basın özetleri 11.06.21

Bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana konusu dün Temsilciler Meclisinde yapılan başkanlık seçimleri. Konu tüm gazetelerde ana haber.

*

Filelefteros gazetesi ana haberini “Meclis başkanlığını Anita, Averof kazandı – Başkanlığı ellerinin içinden kaptılar – Muhalefet ikinci kez yenilgiye uğradı” başlıklarıyla veriyor.

Haberde Anita Dimitriu Kıbrıs Temsilciler Meclisinin birinci kadın başkanı olarak tarihe geçme fırsatını, Averof Neofitu ise iki haftadan az bir süre içinde ikinci siyasi galibiyetini elde etti. Tüm senaryoların aksine Hükümet partisi DİSİ, DİPA ve ELAM’ın 25 oylarıyla Meclis Başkanlığını kazandı.

Alithia gazetesi ana haberini “Averof kazandı, Meclis Başkanı Anita – Tarihi gün: Temsilciler Meclisi başkanlığına ilk kez bir kadın hem de genç bir kadın geliyor – DİSİ Başkanı ustaca yöntemleriyle, herkesin Andros Kiprianu’nun kazanmasını beklediği bir anda Meclis Başkanlığına kendi partisinin adayını getirmeyi başardı” başlıklarıyla veriyor.

Meclis başkanlığına DİSİ’nin 17, DİPA’nın 4 ve ELAM’ın 4 oyuyla 36 yaşındaki Anita Dimitriu seçildi diye yazıyor.

Politis gazetesinin ana haber başlıkları “planlar yaparken yollarını kaybettiler, Meclis Başkanı Anita Dimitriu – Karoyan’ın Andros’u aday gösteren önerisi suya düştü, sürpriz ikinci turda adayını geri çeken ELAM’dan geldi.

Ön sayfada şöyle yazıyor:

Nikolas – Sizopulos al-ver ortamı DİSİ, AKEL, DİPA, Ekologlar ve EDEK işbirliğinin Andros Kiprianu adaylığını desteklemek konusunda anlaşmasını engelledi

ELAM ikinci turda Andros Kiprianu’nun kazanmasını engellemek için kendi adayını geri çekmek ve Anita Dimitriu’yu desteklemek zorunda kaldı.

Oyunun egemen galibi, şimdi artık hem yürütme hem yasama gücünün kontrolünü elinde tutan DİSİ. AKEL ve DİKO 15 gün içinde, yaptığı yanlış hesaplar yüzünden ikinci bir yenilgi daha aldı.

Son olarak da Haravgi gazetesinin ana haber başlıkları şöyle:

DİSİ – ELAM – DİPA el ele vererek Meclis Başkanlığını kaptılar – Yeni Meclis Başkanı 25 oyla Anita Dimitriu – Hükümet aşırı sağ ve DİPA’yla aynı yolda yürüyor

Seçim sonuçları kimlerin muhalefette kimlerin de hükümetin yanında olduğunu ortaya koydu -

AKEL: Muhalefet alanının işbirliği için çabalarımızı sürdüreceğiz, yeniden işbirliği eli uzatıyoruz –

Partiler Seçim Komitesine ilişkin önerilerini sunarken Meclis Komisyonlarının oluşturulması yolunda istişareler başlıyor.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri böyleydi. Diğer bazı haberlerle devam ediyoruz:

Alithia’dan başlayalım:

“Koronavirüs konusunda başlatılan mahkeme prosedürünün arkasında İngiliz, Rus, Fransız ve Kıbrıslı 108 kişi var – Al sana bir tane daha: Kısıtlayıcı tedbirler insan haklarına zarar vermişmiş – Bilim Kurulu üyeleri, Sağlık Bakanlığı ve Başsavcı bugün Mahkemenin karşısına çıkacak”

*

“Avrupa Komisyonu Sözcüsü: Beklemede olan pasaport başvurularının incelenmesine de son verin”

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Christian Wigant Kıbrıs makamlarının altın pasaport düzenini tamamıyla son erdirmesi gerektiğini ve beklemede olan pasaport başvurularını da, bunun Avrupa Birliği Hukukuna aykırı olması nedeniyle, incelemeye son vermesi gerektiğini açıkladı. Kıbrıs makamlarının programı tamamıyla sonlandırması halinde Komisyonun durumu yeni baştan ele alabileceğini belirten AK Sözcüsü, şu anda yapılması gerekenin, Kıbrıs’ın, Komisyonun Çarşamba günü yayınladığı gerekçelendirilmiş görüşle dile getirdiği endişelerine cevap vermesi gerektiğini ekledi.

*

Haravgi gazetesi:

“Maraşlılar Türkiye’yle işgal rejiminin dayattığı oldubittilere protesto mitingiyle cevap verecek”. Niki Kulermu imzalı bir haber.

Maraş’ta oluşan yeni oldubittiler ve bunların 20 Temmuz’da Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından mühürlenecek olması yasal Maraş sakinleri arasında ve işgal altındaki bölgenin belediye idaresinde tepkiler yarattı. Türk tarafı Güvenlik Konseyine GK kararlarının ihlal edilmediği zira özel mülkiyete müdahale yapılmadığı cevabını verdi.

Mağusa Belediyesi kentin yasal sakinlerine iade edilmesini isteyen Güvenlik Konseyi kararlarının çiğnendiği konusunda ısrar ediyor. Mağusa Belediyesinin dün akşam ilgili yeni kararlar alması bekleniyordu. Haravgi’ye ulaşan haberlere göre yapılan ilgili öneriler arasında oldubittilere karşı bir protesto mitinginin yapılmasının kararlaştırılması da mevcut.

Buna paralel olarak Mağusa Belediyesi İçişleri Bakanlığıyla koordinasyon halinde Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesine ve AB’ne bu konuda başvuracaklar. Maraş konusunun, diplomatik kaynaklara göre, Yunanlı Başbakanın Türk Cumhurbaşkanı ile 15 Haziran’da NATO toplantısı sırasında yapacağı görüşmede de ele alınacak.

*

“Eğlence mekânları açılıyor ama konu hakkında bir hoşnutsuzluk da mevcut – 15 ay kapalı kalan eğlence mekânı sahipleri ekonomik sorunlarla boğuşuyor”

Dünden itibaren yürürlüğe giren yeni önlem gevşetme uygulamaları çerçevesinde gece kulüpleri, müzikli ve danslı mekânlar yeniden açıldı. Mekân sahipleri bu konuda memnuniyet belirtmekle birlikte önceki aylarda biriken ekonomik yükümlülükler baş ağrısı yaratıyor. Bu arada nihai protokolün açıklanması konusunda geç kalındığı konusunda tepkiler de gündeme geldi.

Kıbrıs Eğlence Mekânı Sahipleri Derneği Başkanı Nikos Vasiliu “mekanlarımızın açılması, belli kısıtlayıcı önlemler altında da olsa, memnuniyet vericidir” dedi ve “Ancak bu mekanların karşı karşıya oldukları maddi zorluklar nedeniyle kaçta kaçının yeniden açılacağı meçhuldür” şeklinde ekledi. Kıbrıs Eğlence Mekânı Sahipleri Derneği Başkanı devletin açıkladığı desteğin sadece yarısını verdiğini söyledi ve Ekonomi Bakanlığından yardım talep etti.

*

Filelefteros gazetesi:

“31 cinsel taciz şikayeti – Bir kadın fizik tedavi uzmanı, terapi masajı esnasında, müşterisinin kendisine müstehcen bir saldırıda bulunduğunu şikayet etti”

Bir kadın fizik tedavi uzmanı müşterisi tarafından cinsel taciz saldırısına uğradığı şikâyetinde bulundu. Şikâyet Emniyet Müdürlüğünde yetkili birim tarafından ele alınıyor. Geçen hafta 27 olan cinsel taciz şikâyetleri üç yeni şikâyetin yapılmasıyla 31’e ulaştı.

Emniyet Müdürlüğü iletişim bölümü yetkililerinden Eleni Konstandinu’nun Filelefteros’a verdiği bilgilere göre mevcut 31 şikayetin 17’si mahkemeye sevk edildi, üçü hakkında kovuşturma gerektirmediği kararı alındı, 7 tanesi araştırma aşamasında, 4 tanesiyse incelemesi ve görüş belirtmesi üzere dosyaları Hukuk Dairesine gönderildi.

*

Cinsel eğitim bir çocuk insan hakkıdır zira çocukların cinsel tacizden korunmalarına yönelik en iyi yoldur. “Foni” Kurumu Başkanı Anastasia Papadopulu grooming konusunda şu anda medyada yapılan kampanya vesilesiyle KİPE’ye açıklama yaptı.

Anastasia Papadopulu lockdown döneminde çocukların internette çok büyük vakit harcamaları nedeniyle internet vasıtasıyla cinsel taciz olaylarında büyük artış meydana geldiğini söyledi. “Haziran ayı sonunda, polis, konuyla ilgili raporunu açıklayacak ve o zaman önceki yıllara kıyasla görüntünün neler arz ettiğini daha net göreceğiz” dedi.

Papadopulu’ya göre yanlış bilgiler vererek çocuklara, istismar amacıyla yaklaşanların çocuğa kimi zaman haftalarca ya da aylarca bir dostluk ve güven arz eden bir ilişki görünümü vermek için uğraşıyor. Bunu başarmak için çocukların sorunlarını ilgiyle dinliyor, kendisini iyi hissettiren sözler söylüyor hatta kimi zaman modeling gibi iş teklifleri dahi sunuyor. Ancak bunların tek bir hedefi vardır; Çocuklarla buluşmak ve onlarla ya cinsel ilişkiye girmek ya da çocuk pornoculuğunda kullanmak üzere çıplak fotoğraflar ya da video filmi elde etmek. Anne babaların çoğu tehlikelerin farkında bile değil.

Son Güncelleme: 11 Haziran 2021 - 13:04

Son Haberler

18 Ağustos
Menendez, Türkiye'nin ek Rus S-400 füzesavar sistemi edinme olasılığına şiddetle karşı çıkıyor
13:41
Koronavirüs pandemisinin yönetimine yönelik taslak yol haritası yarın uzmanlara sunulacak.
13:41
Rusya Ukraynalıların Guterres'in ziyareti sırasında Zaporijya'da provokasyonlar planladığını iddia ediyor
13:39
basın özetleri 18.08.22
12:54
Kabil'de bir camide bomba patlatıldı
07:08
Bulgaristan-Türkiye sınırında 105 kilo eroin ele geçirildi
07:07
Guteres Zelensky ve Erdoğan'la görüşmek üzere Ukrayna'da
07:06
17 Ağustos
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye, Kıbrıs’taki işgaliyle ilgili tarihi gerçekleri saptırma çabasında.
16:29
Yeroskipu’da otelin havuzuna düşerek boğulan 3 yaşındaki kız çocuğunun dosyası, Hukuk Dairesi’ne teslim edilecek.
16:27
Maliye Bakanlığı, 2022 yılı için %5’in üzerinde büyüme oranı beklendiğini açıkladı.
16:27
Cumhurbaşkanlığı adayı Andreas Mavroyannis, dağlık bölgeleri Kıbrıs’ın incisi ve mücevheri olarak niteledi.
16:25
Akamas’ta taşınmaz malları, imar haklarını kaybeden arazi sahiplerine tazminat ödenmesi bekleniyor.
16:23
Tüm haberler

Video on Demand