çevreden 07.05.21

Filelefteros gazetesinden bir çevre haberi:

“Deniz kaplumbağalarını koruma talimatları”

Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Bölümü halka yönelik açıklamasında deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları Kıbrıs sahillerini korumaya çağırdı. Mayıs ortaları ile Eylül ortaları arasındaki dönemi kapsayan deniz kaplumbağalarının yumurtlama mevsiminin başlaması vesilesiyle yapılan açıklamada Akama’daki Lara – Tokseftra bölgesini ziyaret edenler deniz kaplumbağalarının korunması amacıyla mevcut yasaya uymaya, uygun çevre bilinciyle hareket etmeye çağrıldı.

İlgili açıklamada Lara – Tokseftra arasındaki bölge dâhilindeki sahillerde, 1 Haziran ile 30 Eylül döneminde, güneş şemsiyesi, yatak, çadır, karavan kullanmanın; gece sahilde konaklamanın; ister ağ ister deniz tüfeği ister oltayla olsun güneşin batımından bir saat önce başlayarak balık avlamanın yasak olduğu bildirildi.

Ayrıca yıl boyunca bu bölgede sahil üzerinde motorlu taşıt kullanmanın, sahilden yengeç ve her türlü koruma altındaki canlı toplamanın, çöp atmanın ve ateş yakmanın yasak olduğu hatırlatıldı. Bunların yanısıra aynı bölgede 1 Mayıs ile 31 Ekim arasındaki dönemde deniz taşıtlarının geçmesi ya da demir atmasının da yasak olduğu ancak bu yasağın kıyı balıkçılığının profesyonel avlanma izni bulunduran küçük ölçekli tekneler için Mayıs ve Ekim aylarında geçerli olmadığı belirtildi.

İlgili yasa ve düzenlemeleri çiğneyenlere 8.543 avroya kadar para cezası uygulanacak.

Yurttaşlar Polis – Yalya sahillerindeki gibi Natura 2000 ağına ait olan tüm bölgelerde bitki türlerine zarar verilmemesi için doğada yaya patikalarını izlemeye çağrıldı. Ayrıca denizde bulundukları sıralarda sahilde açtıkları oyun amaçlı çukurları yeniden doldurmaları istendi ve bunun yapılmadığı takdirde kaplumbağa yavruları için açık denizdeki yolculuklarına başlamak üzere denize doğru ilerlerken tuzak oluşturabileceğine vurgu yapıldı.

Balıkçılık ve Deniz Araştırmaları Bölümü yumurtadan çıkan her 1000 yavrudan sadece 1 veya iki tanesinin yaşamda kalarak doğduğu sahile bu kez üremek için geri dönebileceğini vurguladı bu sebeple de sıkı korumanın şart olduğunun altını çizdi.

Son Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 14:14

Son Haberler

21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Tüm haberler

Video on Demand