm aracıların isimlerinin ve diğer bulguların Başsavcı tarafından sansürünün de sert tepkilere yol açtığı ifade edilirken, AKEL adına Aristos Damianos’un Araştırma Komitesi Başkanı Nikolatos'un vardığı sonucun Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu üyelerinin kurumsal çatışmalarını apaçık şekilde teyit ettiği ve belgelediğini vurguladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, raporda vurgulanan çıkar çatışmalarıyla ilgili bulguların "normalde siyasi duyarlılığa bir Cumhurbaşkanının istifa etmesine yol açacağı" kaydedilirken, Ekim 2020'de inatla “adının karışması durumunda” sorumluluklarını üstleneceğini ve “doğrudan istifa” edeceğini inatla ifade etmesine rağmen, ne siyasilerin ne de vatandaşların Cumhurbaşkanı Anastasiadis'ten bu şekilde bir duruş sergilemesini beklemedikleri belirtildi.

Son Güncelleme: 24 Haziran 2021 - 19:34

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand