AB uyuşturucu raporu - 10.06.21

Alithia gazetesi:

“Lockdown döneminde uyuşturucu yaygınlığı”

Habere göre dün tüm AB üyesi ülkelerde 2021 uyuşturucu raporu açıklandı. Kıbrıs’ta aşırı uyuşturucu dozu nedeniyle beş ölüm meydana geldi.

Alithia geniş bir şekilde yer verdiği haberinde şöyle yazıyor:

Dün tüm AB ülkelerinde aynı anda açıklanan Avrupa 2021 uyuşturucu raporunda, Avrupa’da pandemi nedeniyle uygulanan ilk lockdown döneminde düşüş kaydeden uyuşturucu kullanımının, sosyal mesafe önlemlerinin gevşetilmesiyle birlikte kaydettiği boşluğu hızla telafi ettiğinin tespit edildiği belirtiliyor. Raporda ayrıca 2019 yılında Kıbrıs’ta yüksek doz nedeniyle beş ölüm olayının meydana geldiği kaydediliyor.

Kıbrıs Bağımlılıklarla Mücadele Dairesi Başkanı Hristos Minas’ın yaptığı basın açıklamasında belirtiklerine göre lockdown dönemlerinde iki ölçüm yapıldı. İlki birinci lockdown dönemindeki 21 ile 4 Nisan 2020 dönemini, ikincisi ise lockdown’dan hemen sonraki 14 ile 20 Temmuz 2020 dönemini kapsıyordu. Birinci ölçümde çok düşük düzeylerde seyreden kokain kullanımı lockdown sonrasındaki ölçümde Lefkoşa ve Aya Napa’da hızlı bir yükseliş kaydetti. Lockdown döneminde metamfetamin kullanımı Baf’ta en yüksek yaygınlığı gösterirken Larnaka ve Aya Napa’da da yüksek yaygınlık görüldü. Lockdown’un sona ermesinden sonra ise tüm kentlerde metamfetamin kullanımı düştü.

Lockdown döneminde Ecstacy hapları kullanımı tüm kentlerde çok düşüktü, lockdown sonrası dönemde ise tüm kentlerde artış gösterdi. Lockdown döneminde veri ortaya koyamayacak kadar düşük olan esrar kullanımının da lockdowndan hemen sonra başta Lefkoşa ve Aya Napa olmak üzere arttığı görüldü.

Ortaya konan verilerden çıkan sonuç lockdown döneminde 21 ile 4 Nisan arasındaki dönemde Ecstacy ve kokain yaygınlığının düşük olduğu ve bunun aksine metamfetaminin başta Baf’ta olmak üzere yüksek yaygınlık kaydettiği oldu.

Avrupa raporuna göre yasadışı madde yüksek doz alımı nedeniyle 2019’da AB’de 5.141 ölüm meydana geldi. Bu oran 2018 yılına kıyasla yüzde 3 daha yüksekti. Toplam ölüm sayısı, Norveç ve Türkiye de dâhil edildiğinde, 7.769’a yükseliyor. 2019’da 15-64 yaş arası nüfus arasında yüksek dozdan ölenlerin oranı 1 milyonda 14,8 olarak hesaplanmış. Ölümlerin dörtte üçü yani yüzde 77’si erkek. Erkek kurbanların büyük çoğunluğu 35 – 39 yaş grubuna ait.

Son olarak da AB’nde yüksek uyuşturucu doz nedenli ölümlerin dörtte üçünde, sıkça başka maddelerle bir arada kullanılmak suretiyle başta eroin veya metabolitleri olmak üzere opioid izlerinin tespit edildiği belirtiliyor.

Son Güncelleme: 10 Haziran 2021 - 13:15

Son Haberler

14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Helios uçak kazasının üzerinden 17 yıl geçti
11:20
Bugün Türk işgalinni ikinci aşamasının 48. yıldönümü
11:19
13 Ağustos
Dünyaca ünlü yazar Salman Rüşdi, New York’ta gerçekleştirilen etkinlik sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.
15:09
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları: Ukrayna'nın iflas riski bulunuyor.
15:07
Moskova'ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus mallarının Almanya'ya ithalatında önemli artış kaydedildi.
15:06
Limasol’da 77 yaşındaki şahıs dolandırıcılara yaklaşık 7,000 euro kaptırdı.
15:04
Zelensky: Avrupa Birliği, parası olan Ruslar için bir süpermarket olmaması gerekir.
15:02
Tüm haberler

Video on Demand