basın özetleri 18.06.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana konusu dün gerçekleşen Adalet Bakanı Emili Yoliti’nin olaylı istifası.

Haberi Filelefteros gazetesinden verelim ve diğer gazetelerin de başlıklarına bir göz atalım.

Filelefteros gazetesinin ana haberinin başlıkları şöyle:

“Yoliti’nin olaylı boşanması – İstifasını verdi ve Anastasiadis’i bombardımana tutarak Bakanlıktan ayrıldı – Yoliti Anastasiadis Hükümetinin imajına zarar vermekle suçlandı”

Haberde şöyle yazıyor:

Nikos Anastasiadis Hükümetinde Adalet Bakanı başlığı olaylı kapandı. Adalet Bakanı Emili Yoliti istifa mektubunda Cumhurbaşkanının ona yönelik değerlendirmesine itirazlarını sert ve keskin bir dille ifade etti. Cumhurbaşkanı okumadan önce yayınlanan istifa mektubunda Yoliti kendisinin Anastasiadis Hükümetinin imajına zarar vermekle suçlandığını belirtti.

Yoliti daha önce öğlen sıralarında Cumhurbaşkanını telefonla arayarak ısrarla onu “Hükümetin zayıf halkası” olarak gösteren suçlamalarla ilgili yayınların ne derece gerçeği yansıttığını öğrenmek istedi. Yoliti’ye göre Cumhurbaşkanı ona Hükümete ve kendisinin imajına yakın aile çevresiyle olan ilişkileri ve sosyal medyada dönem dönem çıkan yayınlar nedeniyle zarar verdiğini söyledi.

Bu konuşmanın ardından tepki gösteren Emili Yoliti istifa mektubunu yazarak yayınladı.

Anlaşıldığı kadarıyla Cumhurbaşkanının “imaja zarar” suçlamasının altında daha derin nedenler yatıyor. Filelefteros’a ulaşan bilgilere göre DİSİ eski Adalet bakanı hakkında daha önce pek çok kez rahatsızlığını dile getirmişti.

İyi haber alan kaynaklar iki taraf arasındaki ilişkilerin özellikle Meclisi ilgilendiren konularda sadece kötü değil aynı zamanda hayli olaylı olduğunu bildiriyor. Bardağı taşıran son damla ise Bakanın milletvekili seçim kampanyasında takındığı tavır oldu.

Emili Yoliti’nin istifası akşamüzeri saat 6 sıralarında Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildi ve akabinde Anastasiadis Yoliti’ye sunduğu hizmetler için teşekkür etti. Cumhurbaşkanı yaptığı ilgili açıklamada Adalet Bakanı görevini yeni Hükümet açıklanıncaya dek Savunma Bakanı Haralambos Petridis’in üstleneceğini duyurdu ve önümüzdeki haftanın ortalarına kadar Hükümet değişikliğiyle ilgili kararlarını açıklayacağını ifade etti.

Diğer gazeteler de haberi şu başlıklarla veriyor SD.

Politis:

Emili’nin istifası yangınlara neden oldu – Adalet Bakanının sivri dili “geniş kabul gören Hükümete ilişkin niyetleri bozdu”

Alithia gazetesi:

“Kovulmadan önce istifa etti – Bir teşekkür bile etmedi –Emili Yoliti’nin tavrından rahatsız olan Cumhurbaşkanı istifasını derhal kabul etti- Yeni kabine hafta başında açıklanacak”

Ve Haravgi gazetesi “Her şey şovdan ibaret…! Yoliti ile Cumhurbaşkanı arasında karşılıklı suçlamalar – Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı istifa ederken Cumhurbaşkanına laf soktu”

Anastasiadis: Hükümetteki varlığınız hem Hükümetin hem de benim imajıma zarar veriyor

Emili Yoliti: Yolsuzluk ve şeffaflık sorunları olan bir Hükümette yer almanın ağır bedelini asıl ödeyen muhtemelen benim”

Yoliti’nin istifası hükümet değişikliğini hızlandırdı… Yeni Hükümet gelecek hafta açıklanacak

*

Emili Yoliti’nin Adalet Bakanlığından istifası bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerine ana haber olarak böyle yansıdı.

Gazetelerin diğer haberlerinden bazılarıyla devam edelim.

Alithia gazetesinden Kıbrıs sorunuyla ilgili bir haberle başlayalım.

“Kıbrıs sorunu: Anastasiadis Brüksel’de Antonio Guteres ile görüşecek – Yeni diyaloğa hazır olduğumuzu ileteceğim”

Haberde şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün akşam ulusal kurtuluş mücadelesinin siyasi tutuklularının isimlerinin yer aldığı anıtın açılışına gelirken yaptığı açıklamada Brüksel’de BM Genel Sekreteri Antonio Guteres ile yapacağı görüşmede ona Kıbrıs Rum tarafının BM kararları, 2014 ortak açıklaması ve yakınlaşmalar temelinde yeni bir diyaloğun başlamasına hazır olduğunu ileteceğini söyledi. Nikos Anastasiadis “öyle ki BM ilkelerinden sapmayan yaşayabilir ve işlevsel bir çözüm bulabilelim” dedi. Genel Sekretere “Her şeyin BM kararları ve BMGS’nin talimat şartları çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini söyleyeceğini” belirten Anastasiadis önümüzdeki liderler toplantısında AB’nin Türkiye’ye yönelik tepkilerine ve “Türk tahrikleri devam ettiği takdirde AB’nin tepkisi çok net olmalıdır” şeklindeki açıklamasına ilişkin olarak ise “AB’nin bir üye devlete karşı olan yükümlülüğünden söz ediyoruz” dedi.

Doğu Akdeniz’e ilişkin AB-ABD ortak açıklamasına yönelik olarak ise Cumhurbaşkanı, bunun, Kıbrıs Cumhuriyetinin dış ilişkiler vasıtasıyla Kıbrıs sorununun AB’yi de ilgilendiren, AB ve ABD için de sorun olan bir konuya dönüşmesi yolunda sarf ettiği çabaların bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis törende konuşurken Türkiye’nin talepleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni-Osmanlı vizyonu temelindeki bir çözüme hayır dediği mesajını verdi ve “Bizim kabul etmediğimiz şey Kıbrıs’ın Türkiye’nin himayesi olan bir devlete dönüşmesidir” şeklinde ekledi.

*

Dünkü gazetelerde Meclis komisyonlarının hangi partilere verileceği ve aşırı sağ parti ELAM’ın başkanlık alıp almayacağıyla ilgili ana haberler yer alıyordu. Konu bugünkü gazetelerde de gelişmeleriyle devam ediyor. Bir göz atalım:

*

Filelefteros gazetesi:

“Meclis komisyonları başkanlıklarına ad hoc çözüm buldular – ELAM için özel komisyon kurdular”

Uzlaşma ELAM başkanlığı altında demografi alt komisyonunun ad hoc komisyona dönüştürülmesiyle sağlandı. DİSİ ile AKEL beşer başkanlık aldı, DİKO üç başkanlıkla kaldı ama Eğitim komisyonunu da aldı. EDEK’e Savunma Komisyonunu, Ekologlar’a Çevre komisyonu, DİPA’ya da Ulaştırma Komisyonu verildi.

Haravgi gazetesi:

“16 başkanlığın dağılımında anlaştılar. AKEL ELAM’a itiraz etti”

Komisyonların dağılımı konusunda anlaştılar. Demografi ad hoc Komisyonunun ELAM’a verilmesi bir kara lekedir. AKEL ilgili itirazını Meclise kaydettirdi.

DİSİ Dışişleri, Hukuk, Sağlık, Ticaret ve Kurumlar komisyonlarını aldı.

AKEL İçişleri, Çalışma, Göçmenler, Ziraat ve İnsan hakları komisyonlarını, DİKO da Ekonomi, Kontrol ve Eğitim Komisyonlarını aldı.

Savunma Komisyonu EDEK’e, Çevre Komisyonu Ekologlara, Ulaştırma Komisyonu da DİPA’ya verildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis Anayasa ve Düzenlemelere bağlı kalınmasından ve partisinin bir önceki meclisteki başkanlık sayısını muhafaza etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken AKEL’in ELAM’a demografi ad hoc komitesinin verilmesine olan itirazını da vurguladı.

Politis gazetesi:

“Başkanlıklar oyunu sona erdi”

Dikkatlerini 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çeviren DİSİ ve DİKO komisyon başkanlıklarının dağılımında oyun yaptı. Büyük öneme haiz Ekonomi ve Eğitim komisyonları DİSİ’nin iyi dilekleriyle DİKO’nun eline geçti. Demografi ve göç komisyonu ELAM’a verildi. Buna sadece AKEL ret oyu verdi.

Ve Alithia

Mecliste mutlu son – DİSİ ile DİKO, AKEL’in, ELAM’a komisyon başkanlığı verilmesi konusunda yarattığı soruna çözüm getirdi. Partiler memnuniyetlerini ifade etti.

*

Dünkü Filelefteros’ta yer alan ve buradan bizim de sizlerle paylaştığımız, 16 yıl önce bir köprünün altında ölü olarak bulunan Thanasis Nikolau’nun cesedine Yunanlı bir uzmanlar ekibi tarafından yapılan otopsi sonucunda boğularak öldüğüne ilişkin rapor verilmesi haberi bugünkü gazetelerde de yer alıyor.

Başlıkları aktaralım:

Haravgi gazetesi: Thanasis davasının gidişatı değişiyor. Yeni bulgular adli yargının yolunu tuttu

Alithia gazetesi:

Cinayet mi intihar mı? – Thanasis Nikolau davasında yeni bulgular – Hakikatin ortaya çıkması için büyük çaba… Ailesi açıkça 26 yaşındaki gencin köprüden atılmadan önce boğularak ya da asılarak öldürüldüğünden söz ediyor

Politis:

Thanasis Nikolau’nun ölümü olayında İki adli tıp uzmanının görüşleri birbirini tutmuyor – 2005 yılında ölü olarak bulunan Thanasis Nikolau davasıyla ilgili olarak ne yapılacağına adli tıp uzmanı karar verecek

Fileleftheros:

Thanasis’le ilgili yeni rapor adli yargıya gidiyor – Dava hakkında yeni araştırma başlatılıp başlatılmayacağına karar verilecek

*

Son haberimiz de yine Filelefteros’tan:

“Nüfusun yüzde 63’ü aşılandı ya da aşılanmak niyetinde – Kıbrıslıların yüzde 13’ü asla aşı olmayacağını söyledi”

Mayıs sonunda yapılan son Avro-barometre sonuçlarına göre AB yurttaşlarının yüzde 75’i pandeminin sona ermesi için aşının tek yol olduğunu düşünüyor. Anket sorularına cevap verenlerin 10’da 7’si yani yüzde 69’u ya aşı olduğunu ya da en kısa sürede olacağını söyledi. Sorulanların yüzde 79’u ise yıl sonuna kadar aşı olmak istediğini belirtti.

Kıbrıs’taki sorulanların yüzde 63’ü aşı olduğunu ya da en kısa sürede olacağını, yüzde 9’u 2021 yılı içinde aşı yaptıracağını, yüzde 8’i bir ara yaptıracağını, yüzde 13’ü ise asla aşı yaptırmayacağını ifade etti.

Avro-barometre sonuçlarına göre ülkeler arasında cevaplar bakımında önemli farklılıklar mevcut. Farklılıklar yaş grupları arasında da kendini gösteriyor. 45 yaş altındaki kişilerin aşıya karşı çok daha temkinli olduğu görüldü.

Ulusal hükümetlerin aşı stratejisinin idaresine yönelik olarak ise, sorulanların yüzde 46’sı izlenen yoldan memnun olduklarını yüzde 49’u ise memnun olmadıklarını söyledi.

Son Güncelleme: 18 Haziran 2021 - 13:09

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand