basın özetleri 02.06.21

Bugünkü gazetelerde en göz çarpan konu Meclis başkanlığı için partiler arasında başlayan pazarlıklar. Konu Filelefteros ve Alithia gazetesinde ana haber olarak yer alırken Politis DİKO’da oy kaybı nedeninin aranması yönünde yaşanan gelişmeleri, Haravgi gazetesi ise Kıbrıs’ta yükselen işsizlik oranını ve konuyla ilgili rakamları ana haberine taşıyor.

*

Filelefteros gaztesinde “Satranç tahtasında al-ver süreci” manşetini görüyoruz. Alt başlığında ise “Meclis başkanlığı konusunda kulis çalışmaları başladı – her yol açık, Karoyan’sa tam ortada – Tüm cepheler ittifak peşinde, ELAM ilk aşamada meclis başkanlığına kendi adayını açıkladı” diye yazıyor.

Haberin içeriğine bakalım:

Meclis başkanlığı konusu oyuncuların sağlam sinirlere sahip olmasını gerektiren bir oyuna dönüştü. Ortada dolaşan çeşitli isimler var, partiler arasındaysa perde arkasında senaryolar gidip geliyor. ELAM’ın Mecliste dört sandalyeye sahip olması güçler dengesi denklemini daha da zor hale getiriyor. Partinin, başkanı Hristos Hristu ile Meclis başkanlığına tek başına aday olması kararını açıklaması diğer partiler üzerindeki baskıları da artırdı. Cephe ayrımı devlet bütçesi oylamasındaki güçler dengesi temelinde yapılmakla birlikte koalisyonları belirleyecek tek kriter bu değil.

Meclise yeni giren parti DİPA’ya ilişkin, dün, gün yüzünü gören senaryo parti başkanı Marios Karoyan’ın Meclis Başkanlığı koltuğuna yeniden oturmasını hedefleyen bir platformun oluşturulabileceğini öngörüyordu. Söylentilere göre Marios Karoyan DİSİ’nin desteğini garanti altına almak niyetiyle Cumhurbaşkanlığının desteğine başvurdu. Bununla birlikte bir Angelos Votsis adaylığının daha geniş destek bulma olasılığını taşıdığı söyleniyor. Her halükarda manzaranın kısa zamanda netleşmesi bekleniyor.

Bir başka senaryoya göre ise EDEK başkanı Marinos Sizopulos adaylığının bir DİSİ - DİPA cephesi oluşturabileceği şeklinde. Bununla birlikte bu adaylığın daha geniş bir ittifakı zorlaştıracağı da düşünülüyor.

Öte yandan karşı cephede çok sayıda senaryo ile AKEL, DİKO ve Ekologların lider isimlerinin ön planda olduğu dikkat çekiyor.

Alithia gazetesi ilgili ana haberini “Partiler Meclis Başkanlığı kartlarını kapalı tutuyor” başlığıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Siyasi partiler 10 Haziran Perşembe günkü Meclis genel oturumunda yapılacak oylamayla belirlenecek olan Meclis başkanlığı konusunda kartlarını kapalı tutmaya devam ediyor. Tüm partiler arasında kulis arkasında ittifaklar kurulması yönünde çabalar başladığı halde kamuya yapılan açıklamalarda hepsi bu tür istişareleri -anlaşılır nedenlerden dolayı- reddederken konuyu parti organlarında tartışılmaya bırakıyorlar. Tümü, yapılacak resmi aday açıklamalarını bekleyerek ittifak perspektiflerini gördükten sonra görüş belirtecek. Dün Meclis başkanlığına aday ismi açıklayan tek parti ELAM oldu.

*

Politis gazetesi seçimlerde oy kaybeden partilerde suçlunun arandığına ilişkin bir haber yer alıyor ana haber olarak.

Manşet: DİKO’da seçim fiyaskosu konusunda iki yanı keskin bıçaklar çekildi”. Üst başlıktaysa “ilk kurban “Makis’le ilgili gafıyla iletişim uzmanı Panagopulos” diye yazıyor.

Haberde ne yazdığına bir bakalım.

DİKO’da seçim sonuçlarının ceremesini ödeyen ilk kişi Yunanistanlı iletişim danışmanı oldu. İzlenen strateji konusunda partide yoğun şikâyetler göze çarpıyor. Parti liderliği Nikolas’ın yakın çevresindeki adayları kayırmakla suçlanıyor.

Parti yetkilileri liderliğin başarısız olduğunu savunan eğilimlere destek verirken oy kaybı ve partiden ayrılarak Marios Karoyan’ın DİPA’sına destek veren önemli yetkililer konusunda liderliği suçluyor.

AKEL Politbürosu seçim sonuçlarına bir ilk okuma yapmak üzere bugün toplanıyor. Tabandan acil değişiklikler yapılması için yoğun baskı var. Partinin kongresi durumun netleştirilmesi yönünde eşsiz bir fırsat teşkil ederken her şey olası.

*

Gelelim Haravgi gazetesine.

Haravgi gazetesi seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmaları ön plana çıkarmamayı tercih etmiş. Kıbrıs’ta işsizlik oranına ilişkin verileri ekonomisine dair bir konuyu ana haber yapıyor.

“Kıbrıs en yüksek işsizlik oranıyla dördüncü sırada” manşeti ve “25 yaş altı gençler arasındaki işsizlik oranı yüzde 18,8” şeklinde bir alt başlık görüyoruz.

Haber gazetenin dokuzuncu sayfasında etraflıca yer alıyor. Burada da “İşsizler listesinde 43 bin işsizle dramatik yükseliş – Kıbrıs AB ve Avro bölgesinde en kötü verime sahip” başlıklarını atmış.

Haberde şöyle yazıyor:

Avrupa İstatistik Dairesinin dün açıkladığı rapora göre Kıbrıs AB ve Avro bölgesi ülkeleri arasındaki en yüksek işsizlik düzeyini kaydetti.

Somut olarak Nisan ayında bir önceki aya kıyasla Kıbrıs’ta işsizlik oranı 1,4’lük bir dramatik artış kaydederek yüzde sekizden yüzde 9,4’e ulaştı. Kıbrıs’ta görülen bu durumun, işsizlik oranının değişmediği AB ve 8,1’den 8’e düştüğü Avro bölgesine kıyasla en kötü verimi oluşturduğu kaydediliyor. Yani hemen hemen tüm diğer ülkelerde özellikle kısıtlayıcı önlemlerin gevşetilmesi sonucunda işsizlik oranının düşmesinin aksine Kıbrıs’ta dramatik yükseliş kaydedildi.

En yüksek işsizlik oranına sahip ülkelerin başında yüzde 15,8’le Yunanistan yer alırken onu yüzde 15,4’le İspanya, yüzde 10,7’yle ise İtalya izliyor. Kıbrıs dördüncü sırada.

En iyi durumda olan ülkelerse şöyle: Yüzde 3,1 işsizlik oranıyla Polonya ilk sırada yer alıyor. Çekya ve Hollanda yüzde 3,4’le ikinci sırada. Hemen peşlerindense yüzde 3,8’le Malta geliyor.

Haberin devamında Kıbrıs’ın durumuna ilişkin daha fazla detay yer alıyor. Bazılarına değinelim.

Nisan ayında Kıbrıslı işsiz yurttaşların sayısı 43 bine ulaştı. Bir önceki ayda bu rakam 36 bindi. Yani işsiz sayısında 7 binlik bir artış oldu.

Erkekler arasındaki işsizlik oranı Mart ayına kıyasla yüzde 0,8’lik bir artışla yüzde 8,2 olarak kaydedildi. Kadınlarda ise Mart ayında oran yüzde 7,6 iken Nisan ayında yüzde ona ulaştı.

AB ve Avro bölgesine bakacak olursak; AB’nde erkekler arasında işsizlik oranı yüzde 7, Avro bölgesinde ise yüzde 7,7 olarak aynı kaldı. Kadınlar arasında ise durum şöyleydi: AB’nde kadınlar yüzde 8,5’ten yüzde 8,4’e, Avro bölgesinde ise yüzde 7,7’den yüzde 7,6’ya düştü.

Raporda Kıbrıs’ta 25 yaş altındaki gençler arasındaki işsizlik oranının yüzde 18,8’e ulaştığı kaydediliyor. AB’nde bu oran yüzde 17,1, Avro bölgesindeyse yüzde 17,2.

Kıbrıs’ta şu anda İş Bulma Kurumu’nda kayıtlı 34.288 işsizin olduğu görülüyor.

*

Haravgi gazetesinin bir başka haberinde AKEL politbürosunun bugün toplanarak seçim sonuçlarını ele alacağı yazılıyor. Başlık “AKEL ‘özeleştiri ve cesaretle’ seçim sonuçlarını inceleyecek” başlığı altında veriliyor. Yarınki gazetede konuyla ilgili verilecek gelişmeleri burdan da sizlerle paylaşacağız.

*

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinde Kutlu Adalı’nın öldürülmesi etrafındaki gelişmelere de yer veriliyor. Alithia ve Haravgi gazetelerinde yer alan haberin ilgili başlıklarına hemen bir göz atıyoruz:

Alithia gazetesi:

“Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili soruşturma talebi yoğunlaşıyor – Mustafa Akıncı ve Mehmet Ali Talat Türk emekli Generalin cinayetin arkasında K/Rumların olduğuna dair iddialarını reddederek Türkiye’nin derin devletini işaret etti”

Haravgi:

“Akıncı: Kutlu Adalı cinayetinin ardında Türkiye’nin derin devleti var

Türkiyeli General, Kutlu Adalı’nın K/Rumlar tarafından öldürüldüğünü iddia etti”

*

Filelefteros ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile telefonda görüştüğü haberine yer veriyor. “Washington’dan Nikos Hristodulidis’e net mesajlar – İki Dışişleri Bakanı konuştular” başlıkları altında verilen haberde Washington’un Kıbrıs sorunu, bölgesel meseleler ve Türkiye’nin faaliyetleri konusunda net mesajlar verdiğini yazıyor. Habere göre Blinken Washington’un Türk faaliyetleri karşısında sessiz kalmadığını ve üst düzeyde müdahaleler yaptığını ifade etti.

*

Haravgi gazetesinde “Lut’un Londra ve AB ile istişareleri Atina’da – Mevlut Çavuşoğlu Atina’yı ziyaret ederken Lut Ankara’da teknokratlar düzeyinde görüştü” başlıklı haberde Lut’un Atina, Ankara ve Londra ile yaptığı görüşmelerin tamamlandığı halde GS’in özel danışmanının adaya geliş tarihi konusunda dahi, seçimlerden dolayı, Lefkoşa’da bilinmezlik hüküm sürdüğünü yazıyor.

Habere göre Lut’un tüm görüşmelerini teknokratlar düzeyinde yapması kayda değerdi. Lut geçtiğimiz günlerde Atina’da Yunan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Themistoklis Demiris ile görüştü. Demiris yine Atina’da aynı zamanda Foreign Office Müdürü Ajay Sharma ile de bir görüşme yaptı. Atina’da Lut ile Sharma arasında da bir görüşme oldu.

*

Filelefteros’tan bir başka haber:

“Hayvanlara taciz şikayetleri için telefon hattı açılıyor – İlgili cezalar artacak – 26 üyelik bir daire faaliyete geçiyor”

İçeriğe kısaca bir göz atalım.

Kısa süre içinde hayvanları taciz ve ihmal etmeye dair şikayetlerin yapılabileceği bir telefon hattı açılacak. Hayvanları koruma yasalarını çiğneyenlere uygulanacak cezaların artırılmasına yönelik olarak dün Polis Komutanlığı ve Devlet Veterinerlik Dairesi arasında bir protokol imzalandı.

*

“Başpiskopos: Kanser beni tehdit etmiyor”

Başpiskopos Hrisostomos dün yaptığı bir açıklamayla ABD’deki Carolina Medical Center’da kendisini tedavi eden doktorların ona karaciğer kanserinden ölme riski taşımadığını söylediğini ifade etti.

*

“Pandemi çocuk haklarını olumsuz etkiledi”

Çocuk haklarını koruma Komiseri Despo Mihailidu “Pandemiyle mücadele önlemleri nedeniyle içinde yaşadığımız zor koşulların çocuk haklarını pek çok düzeyde olumsuz etkilediğini” açıkladı. Dünya Çocuk Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada Mihailidu seçenek çeşitliliğinin daralması sonucunda özel alanın olduğu kadar sosyal etkileşimin de etkilendiğini ve bunun çocuk psikolojisine ciddi biçimde olumsuz yansımaları olduğunu ifade etti. “Bunun sonuçlarının maalesef yakın gelecekte görüleceğinin” altını çizdi.

Çocuk Hakları Komiseri temel önceliğinin, Kıbrıs’ta yaşayan tüm çocukların, çocuk hakları yelpazesinin kendilerine sunduğu tüm koşullardan yararlanmasını ve kişilik gelişmelerinin kesintisiz devam etmesini sağlamak olduğu konusunda temin etti. Mihailidu “Ayrımcılık ve dışlama yapılmayan bir toplumun oluşması doğrultusunda her çocuğun insanlık onuruna yakışır bir yaşam kalitesi edinmesi için çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Son Güncelleme: 02 Haziran 2021 - 13:49

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand