basın özetleri 10.06.21

Bugünün gündeminde de ana konu Meclis başkanlığı meselesi olmaya devam ediyor. Doğal olarak Kıbrıs Rum gazetelerinde bugün de bu haberin büyük ölçüde yer kapladığını görüyoruz. Alithia, Filelefteros ve Politis gazetelerinde konu ana haber.

Alithia gazetesinden başlayalım.

*

Alithia’da haber “Tüm senaryolar açık” manşeti ve “bugün Meclis Başkanlığı seçimlerine ilişkin gerilim filmi sona eriyor” üst başlığıyla veriliyor. Alt başlıkta da “AKEL – DİKO – EDEK işbirliğinin canlandırılması senaryosunda Andros’un Meclis Başkanlığına, Nikolas’ınsa Cumhurbaşkanlığına getirilmesi çabaları” diye yazıyor.

Haberde sürecin sonuna yaklaşırken hiçbir partinin şu ana kadar bir başka partinin adayına destek verme niyeti açıklamadığını tam aksi hepsinin kendi adaylarını destekleyeceğine ilişkin beyanatlar verdiğini yazıyor.

Alithia’nın haberine göre bu durumda başkanlık için 29 milletvekili oyu gerektiren ilk turda sonuç çıkmayacak ve beşte iki çoğunluk ya da 22 milletvekili oyu gerektiren ikinci tura gidilecek.

Politis gazetesi ana haberini “Meclis Başkanı seçimi poker partisi” manşeti ve “Tüm partilerden taktik hareketleri ve üç aday konusunda blöfler” alt başlığıyla veriyor. Ön sayfasında şöyle yazıyor: DİSİ Anita ile rest çekti, Andros’un adaylığı zemin kazanıyor, DİKO Nikolas ile umutlu, Karoyan düzenleyici rolü peşinde.

Telefonlar dün gecenin saatlerine kadar susmak bilmedi. Partiler aday isimlerinin oylanması sıralamasında anlaşamıyor.

“Küçüklerin” rolü belirleyici olacak, son oylamada sihirli oy sayısının garanti altına alınması yönünde rasgele ittifaklar.

Filelefteros gazetesi de ana haberinde taktik oyunları ifadesini manşete taşımış sd. “Herkes taktik oyunu peşinde”./ “Bugün yapılacak Meclis başkanlığı seçimi sağlam sinirler gerektiren ve kapalı kağıtlarla oynanan bir poker oyunu” alt başlıklı haberde şöyle diyor:

Bugün yapılacak olan Meclis Başkanlığı oylamasını taktik oyunları belirleyecek. Heyecan büyük olasılıkla üçüncü turda da devam edecek. Oyuncular kağıtlarını kapalı tuttukları sert bir poker oyununu andıran sahnede son kozlarını son ana saklıyor. Partiler arası karşılıklı kuşkular nedeniyle son derece akışkan olan zemin son turda dahi değişken senaryoların oluşmasına müsait. Hatta bazılarının prosedüre itiraz etmesi olasılığı dahi mevcut.

Haravgi gazetesi ilgili haberini “Meclis Başkanlığı konusundaki istişareler son ana kadar devam” ve “partiler arası işbirlikleri gerektirecek ikinci ve üçüncü tur ilginin odağı” başlıklarıyla veriyor.

Haberde “Süreçte belirleyici olması beklenen ancak şimdilik ne yapacakları bilinmeyen DİPA ve EDEK’te Meclis Başkanının muhalefetten birisi olmasının tercih edildiğine” dikkat çekiliyor.

Haravgi’nin ana haberini de verelim sd.

*

“Avrupa komisyonundan altın pasaportlar için üçüncü ve en acıtan şamar” manşeti göze çarpıyor. “Anastasiadis’in (tırnak içine alınıyor) ‘aldığı yükümlülükler’ Komisyonu ikna etmedi” şeklinde bir alt başlık atılmış.

Ön sayfada ayrıca başlıklar şeklinde şu bilgiler veriliyor:

Avrupa Komisyonundan Kıbrıs’a: “Birlik yurttaşlığını satmaya son verin”. Komisyon konuyu mahkemeye sevk edeceğini net bir şekilde bildirdi.

Komisyon, uyarı mektubunda ifade ettiği endişelerini Kıbrıs’ın gidermediğine inanıyor.

Hükümet, bekleyen 1.413 başvuruyu inceliyor. Başvuruların 691’i yatırımcılara 722’si ise aile üyelerine ait.

Haberde şöyle yazıyor: Avrupa Komisyonu "Altın" pasaport skandalıyla ilgili olarak AB yasalarını ihlal suçlamasıyla Kıbrıs'ın mahkemeye sevk edileceği konusunda uyaran sert bir ültimatom gönderdi!

Komisyonun açıklamasında kullandığı alışılmadık derecede sert dil, durumun ciddiyetinin göstergesi. Büyük harflerle "AVRUPA KOMİSYONU KIBRIS VE MALTA'YI BİRLİK YURTTAŞLIĞINI SATMAYA SON VERMEYE ÇAĞIRIYOR!” başlığının yer aldığı açıklamada “Kıbrıs’ın yalnızca iki aylık bir süreye sahip olduğu” ve "(Hükümetin) yanıtı tatmin edici değilse eğer, Komisyonun davayı Mahkemeye havale edebileceği" açıkça belirtiliyor. Malta’yla ilgili açıklamalar daha ılımlı. "Komisyon prosedürde bir sonraki adımı atabilir ve konuyla ilgili gerekçeli görüş gönderebilir" deniyor.

Politis gazetesinde ilgili haber şu başlıklarla veriliyor:

“Avrupalı budalalar sandık – Hükümet iki ay içinde, Kıbrıs Yatırım Programını kaldırmakla cömertçe ödeme yapan yatırımcılara AB vatandaşlığı vermeyi gerçekten sonlandıracağını kastettiğine dair, Komisyonu, ikna etmek zorunda. Şu ana kadar yaptıklarımız böyle bir niyet ortaya koymuyor.

Alithia:

Komisyon pasaportlar konusunda peşimizi bırakmıyor - “AB yurttaşlığı satmaya son verin”

Ve Filelefteros gazetesi de “AB ‘altın pasaportlar’ konusunda mahkemeye Kıbrıs’ı havale etmekle uyardı – Beş vaka için zılgıt yedik – Komisyon gerekçelendirilmiş görüş mektuplarıyla birlikte bir de uyarı mektubu gönderdi” başlıklarıyla veriyor ilgili haberi.

*

Diğer haberlerden bazı seçmeler:

*

Haravgi gazetesinden bir haber:

“Vatandaşların açtığı davalar Bilim Kurulu üyelerini mahkemeye sevk ediyor”

Vatandaşların pandemi idaresi konusunda açtığı davalar sonucunda Bilim Danışma Üyeleri yarın Cuma günü Mahkemenin karşısına çıkmaya çağrıldı.

Söz konusu davalar Sağlık Bakanı Konstandinos İoanu’yu da kapsıyor. Mahkemeye başvuran yurttaşlar Sağlık Bakanı ve bilim kurulu üyelerini, pandeminin yayılmasını önlemek ve mücadele amacıyla çıkarılan kararnameler çerçevesinde uygulanan önlemler vasıtasıyla Anayasa tarafından korunan kişi haklarını ihlal etmekle suçluyor.

Salı günü yaptığı toplantısında konuyu ele alan Bilim Kurulu olaya sert tepki gösterdi ve Sağlık Bakanından koruma istedi, Sağlık Bakanlığına gönüllü ve kâr amacı gütmeden danışma hizmeti sunduklarını dolayısıyla haklarında herhangi bir kovuşturmanın açılamayacağını belirtti. Ayrıca Bilim Kurulu üyelerinin Hükümetin bu çabalara karşı durmadığı takdirde pandemiyle mücadeleye yönelik danışmanlık yapmaya son vereceğine vurgu yapıldı.

Filelefteros gazetesi aynı habere bir sonraki gelişmeyi de ekliyor. “Bilim Kurulu üyelerinin avukat harcamaları Devlet tarafından karşılanacak” başlığı altında yer veriyor ve “Vatandaşların pandemi döneminde uygulanan önlem, yasak ve kısıtlamalarla ilgili olarak mahkemeye verdikleri bilim kurulu üyelerinin tüm avukat harcamalarını Devlet karşılayacak. İlgili karar dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında alındı” diye yazıyor.

*

Bugünkü gazetelerde Mağusa kapalı bölge sahilinin açılmasına ilişkin haberler de mevcut sd.

Başlıklara kısaca bir göz atalım.

Haravgi gazetesi:

Yaz döneminde Maraş’ta iki sahil açılacak – “Mağusa Belediye Başkanı” İsmail Alter “müzakereler sürecine olumlu etkiler”den söz ediyor

Filelefteros gazetesi:

Mağusa’da sahil açıyorlar ve 250.000 ziyaretçiden söz ediyorlar - Kapalı kentte Türk planları hız kesmeden ilerliyor

Alithia:

Maraş’ta yasadışı biçimde iki sahil açılıyor – Bunlardan birisi olan Altın Plaj’a şimdiden 250 şemsiye yerleştirildi bile – Mağusa Rum Ortaokulunun önündeyse çay bahçesi yapıyorlar.

Son Güncelleme: 10 Haziran 2021 - 13:05

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand