Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.

Uluslararası diplomaside dikkatler, Amerika Başkanı Joe Biden ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında Cenevre’de yapılacak görüşmeye çevrildi. Görüşme öğleden sonra 2’de başlayacak. Cenevre’ye ulaşan ilk açıklamalara göre Joe Biden Moskova’ya mesaj göndererek, Birleşik Devletlerin geri döndüğünü ve NATO’nun birlik halinde olduğunu belirtti. Biden, Putin ile yapacağı görüşmede Birleşik Devletlerin kırmızı çizgilerini ortaya koyacağını hatırlattı. Ülkesinin Rusya ile çatışma istemediğini ancak Moskova’nın iş birliği yapmaması ve geçmişteki gibi davranmaya devam etmesi durumunda, Washington’un da aynı şekilde yanıt vereceğini vurguladı. Rusya’yı Çin ile birlikte NATO’yu bölmeye çalışmakla suçladı. Görüşmede Rusya’nın Amerika’daki seçimlere karıştığına yönelik şüpheler, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ve siber saldırılar gibi konuların da ele alınması bekleniyor.

Biden-Putin görüşmesi çerçevesinde Cenevre’de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 4,000 polis, asker ve güvenlik güçleri üyeleri harekete geçti. Görüşmenin yapılacak ‘La Grand’ adlı villanın çevresine metal barikatlar yerleştirildi. Birbirlerinden birkaç metre uzakta olan Birleşik Devletler ve Rusya Büyükelçiliklerinde sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Biden-Putin görüşmelerinin 4 ila 5 saat sürmesi bekleniyor. İki ülkenin Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla başlayacak olan görüşmelere sonrasında heyetler de katılacak. Görüşmenin ardından iki lider ayrı ayrı basın açıklaması yapacak.

Moskova'nın Cenevre görüşmesinden beklentilerinin ihtiyatlı olduğu belirtildi. Rusya, Soğuk Savaş sonrası tarihlerinde ilk kez iki ay önce Ukrayna'daki bir askeri çatışmanın yakınında bir araya gelen iki süper güç arasında bir iletişim formülünün bulunacağını umuyor. Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, Amerika başkanı ile yapacağı görüşmede bazı iletişim kurallarına uyulması umudunu ifade ederek, son dönemde Moskova ve Washington ilişkilerinin Birleşik Devletlerdeki siyasi anlaşmazlıklara hizmet etmek için feda edildiğini kaydetti. Rusya Başkanı, Moskova’nın Birleşik Devletlerdeki başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini bir kez daha yalanlarken, Washington ile bir mahkumlar arasında değiş-tokuş yapılması olasılığını açık bıraktı. Moskova, Batı’nın Rus karşıtı histeriye kapılmış durumda olduğunu ileri sürerek, uygun olduğunu düşündüğü yöntemlerle çıkarlarını savunmaya devam edeceğini hatırlattı.

Son Güncelleme: 16 Haziran 2021 - 14:03

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand