Basın Özetleri 14.06.2021

Filelefteros Gazetesi

  • Seçim sonrası siyasi cepheler

“Şimdi hükümet ve mecliste uzlaşı için denge aranıyor” alt başlıklı haberde, seçim cephelerinin kapandığı ancak şimdiden yeni siyasi cepheler açıldığı belirtilirken, siyaset sahnesi açısından kritik ve belirleyici gelişmelerle dolu bir haftaya girildiği vurgulandı. Haberin detayında, hükümetin, hükümet çalışmalarını ilerletebilmek için ortaklıklar kurmanın bir yolunu bulmak istediği, bu hedefin ise, "Yarının Kıbrıs’ı" isimli proje için 4.4 milyar Euro’luk paketle doğrudan bağlantılı olan reformlarla ilgili olduğu aktarıldı. Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in bugün Cumhurbaşkalığı Sarayı’nda, öncelikle DİSİ başkanı Averof Neofitou'yla, ardından AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou ve DİKO başkanı Nikolas Papadopoulos ile ayrı ayrı bir dizi temaslarda bulunacağı, bugün son olarak ise ELAM başkanı Hristos Hristou ile bir araya geleceği belirtildi. Cumhurbaşkanı’nın parti liderleriyle görüşmelerine yarın da; EDEK başkanı Marinos Sizopoulos, DİPA Başkanı Marios Karoyan ve Ekologlar başkanı Haralambos Theopemptou’yla devam edeceği aktarıldı. Haberde son olarak, hükümete geniş katılımın uygulanabilir bir senaryo olmadığının bilinen bir gerçek olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı’nın kendi tanımladığı şekliyle, geniş çapta kabul görmüş bir Hükümet kurma niyetini siyasi liderlere sunacağı, hükümetin reformları ilerletmek için istediği konsensüse ulaşmak için aradığı dengeleri sağlamak açısından bazı açılımlar yapmasının beklendiği vurgulandı.

  • İşsizliğin otomatik yenilenme süreci sona eriyor

“Yeni kayıtlar ve İş Başvurusu kayıtlarındaki yenilemeler Salı gününden itibaren internet üzerinden yapılacak” alt başlıklı haberde, kısıtlamaların kaldırılması nedeniyle iş bulmak için Kamu İstihdam Kurumu, İş Başvurusu Kayıtları’na kayıt prosedürlerinde yeni bir düzenleme yapıldığı ve özellikle, yarın, 16 Haziran Salı gününden itibaren iş arayanlar tarafından yapılan aktif kayıtların otomatik olarak yenilenmeyeceği ve online olarak yenilenmesi gerekeceği aktarılırken, yeni kayıtların da online olarak yapılabileceği vurgulandı. Haberin detayında, bu yeni düzenlemenin geçmişteki uygulamalardan farklı olduğu ve pandemi nedeniyle geçen yıl yürürlükte olan sistemden farklı olarak Çalışma Bakanlığı’na bağlı Çalışma Dairesi'nin işleyişine iyi şekilde entegre edildiği belirtildi. Haberde ayrıca, İş ve İşçi Bulma Ofisleri’ne kayıt yaptırmanın, işini kaybedenler ve aynı zamanda iş arayanlar için ilk adım olduğu hatırlatıldı.


Politis Gazetesi

  • Genel Denetçi kimse tarafından denetlenmeyi kabul etmiyor

“İki bağımsız araştırma komitesinin hem yapısına hem de bulgularına meydan okuyor” üst başlığıyla verilen haberde, Genel Denetçi Odisseas Mihailidis’in, altın pasaportlar ve CYPRA Mezbahası soruşturmaları için kurulan iki bağımsız araştırma komitesinin bulguları konusunda, kendisi hakkındaki değerlendirmelerle ilgili sonuçların henüz ortaya çıkmamış olmasına rağmen ön çalışma yaptığı belirtildi. Haberin detayında, ilgili bulgularla Odisseas Mihailidis’in muhtemelen ilk kez denetlenmek istendiği, çünkü şimdiye kadar Mihailidis’in her şey konusunda tek denetleme organı rolünü üstlendiği ve hatta anayasal yetkilerini bile aştığı aktarıldı. Haberde ayrıca, Odisseas Mihailidis’in son günlerde, kendisine hizmet sürecindeki eylemleri ve ihmallerinden dolayı hesap sorulması konusunda hem komitelere hem de onların tespitlerine karşı itiraz ettiği belirtilirken, konuyla ilgili olarak Mihailidis’in dün yine Genel Denetçi ve Genel Denetim Ofisi’nin sosyal medya hesaplarından her zamanki gibi çalışmalarına "dışarıdan müdahale" edildiğini açıkladığı aktarıldı.

  • Netanyahu bitti. Bennett geldi.

“İsrail’de tarihi değişim” üst başlığıyla verilen haberde, Naftali Bennett’in, güvenoyu alarak ve Benjamin Netanyahu'nun yerini almasının ardından, İsrail başbakanı olarak yemin ettiği belirtildi. Haberin detayında, İsrail Meclisi Knesset’te gerçekleşen fırtınalı oturumların ardından dün gece, Bennett’in sağ, sol, merkez ve Arap partilerini birleştiren "Değişim" koalisyonunun, 120 üyeli mecliste hazır bulunan 119 milletvekilinden 59’a karşın 60'ının desteğiyle güvenoyu aldığı vurgulandı. Haberde ayrıca, karşıt oyların Netanyahu'nun Likud partisinin yanı sıra, aşırı sağ ve Ortodoks partilerden geldiği aktarılırken, Bennett'in zaferinin, eski Başbakan Benjamin Netanyahu'nun 12 yıllık görev süresini sona erdirdiği hatırlatıldı.


Alithia Gazetesi

  • Kritik toplantılar bugün gerçekleşiyor

“Kıbrıs sorununa ve Τürk-Yunan ilişkilerinde etkili olacak” üst başlıklı haberde; ABD Başkanı Joe Biden ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün art arda gerçekleştireceği iki ayrı görüşmenin; Türk - Yunan ve Amerika - Türkiye ilişkilerinin bundan sonraki seyri konusunda belirleyici olacağı ve bunun da Kıbrıs sorununu kesinlikle etkileyeceği vurgulandı. Haberin detayında, görüşmelerin NATO zirvesi kapsamında Brüksel'de yapılacağı aktarılırken, siyasi analistler, ilgili görüşmelerde Türkiye - ABD ve Türkiye - Yunanistan arasındaki görüş ayrılıklarının çözümüne yönelik olumlu bir yaklaşım yaşanması durumunda, bunun Kıbrıs sorununun çözümü için de kesinlikle daha olumlu bir bakış açısı yaratacağını belirttiği ifade edildi. Haberde ayrıca, hem Amerikan başkanının hem de Yunanistan başbakanının, Türkiye Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirecekleri toplantılarda; Doğu Akdeniz'deki istikrar sorununu gündeme getirmesinin beklendiği vurgulanırken, Türkiye'nin hidrokarbon ve Maraş konusunda yeni adımlar atmamasını isteyeceği tahmin ediliyor.


Haravgi Gazetesi

  • AstraZeneca’nın 60 yaşın üzerindeki kişilere kullanımı da durdurulabilir

“33 yeni vaka, can kaybı yok” alt başlığıyla verilen haberde; Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi başkanının dün yaptığı açıklamada, nadir görülen kan pıhtılaşması (tromboz) vakalarının yarattığı korku nedeniyle daha fazla aşının kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte, isteyen ülkelerin AstraZeneca aşısını 60 yaş üstü kişiler için de kullanmaktan vazgeçebileceğini söylediği belirtildi. Haberin detayında, Avrupa İlaç Ajansı’nın AstraZeneca aşısının tüm yaş grupları için güvenli olduğuna açıkladığı ancak birçok Avrupa Birliği üyesi devletin, AstraZeneca’yı genellikle 50 ile 65 arası kişilerde kullandığı ve özellikle gençlerde görülen nadir kan pıhtılaşması vakaları nedeniyle kullanımı yaşlı nüfusla sınırlandırdığı vurgulandı. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, 13 Haziran Pazar günü yapılan 43.151 test sonucunda, 33 yeni COVID-19 vakası tespit edildiği, pozitiflik oranının %0.08 olduğu, toplam vaka sayısının ise 73.190'a ulaştığı aktarıldı. COVID-19 nedeniyle dün herhangi bir can kaybı yaşanmazken, bugüne kadarki toplam ölüm sayısının ise 250'si erkek (%67) ve 123'ü kadın (%33) olmak üzere 373 olduğu vurgulandı.

Son Güncelleme: 14 Haziran 2021 - 16:23

Son Haberler

11 Ağustos
Suriye hükümeti IŞİD liderlerinden Ebu Salem El-Iraki'nin öldüğünü duyurdu
14:00
Devlet Sağlık Hizmetleri Kurumu ambulans görevlisine yapılan saldırıyı kınadı
14:00
Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu Zaporijya nükleer santrali hakkında alarm zillerini çalıyor
13:59
Dendias Isaak ve Solomou'yu unutmadı
13:58
Dışişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Tatar ile görüşmesinden duyduğu memnuniyetsizliğini dile getirdi.
13:57
basın özetleri 11.08.22
13:46
Ukrayna: Savaş kış gelmeden sona ermeli
08:15
Truss ve Sunak'dan Kıbrıs sorununun çözümüne destek
08:14
Abdülhamit Han Yörükler-1'e ulaştı
08:13
10 Ağustos
Stefanou: Kıbrıs sorunu şimdiye kadarki en kötü aşamada
13:55
Lefkoşa genel Hastanesi'nin telefon hatlarındaki arıza ciddi gecikmelere neden oluyor
13:54
Fransa yangın kabusunu yaşamaya devam ediyor
13:53
Tüm haberler

Video on Demand