Basın Özetleri 21.06.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Son ana kadar değişiklik olabilir

“Drakos, Anthousi, Parisinou listede, Kousios liste dışında, Prodromou kalıyor” alt başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in hem Cumhurbaşkanlığı’ndaki hem de DİSİ Merkezi’ndeki danışmanlarıyla, oluşturulacak yeni Bakanlar Kurulu’nda yer alacak veya hükümetten ayrılacak isimlerin listesinde, son ana kadar isim çıkarıp, isim eklemeye devam edecek gibi göründüğü belirtildi. Haberin detayında, bakanlıklarla ilgili olarak Cuma günü ortaya çıkan bazı isimlerin dün listeden çıkarıldığının görüldüğü aktarılırken, dün geceye kadar oluşturulan tüm listelerdeki hükümete yeni girenler listesine ilk gün giren ve hiç değişmeyen tek ismin Sağlık Bakanlığı görevini devralması beklenen Adamos Adamou olduğu vurgulandı. Öte yandan, Cumartesi gününe kadar Adalet ve Kamu Düzeni Bakanlığı görevine Kiriakos Kousios'un getirileceği konuşulurken, son yapılan değişikliklerle tüm işaretlerin bu görev için Stefi Drakou’yu göstermeye başladığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Prodromos Prodromou'nun Eğitim Bakanlığı görevinde kalmasının beklendiği, yeni kurulan Sosyal Refah Müsteşarlığı görevinin, Sağlık Bakanlığı'nda bugüne kadar yapmış olduğu görevinden terfi ettirilmek istenen Anastasia Anthousi'ye verilecek gibi göründüğü ifade edilirken, hem Kiriakos Kousios hem de Panagiotis Sentonas’ın hükümetteki görevlerinden ayrılarak eski hayatlarına geri döneceği belirtildi. Haberde son olarak, hükümetteki değişikliklerin henüz resmileşmeden, DİSİ Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı’nda hükümette yer alacak yeni isimler hakkında yorumlar yapılmaya başlandığına dikkat çekilirken, yeni hükümetle ilgili resmi duyurunun, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in yarın, Salı günü, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile gerçekleştireceği görüşmesinin hemen ardından yapılmasının beklendiği vurgulandı.


Politis Gazetesi

  • İlaçlar YESİ'ye "zarar veriyor"

“Protokoller olmadan suistimaller devam edecek” üst başlığıyla verilen haberde, Genel Sağlık Sistemi (YESİ)’nin uygulanmaya başlamasından bu yana 2 yıllık bir süre geçtiği ve Sağlık Sigortası Kurumu'nun sistem içindeki hizmet sağlayıcıların davranışlarını daha sistematik bir şekilde kontrol etmeye başladığı belirtilirken, doktorlar ve hastaların sistem kaynaklarını kötüye kullanması sorununun hala çözülmeyi beklediği, diğer yandan ilaçlar konusunda ise anlaşmazlığın devam ettiği vurgulandı. Haberin detayında, Sağlık Sigortası Kurumu tarafından yapılan kontroller sonucunda şimdiye kadar 4 hizmet sağlayıcının kapatıldığı, bazı sağlayıcıların davranışlarının ise araştırıldığı belirtilirken, belirli sağlayıcılar dışında birçok sağlayıcının sistem içindeki çalışmalarına dair uyarı mektupları aldığı aktarıldı. Çoğu uzman doktorun, kendi uzmanlıklarına dayanarak hastalarına belirli ilaçlar verdiği, Sağlık Sigortası Kurumu’nun ise bu nedenle doktorları sistemi kötüye kullandıkları konusunda uyardığı ifade edilirken, hizmet sağlayıcıların ise sağlık uygulamalarını düzgün şekilde yürütmeyi zorlaştıran bu tarz kısıtlamalar ve kurumdan aldıkları tehditlerden dolayı şikayetçi olduğu belirtildi. Öte yandan, Sağlık Sigortası Kurumu Genel Müdürü Athos Tsinontidis’in kurumun herhangi bir tehditte bulunmadığını ancak görevi kötüye kullanma durumunda sağlayıcıları bilgilendirdiğini açıkladığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Tsinontidis’in yaptığı açıklamaların detaylarına yer verilerek, Sağlık Sigortası Kurumu’nun doktorun söz konusu ilacı kaç kez reçete etmiş olduğuna bakılmaksızın, hastalara uygun ilaçların ücretlerinin geri ödediği ancak bir hastanın var olan protokolü yerine getirmemesi durumunda, kurumun ilacı geri ödemeyeceğini bildirdiği belirtilirken, kurumun hiçbir durumda doktorların bir ilacı reçete etmesini engelleyemeyeceği de vurgulandı. Son olarak, Tsinontidis’in YESİ'yle ilgili protokollere de değinerek, protokollerin yalnızca yürürlüğe girmesi değil aynı zamanda uygulanması gerektiğine dikkat çektiği ve hangi ilaçların hangi hastalara verildiğinin belli olduğunu söylediği aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Anastasiadis, Avrupa Birliği ve Guterres'ten ne isteyecek?

“Kıbrıs sorunu için hareketli hafta” üst başlıklı haberde; 24 - 25 Haziran'da yapılacak Avrupa Birliği Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in 25 Haziran Cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Brüksel'de yapacağı toplantının gerçekleşeceği Kıbrıs sorunuyla ilgili hareketli bir haftanın bugün başladığı aktarıldı. Haberin detayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute'un bugün Kıbrıs'a geleceği ve yarın Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Ersin Tatar ile ayrı ayrı görüşeceği belirtildi. Öte yandan, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis’in, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Konseyi’ne katılmak üzere Lüksemburg'da bulunduğu ve bugün toplanacak Konsey’in gündeminde, yaklaşmakta olan Avrupa Konseyi öncesi, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkilere odaklı olacağı vurgulandı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in olumlu tutumumuzu vurgulamak için, yeni bir Beşli Konferans öncesi bir sonraki adım olarak; Anastasiadis, Tatar ve Guterres arasında üçlü bir toplantı gerçekleştirilmesi ve güven artırıcı önlemlerin tartışılması önerisini bir kez daha Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne ileteceği ifade edildi.


Haravgi Gazetesi

  • Petrol ve elektrikte büyük fiyat artışları.

“Artan işsizlik, ücret kesintileri ve azalan ciro ile mücadele ederken” alt başlığıyla verilen haberde; İstatistik Kurumu verilerinin, petrol ve elektrikte büyük fiyat artışlarının yanı sıra daha geniş pazarda da fiyat artışları yaşandığını gösterdiği aktarıldı. Haberin detayında, bu yılın Mayıs ayındaki Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyat Endeksi’nin geçen yılın aynı ayına göre %1,5 oranında arttığı, bu artışın ise ağırlıklı olarak endeksin %18,3 oranında arttığı enerji sektöründen kaynaklandığı, %10,5 artış yaşanan ulaşım sektörünün de bu artışta etkisinin belirgin olduğu aktarıldı. Konut, su, elektrik ve gaz ile giyim ve ayakkabı gibi daha geniş alanlarda da önemli fiyat artışları kaydedildiği belirtilirken; sağlık, eğlence ve kültür, eğitim ve diğer hizmetlerde daha az oranda da olsa fiyat artışları kaydedildiği vurgulandı. Öte yandan, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içecekler ve tütün, mobilya, ev gereçleri ve temizlik ürünleri, iletişim sektörü ile otel ve restoranlarda ise fiyat indirimleri yaşandığı ifade edildi. Haberde ayrıca, fiyat artışlarının; kısıtlayıcı tedbirler, salgın nedeniyle azalan ciro ile artan işsizlik ve düşen ücretlerin ortasında hane halkı ve işletmeler için zor bir döneme denk geldiğine dikkat çekilirken, 2020'de -%1.1 olan Uyumlaştırılmış Enflasyon Oranı'nın bu yıl %1.2'ye, 2022 ve 2023'te %1.5'e, 2024'te ise %2’ye çıkacağı yönündeki Maliye Bakanlığı tahminlerinin, fiyat artışlarının geçici bir olgu olmadığı ve kalıcı olduklarına işaret ettiği belirtildi.

Son Güncelleme: 21 Haziran 2021 - 14:06

Son Haberler

03 Ağustos
Yunanistan'da bir kadın cinayeti daha!
16:02
Basın Özetleri 03.08.2021
14:02
Dimitriadis Limasol Limanı'ndaki grevin yakında sona ereceği yönündeki umudunu dile getirdi
13:38
Stylianou: Pazar günü hızlı testlerle ilgili yaşanan sorun bekleniyordu
13:37
Avrupa Pediatri Akademisi Başkanı: Çocukların aşı yaptırması gerekiyor
13:36
Anastasiadis: Ankara işbirliği yapmıyor, BM kararlarını uygulamıyor ve oldu bittiler yaratmak için her yolu deniyor
13:35
Dün 4 can kaybı ve 493 yeni vaka kaydedildi
10:11
02 Ağustos
Basın Özetleri 02.08.2021
13:59
İseyek: Eczanelerde durum yakında normalleşecek
12:52
Referans Hastanesi doldu
12:51
Harilaou: Önümüzdeki günlerde covid koğuşlarındaki hasta sayısında kademeli bir azalma olacak
12:50
Polis Pediatri derneğine yönelik tehditleri soruşturuyor
12:49
Tüm haberler

Video on Demand