Basın Özetleri 15.06.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Cumhurbaşkanı yalnızca "hayır" cevabını alıyor

“Muhalefet; hükümete katılmayı reddederken, reformlar için işbirliğini kabul ediyor” alt başlıklı haberde, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in kalkınma programının desteklenmesi için siyasi güçlerin çoğunluğu tarafından kabul gören daha geniş çaplı bir hükümet kurma girişiminin başından itibaren imkansız olduğu vurgulandı. Haberin detayında, muhalefetin şu anda hükümet gemisinde olma ihtimali olmadığı, bunun ise, Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in dün muhalefet liderleriyle yaptığı ilk görüşmelerde açıkça görüldüğü aktarılırken, Cumhurbaşkanı’nın AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou, DİKO başkanı Nikolas Papadopoulos ve ELAM başkanı Hristos Hristou ile yaptığı üç ayrı görüşmede de geniş çapta kabul gören bir hükümete katılma davetine olumsuz yanıt aldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis'in EDEK başkanı Marinos Sizopoulos ve Ekologlar başkanı Haralambos Theopemptou’yla bugün gerçekleştireceği görüşmelerde de benzer cevaplar alması beklenirken, DİPA Başkanı Marios Karoyan’ın nasıl bir tutum takınacağının ise belirsizliğini koruduğu ifade edildi. Öte yandan, Nikos Anastasiadis ve hükümeti için olumlu olan şeyin, tüm tarafların kalkınma programına ilişkin olarak olumlu bir yaklaşım sergilemesi olduğu belirtilirken, yapılan açıklamalardan tarafların bazı güvenceler karşılığında gerekli reformları teşvik etmek amacıyla hükümetle işbirliği yapmaya hazır olduklarının görüldüğü vurgulandı.

  • Cyta Top League doğdu

“1’inci, 2’nci ve 3’üncü Futbol Ligleri’ne yeni düzenleme”, “Koumas'dan net mesaj: Değişiklikleri yeniden tartışmayacağız” alt başlıklarıyla verilen haberde, futbol 1’inci Ligi’nin 2021-2022 sezonunda kesin olarak 12 takımın yer alacağı vurgulandı. Haberin detayında, Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı Yorgos Koumas'ın yaptığı açıklamalara yer verilirken, 1’inci Lig’in önümüzdeki sezon 12 takımla yapılacağı, sezonun sona ermesiyle birlikte son iki takımın bir alt lige düşeceği ve 2’nci Lig’i ilk dört takımın 1’inci Lig’e çıkacağı, böylece 1’inci Lig’in 2022-2023 sezonundan itibaren üç sezon 14 takımla oynanacağı aktarıldı. Haberde ayrıca, Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun dünkü gayri resmi toplantısında, futbol 1’inci Ligi’nin adının “Cyta Top League” olarak değiştirileceğinin de açıklandığı belirtildi.


Politis Gazetesi

  • Polis memurlarının beceriksizliği… ceza gerektiren bir suç değil

“Metaksas cinayetleri” üst başlığıyla verilen haberde, Başsavcı Yorgos Savvidis’in, seri katil Nikos Metaksas tarafından öldürülen kadın ve çocukların kaybolmasıyla ilgili şikayetleri uygunsuz ve kabul edilemez bir şekilde ele aldığı iddia edilen 15 polis memurunun olası beraatini riske atmak istemediği belirtildi. Haberin detayında, konuyla ilgili iddiaların araştırılması için cezai kovuşturma talimatı veren eski Başsavcı Kostas Kliridis'in kararının Hukuk Dairesi tarından dün bozulduğu ve 15 polis memurunun yargılanmayacağı kararının duyurulduğu aktarılırken, Başsavcı Savvidis’in bu kararının ceza gerektiren bir ihmal suçunun işlendiğini kanıtlamanın imkansız olduğu tespitine dayandığı ifade edildi. Haberde ayrıca, Başsavcı Savvidis’in, polise karşı disiplin soruşturması olasılığının incelenmesini önerdiği, aynı zamanda polis birimi yöneticilerine üyelerinin zihniyetinde değişiklik yapmaları için tavsiyede bulunduğu aktarılırken, Polise Yönelik İddia ve Şikayetleri Soruşturan Bağımsız Kurum'un soruşturmalardaki ciddi sistemik sorunlarının gün yüzüne çıktığı vurgulandı.

  • Kendi safından darbe

“Denetim hizmetleri ve "altın pasaport"” üst başlığıyla verilen haberde, Genel Denetçi Yardımcısı Kiriakos Kiriakou’nun, "altın" pasaportların soruşturulması için oluşturulan Araştırma Komitesi bir üyesi olarak, Genel Denetçi Odisseas Mihailidis'e 2016 yılında İçişleri Bakanlığı'ndaki denetim hizmetleri tarafından yürütülen çalışmalar hakkında sorular yönelttiği belirtildi. Haberin detayında, Genel Denetçi ve Yardımcısı arasındaki tartışmanın "altın" pasaportları araştıran komitesinin tutanaklarında kaydedildiği şekliyle yeterince açık olduğu aktarıldı.


Alithia Gazetesi

  • Mitçotakis ve Erdoğan aradaki buzları eritti

“Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı aracılığıyla hangi mesajı gönderdi?” üst başlıklı haberde; NATO Zirvesi için Brüksel'de bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in dün yaklaşık bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Haberin detayında, iki liderin görüşmelerinin samimi geçtiği ve aradaki buzların erimesini sağladığı aktarılırken, önemli görüş farklılıklarına rağmen 2020 yılında yaşanan gerilimin geride bırakılması ve "olayların tekrarlanmaması" noktasında mutabık kalındığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştireceği görüşme öncesi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve Anastasiadis’in kendisinden Kıbrıs sorunu ile Türkiye'nin Maraş’taki yasadışı eylemleri konusunda Erdoğan'a özel bir mesaj iletmesini istediği ifade edildi. Son olarak, Atina'daki bir hükümet kaynağına göre, Yunanistan'ın her türlü farklılığa rağmen Türkiye'ye yönelik olumlu bir gündemle ilerlemeye hazır olduğunu vurguladı.


Haravgi Gazetesi

  • Derin kriz

“İşsizlik artırıyor, iş imkanları azalıyor” alt başlığıyla verilen haberde; İstatistik Kurumu’nun bu yılın ilk çeyreğiyle ilgili olarak yayınladığı yeni verilerde yer alan azalan iş imkanı ve artan işsizlik oranlarının yaşanan krizin çok derin olduğunu doğrular nitelikte olduğu vurgulandı. Haberin detayında, İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan verilere yer verilirken, geçen yılın ilk çeyreğinde 7.177 olan işçi açığının bu yıl 6.761'e düşerek %5.8 oranında azaldığı belirtilirken, İş Bulma Kurumu’na kayıtlı işsizlerin geçen yılın Mayıs ayı sonuna kıyasla 1.683 kişi artarak 31.287 kişiye ulaştığı ve %5.7 oranında arttığı vurgulandı. Haberde ayrıca, en yüksek işçi açığının; Bilgi ve İletişim, İmalat, Sağlık ve Sosyal Yardım Faaliyetleri ile Konaklama Hizmetleri ve Yemek Hizmetleri sektörlerinde görüldüğü aktarılırken, buna karşılık, en düşük açığın ise Eğitim; Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme; Madencilik ve Taşocakçılığı; Sanat ve Eğlence ile Taşımacılık sektörlerinde olduğu belirtildi. Haberde son olarak, kurum verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde kamu sektöründe çalışan kişi sayısının geçen yılın aynı dönemine kıyasla 556 kişi yani %0.8 oranında arttığı ifade edildi.

  • Hellim yeni maceralarda

“Resmi nedenlerle iptal edildi” alt başlıklı haberde; Kıbrıs İdare Mahkemesi'nin dünkü kararıyla hellimim yeni yasal maceralara atılacak gibi göründüğü belirtildi. Haberin detayında, Peynir Üreticileri ve İnek Yetiştiricileri Dernekleri’nin, 2014 yılında hellim için yoğun şekilde önerilerde bulunmasına rağmen, o dönemki Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’nın bu önerileri reddettiği, inek yetiştiricileri ve peynir üreticilerinin tüm itirazlarını göz ardı ederek hellimin Menşe İsmi Korumalı Ürün olarak tescili için dosyayı olduğu gibi Avrupa Birliği'ne gönderilmesi konusunda yasal olarak itirazda bulunduğu aktarıldı. Konuyla ilgili dün görülen davada mahkemenin iki derneğin itirazını kabul ettiği vurgulanırken, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın bir açıklama yaptığı ve derneklerin itiraz ettiği idari düzenlemelerin alındığı Danışma Komitesi’nin üyelerinin düzensiz katılımı nedeniyle iptal edildiği vurgulandı.

Son Güncelleme: 15 Haziran 2021 - 17:25

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand