basın özetleri 01.06.21

Kıbrıs Rum gazetelerinde seçim sonuçları ve ertesi gün tartışmaları devam ediyor.

Filelefteros gazetesinden başlayalım.

*

Filelefteros’un ana haberi “AKEL’de seçim sonrası çatırdamalar” manşeti ve “Bitmek bilmeyen yokuş aşağı gidiş partide liderlik meselesini gündeme getirdi. Andros kartlarını kapalı tutuyor” alt başlığıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Pazar günkü ilk şoktan sonra AKEL’de liderlik meselesinin gündeme geldiği apaçık. Oy kaybı ve özellikle de seçmen tabanının küçülmesi nedeniyle partide yokuş aşağı gidişin engellenmesi yönünde çabalar başladı. Parti yetkilileri özellikle de ön saftakiler Pazar günkü sonuç hakkındaki şaşkınlıklarını gizlemiyor.

Önümüzdeki günlerde başlayacak ve kongreye kadar sürecek olan ilgili süreç başladı. Yarın parti politbürosu, Cuma günüyse seçim sonuçlarını ve parti liderliğini tartışmak üzere Merkez Komitesi toplanacak.

Partinin verdiği ilk tepkinin aksine seçimle sonuçlanacak olan parti kongresi programlandığı gibi ya Haziran sonunda ya da en geç Temmuz ayı başlarında gerçekleşecek. Daha geç bir döneme bırakılması kesinlikle söz konusu değil.

Andros Kiprianu şu ana kadar kartlarını kapalı tutarken AKEL çevrelerinden ifade edilen değerlendirmelere göre Kiprianu yeniden Genel Sekreterliğe aday olmayacak. Bu, partinin liderlik değişikliği meselesinin idaresini, durumu daha da kötüleştirmeyecek bir şekilde, üstlenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Seçim sonuçlarına yapılan ilk okumalar AKEL’in düşüşünün 1.) Anna Theologu ve Ekologlar hareketine oy verenlerden, 2.) AKEL seçmeninin 2016 seçimlerinde de olduğu gibi oy kullanmaya gitmemesinden kaynaklandığını gösteriyor.

Öte yandan Meclis başkanlığına yönelik kulis çalışmaları da başladı. DİSİ oyunu en büyük siyasi güç olarak kendisinin belirlemesinin yollarını arıyor. Öte yandan Marios Karoyan kuvvet ölçümü yaparak bu konuda karar almaya çalışıyor. Karşı tarafta ise tartışılan senaryolar arasında ya AKEL’den bir ismin adaylığının ya da parti başkanı olmayacak şekilde DİKO’dan bir ismin destekleneceğine dair işbirliği senaryoları yapılıyor. Bu arada bazıları Ekologlar hareketinin başkanının adını da anıyor. Bütün bunlara paralel olarak bir kadın milletvekilinin aday gösterilmesi yönünde de bir ortam hazırlığı mevcut.

*

Haravgi gazetesi ilgili ana haberini “AKEL’de seçim sonuçlarına ilişkin diyalog başlatıldı” manşeti ve Çarşamba günü Politbüro, Cumartesi günü ise Merkez Komitesi toplanıyor” alt başlığıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

AKEL GS’i Andros Kiprianu parti organları tarafından seçim sonuçlarının tartışılacağı toplantıların kararlaştırıldığını açıkladı. Parti organları Meclis başkanlığı konusuyla ilgili kararlar da alacak.

AKEL Genel Sekreteri ayrıca partiye oy veren 80 bin seçmenine ve seçim süreciyle Pazar günü gönüllü olarak çalışan herkese katkılarından dolayı teşekkür etti.

30 Mayıs seçimleri sonucunun kendilerini üzdüğünü söyleyen Kiprianu AKEL’i ülkenin siyasi sahnesinde hak ettiği yere geri getirecek sürecin başlatıldığını ve gülümsemenin dudaklarda yeniden çiçek açacağını ifade etti.

Andros Kiprianu’nun açıklamasına göre parti politbürosu toplantısının Çarşamba günü, Kongre tarihini belirleyecek olan Merkez komitesi toplantısının ise Cumartesi günü yapılması kararlaştırıldı.

Bir gazetecinin gelişmelerin AKEL liderliğinin temelden değişmesini şart koşup koşmadığı sorusuna cevaben Kiprianu bunun Kongrede tartışılacak bir mesele olduğunu belirtti.

Genel Sekretere sorulan bir başka soru ise Kıbrıs çapında en çok tercih oyu alan milletvekili İrini Haralambidu’nun kamuya açık tartışmalarda yer almasına izin verilmediği haberlerin gerçek olup olmadığına ilişkindi. Kiprianu bu soruya yanıt olarak “böyle bir şeyin söylenmesinin haksızlık teşkil ettiğini zira Haralambidu’nun bu tartışmalarda yer almama kararının milletvekilinin kendisine ait olduğunu ifade etti. “Bunun ötesinde halk kime oy vereceğini seçme hakkına sahiptir” dedi.

Kiprianu bir başka soruya yanıt verirken “hayatımda duygularımla değil –ki duygular her zaman mevcuttur- mantığımla hareket etmeyi öğrendim” diyerek seçim sonuçlarının belli olmasından sonra yaptığı ilk açıklamada partinin başarısızlığına dair sorumluluklarını üstlenmeye hazır olduğuna dair söylediklerinin tümüyle geçerli olduğunu tekrarladı.

Seçim sonuçlarının böyle olması konusunda nerde yanlış yapıldığı sorusuna cevap veren AKEL GS tüm konular parti organlarında ele alınıncaya kadar sabırlı olunmasını istedi. Meclis Başkanlığına talip olup olmayacağı sorusuna ise “AKEL GS’nin şahsi emelleri olmadığı ve AKEL’in çıkarlarına hizmet edecek şekilde hareket ettiği” cevabını verdi ve parti organlarının henüz Meclis başkanlığı konusunda karar almadığını ekledi. Sonuçlardan hemen sonra istifa etmiş olması gerektiği görüşünün ortaya konması üzerineyse Kiprianu kararların parti organlarına bırakılmasını istedi.

*

Alithia gazetesi:

Alithia’nın ana haberi “Şimdi de Meclis başkanlığı mücadelesi başlıyor” manşeti ve “Senaryolar ve isim geçidi başladı” üst başlığıyla veriliyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Oy sayımının ve her partinin aldığı sandalye sayısının netleşmesinin üzerinden birkaç saat geçtikten sonra şimdi dikkatler Meclis Başkanlığı konusuna çevrildi. Senaryolar başladı bile, Meclis başkanlığını kazanmaya çalışacak milletvekili adları ortada dolaşıyor, bugün ise perde arkasında partiler arası görüşmelerin başlaması bekleniyor. Meclis Başkanlığına gelecek yeni isim partiler arası işbirliği gerektiriyor. Üçüncü oylamaya gidildiği takdirde ise başkanlık koltuğuna en fazla oyu alan aday oturacak. AKEL’in hezimetiyle sonuçlanan seçimler parti GS’nin AKEL ile DİKO işbirliği desteğiyle Meclis Başkanlığına aday olması senaryolarını da bitirdi. Meclis başkanının seçimi için yapılacak Meclis genel kurulu 10 Haziran günü toplanacak.

*

Politis gazetesinin ana haberi:

Haberin başlıkları “Seçim yenilgisinde nerde hata yapıldığını bulmaya çalışıyorlar – AKEL ile DİKO sonuçtan ve yurttaşları ikna etmedeki başarısızlıklarından dolayı şaşkın”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Seçimlerin sonucu AKEL’i dondurdu. Hafta ortasında gerek parti kongresi gerekse de Meclis başkanlığı konularında gelişmeler bekleniyor. Bazı parti yetkililerine göre liderlik değişikliği acil ihtiyaç oluşturuyor.

Nihai sonuç DİSİ’ye de bayram etme ve memnuniyet ifadelerine olanak tanımıyor. Parti Başkanı Averof Neofitu ertesi güne dair uzlaşmacılık ruhundan söz etmeye başladı. İlk önemli durak Meclis Başkanlığı.

DİKO’nun sağladığı yüzde 11,3’lük oy oranı, partinin sürekli cepheden saldırıları ve sert nitelendirmelerinin yurttaşların aradığı çözümü oluşturmadığı mesajını veriyor. Böyle olmakla birlikte parti başkanı Nikolas Papadopulos partide ona karşı çıkabilecek hiç kimseyi bırakmadı.

*

Haravgi gazetesinden bazı diğer haberler:

“Her şey yolunda giderse Cuma günü barikatlar açılıyor”

Her şey yolunda gittiği takdirde önümüzdeki Çarşamba günü, Cuma günü barikatların açılacağı kararı açıklanabilir. Güvenilir kaynaklara göre Hükümet Sözcüsü dün “ilkelerde ve özde geçiş noktaları konusunda anlaşma sağlanmış gibi görünüyor” dedi.

Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, Kıbrıslı Türk liderin özel temsilcisi Ergün Olgun ve BMGS’nin Kıbrıs özel temsilcisi Elizabet Spehar arasında konu hakkında dün yapılan tele konferans konusunda sorulan bir soruya cevap verirken Kuşos geçiş noktalarının açılmasıyla pandemi öncesi duruma dönülmüş olacağını, tek farkın ise COVİD 19 belgelerinin gösterilmesi gerekliliği olacağını belirtti. Yarın, Cuma günü barikatların açılmasıyla ilgili son ayrıntıların görüşülmesi üzere yeni bir tele konferans gerçekleştirileceğini belirtti.

Hükümet Sözcüsü barikatların yeniden açılması kararının epidemiyolojik veriler temelinde alınmasıyla birlikte siyasi karar niteliği taşımaya devam ettiğini de söyledi.

*

Haravgi gazetesi Kıbrıs Türk Lideri Ersin Tatar’ın seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamasını da veriyor.

Haberin başlıklarına bakalım: “Tatar için seçimin sonucu yardımcı bahane …

Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar’a göre seçim sonuçları ve ELAM’ın yükselişi federasyon çözümü olamayacağının teyit edilmesiymiş”

*

“Turizm: 2,7 milyar avro kaybettik, görüntü halen bulanık”

2020 Mart ayındaki ilk lockdowndan 2021 Mart’ına kadar 3,5 milyon turist gelişi ve 2,32 milyarlık gelir kaybettik.

Geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında yaklaşık 450 milyon avro daha kaybedildi. Zarar düzeyi 2,7 milyara yükseldi.

*

Alithia gazetesinden yine seçimlerle ilgili bir haber:

“Yeni Mecliste kadın sayısı düşüş kaydetti”

DİSİ bu seçimlerde Meclise 4 kadın milletvekili göndererek tüm diğer partileri geçti. Kıbrıs çapında en yüksek tercih oyunu alan milletvekili de kadın. AKEL’in milletvekili İrini Haralambidu.

30 Mayıs seçimlerinin sonuçlarına göre yeni Meclise 8 kadın girebildi. Seçim mücadelesinde bir hayli kadın aday olduğu halde seçilen kadın milletvekillerinin sayısı eski Meclise kıyasla -3.

Bu yıl toplamda 160 kadın milletvekili adayı vardı. Bu rakam oran olarak adayların yüzde 24,31’ini oluşturuyor. 2016 seçimlerinde bu rakam yüzde 21,90 olduğu halde Meclise 11 kadın milletvekili girmeyi başarmıştı.

Yeni Meclise DİSİ 4, AKEL 2, DİKO 1, Ekologlar Hareketi ve Yurttaşlar İşbirliği de 1 kadın milletvekili gönderdi.

Geçen seçimlerde de olduğu gibi bu kez de gerek Lefkoşa gerek Kıbrıs çapında en yüksek tercih oyunu almayı başaran milletvekili de bir kadın. AKEL milletvekili İrini Haralambidu sonuçların açıklanmasından hemen sonra Facebook hesabından paylaştığı mesajda duygularını şöyle ifade etti: “Müthiş duygulandım. Beni saran sevgi ve büyük kucağa dair duygularımı anlatacak söz bulamıyorum. Sol dünyasına ve bana oy veren herkese… MÜTEŞEKKİRİM. Bana bir kez daha sadece Lefkoşa’da değil Kıbrıs çapında da birinciliği bağışladınız. Aynı mücadele ruhuyla, aynı sadakat ve sevgiyle Kıbrıslı yurttaşa hizmet etmeye devam edeceğim.»

Son Güncelleme: 01 Haziran 2021 - 13:53

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand