Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.

Uluslararası diplomaside dikkatler, Amerika Başkanı Joe Biden ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin arasında Cenevre’de yapılacak görüşmeye çevrildi. Görüşme öğleden sonra 2’de başlayacak. Cenevre’ye ulaşan ilk açıklamalara göre Joe Biden Moskova’ya mesaj göndererek, Birleşik Devletlerin geri döndüğünü ve NATO’nun birlik halinde olduğunu belirtti. Biden, Putin ile yapacağı görüşmede Birleşik Devletlerin kırmızı çizgilerini ortaya koyacağını hatırlattı. Ülkesinin Rusya ile çatışma istemediğini ancak Moskova’nın iş birliği yapmaması ve geçmişteki gibi davranmaya devam etmesi durumunda, Washington’un da aynı şekilde yanıt vereceğini vurguladı. Rusya’yı Çin ile birlikte NATO’yu bölmeye çalışmakla suçladı. Görüşmede Rusya’nın Amerika’daki seçimlere karıştığına yönelik şüpheler, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ve siber saldırılar gibi konuların da ele alınması bekleniyor.

Biden-Putin görüşmesi çerçevesinde Cenevre’de olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. 4,000 polis, asker ve güvenlik güçleri üyeleri harekete geçti. Görüşmenin yapılacak ‘La Grand’ adlı villanın çevresine metal barikatlar yerleştirildi. Birbirlerinden birkaç metre uzakta olan Birleşik Devletler ve Rusya Büyükelçiliklerinde sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Biden-Putin görüşmelerinin 4 ila 5 saat sürmesi bekleniyor. İki ülkenin Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla başlayacak olan görüşmelere sonrasında heyetler de katılacak. Görüşmenin ardından iki lider ayrı ayrı basın açıklaması yapacak.

Moskova'nın Cenevre görüşmesinden beklentilerinin ihtiyatlı olduğu belirtildi. Rusya, Soğuk Savaş sonrası tarihlerinde ilk kez iki ay önce Ukrayna'daki bir askeri çatışmanın yakınında bir araya gelen iki süper güç arasında bir iletişim formülünün bulunacağını umuyor. Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, Amerika başkanı ile yapacağı görüşmede bazı iletişim kurallarına uyulması umudunu ifade ederek, son dönemde Moskova ve Washington ilişkilerinin Birleşik Devletlerdeki siyasi anlaşmazlıklara hizmet etmek için feda edildiğini kaydetti. Rusya Başkanı, Moskova’nın Birleşik Devletlerdeki başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini bir kez daha yalanlarken, Washington ile bir mahkumlar arasında değiş-tokuş yapılması olasılığını açık bıraktı. Moskova, Batı’nın Rus karşıtı histeriye kapılmış durumda olduğunu ileri sürerek, uygun olduğunu düşündüğü yöntemlerle çıkarlarını savunmaya devam edeceğini hatırlattı.

Son Güncelleme: 16 Haziran 2021 - 14:03

Son Haberler

25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
EDEK: İşgalci rejime ekonomik ve siyasi baskı getirebilecek önerilerimiz dikkate alınması gerekiyor
14:38
Stefanou: Kıbrıs sorununda somut girişimlere ihtiyaç var
14:37
Hristodoulidis bu gece Israil'e gidiyor
11:50
Sakellaropoulou: Yunanistan yayılmacı eylemleri kabul etmeyecek
11:49
Anastasiadis: Hükümet 2018'de Mağusa'daki ilk Türk eylemlerinden beri tepki gösterdi
11:47
Dün 3 can kaybı ve 789 vaka kaydedildi
11:42
24 Temmuz
Devlet Sağlık Hizmetleri Basın Sözcüsü: Ülkedeki pozitiflik oranı sabitleniyor.
14:00
Kıbrıs Pediatri Derneği başkanı: Koronavirüse karşı en önemli silah aşılanmadır.
13:58
Meteoroloji Dairesi, sağanak yağışlar ve şiddetli rüzgarlar sebebiyle sarı alarm yayınladı.
13:57
Maliye Bakanı: Moody’s'in Kıbrıs'ın kredi notunu yükseltme kararı son derece önemli ve olumlu bir gelişme
13:54
Moody's, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kredi notunu "B-B-2"den "B-B-1"e yükseltti.
13:52
Tüm haberler

Video on Demand