basın özetleri 07.05.21

Tüm Kıbrıs Rum gazeteleri Hükümetin Coronapass uygulaması kararına tepkileri ana haber olarak veriyor.

Filelefteros gazetesi:

“Coronapass fırtınalar kopardı – Hükümete yaylım ateşi, avukatlar Anayasaya aykırı diyor”

Hükümet dün CoronaPass hakkında yaylım ateşine maruz kaldı. Kıbrıs Avukatlar Barosu Başkanı ve Başkan Yardımcısı, Bakanlar Kurulu'nun karar verdiği tedbirlere karşı çıktı. Baro Başkanı Hristos Kliridis, kanun hükmünde kararnamelerle yasakların ve kısıtlamaların getirildiği sürecin bile anayasaya aykırı olduğuna dikkat çekti. Kişisel Veriler Komiseri görüş belirtmek için tedbirin uygulanmasına ilişkin detayları beklediğini belirtirken, işveren örgütleri de tedbirin pratik uygulamasına ilişkin açıklamalar talep etti.

Yoğun tepkiler, DİSİ başkanının bile, dikkatli bir dille de olsa, müdahalesine yol açtı. Averof Neofitu orantılılık ilkesinden söz ederek karar verilen önlemlerin pratikte uygulanabilir olması gerektiğini vurguladı.

İşyerlerinin çalışabilmesi için vatandaşların CoronaPass göstermesi gerekeceğinden restoran ve spor salonu sahiplerinin protestoları da yoğun oldu. Eğlence Merkezi Sahipleri Derneği Başkanı Fanos Levendis, "Ziyaretçilerimizin sağlık belgelerini bize sunmalarına yönelik özel hüküm konusunda başından beri aynı fikirde olmadığımızı söylemiştik" dedi. Kıbrıs Spor Salonu Sahipleri Derneği ise, önlemin "işletmelerinin yaşayabilirliğini daha da karmaşıklaştıracağını" savundu.

Sağlık Bakanı Konstantinos Ioannou tepkilere cevap verirken, "Tedbirler anayasal olsun ya da olmasın, bu, vatandaşların itiraz edebileceği Mahkemeler tarafından değerlendirilecektir" dedi. "CoronaPass'ın Komisyon tarafından Avrupa direktifleri temelinde teşvik edilen Greenpass ile aynı olmadığını" belirten Kişisel Veriler Komiseri'nin müdahalesi dikkate değerdi. Komiser "Greenpass başka bir temeldedir ve yalnızca vatandaşların AB içindeki ve dışındaki seyahat ve hareketlerine ilişkindir, CoronaPass ise Kıbrıs vatandaşlarının ülkemiz içindeki hareketleri ve çeşitli yerlere erişimlerinin sağlanması içindir" dedi.

Alithia gazetesi:

“Coronapass yaşamımıza nerde, nasıl ve neden giriyor? – Önümüzdeki haftadan itibaren aşı pasaportu geliyor – 12 yaş üstündeki kişiler Coronapass bulundurmak ve çoğu faaliyetlerimiz sırasında göstermek zorunda olacak. Düğün, vaftiz ve cenaze törenlerine, restorana, kafeye, mall, sinema, yaşlılar evi, tiyatro, otel ve daha pek çok yere gidebilmek için…”

Haravgi gazetesi:

Hükümet beceriksizlik Coronapass’ıyla dolaşıyor – Hükümetin affedilmez beceriksizliğinin ceremesini yurttaşlar ödüyor”

Aşı portalının durumu içler acısı. Teknik sorunlar bitmek bilmiyor. Aşı portalı bugün yeniden açılıyor.

AKEL: Hükümet nüfusun aşılanmasına yönelik kendi açıkladığı hedeflerinin hepsinde başarısız oldu.

Önlemlerin çoğunun arasında çelişkiler ve kısıtlamalarla hak ve özgürlükler arasında orantı eksikliği hüküm sürüyor.

Politis gazetesi:

“Coronapass… Ve portal kapalı – Aşı randevu sisteminin işlevsizliği konusundaki bahaneleri tükendi”

Elektronik aşı randevusu sistemi açılmadı, Hükümetse nedenini bulamıyor. Sağlık Bakanı bu konuda Yenilikçilik Müsteşarı Kiryakos Kokkinos’u suçladı.

Hükümetin normal yaşama dönüş hedefiyle açıkladığı önlemler geçici olmakla birlikte zorunlu. Yurttaşların aşı yaptırmaktan başka seçeneği kalmıyor. Aşı yaptırmayanlar rapid test yaptırmaya devam etmek zorunda kalacak.

Seçmenler 30 Mayıs’ta sandık başına giderken Coronapass bulundurmak zorunda olmayacak. Sağlık Bakanı Konstandinos İoannu Haziran akadar nüfusun yüzde altmışının aşılanması hedefinin mümkün olduğunu savundu. Mayıs sonuna kadar ise yüzde kırkın aşılanmış olacağını tahmin ettiğini ifade etti.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler

Haravgi gazetesinden bazı haberler:

“Altın pasaportlar: Aya Napa’dan Seyşeller’e kadar yankılanıyor – AKEL: Bir hukuk devletinde istifalar olur, hükümetler düşerdi”

2015 ve 2016 yıllarında Başsavcı'nın ilgili görüşlerini saklayan ve küçümseyen Anastasiadis-DİSİ Hükümeti milyonlarca avro kârla toplu halde pasaport satmaya devam etmek için AB'nin uyarılarını da sakladı. Dün yaptığı açıklamada, “basit gerçek budur ve herkes bunu biliyor” diyen AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu yurttaşların yanısıra Soruşturma Komitesi'nin de Nikos Anastasiadis ve DİSİ Hükümetinin "altın" pasaport skandalıyla ilgili iddialarına inanmadığını söyledi. “Bu bağlamda, Nikos Anastasiadis ve bakanlarının bu görüşlerden hiçbir zaman haberdar olmadıklarını iddia edenler yurttaşların zekâsını ne kadar küçümsediklerini ortaya koyuyor” dedi.

AKEL Politbüro üyesi Stefanos Stefanu “Nikos Anastasiadis'in kendisi ve DİSİ hükümetinin bakanları "altın" pasaport skandalının şahsen içinde yer alıyor. İlişkili oldukları hukuk büroları tarafından yüzlerce pasaport başvurusu yapıldı ve onlar tarafından onaylandı. Aile şirketlerini zenginleştirmek için yasadışı biçimde Kıbrıs pasaportları verdiler” dedi ve şöyle ekledi: Aya Napa yat limanından Seyşel Adaları'na, Suudi Arabistanlı arkadaşından cumhurbaşkanlığı damadına, Bakanlar Kurulu'ndan Nikos Anastasiadis hukuk firmasına kadar her şeyde karmaşa, dolandırıcılık, şeffaflık yokluğu ve çıkar çatışması yankılanıyor. Bir Hukuk devletinde istifalar olur ve hükümetler düşerdi”.

*

Tecavüzle suçlanan milletvekili adayı bugün mahkeme karşısına çıkarılıyor. Mevcut prosedür sırasında, Larnaka Bölge Mahkemesinin onu Ceza Mahkemesinde doğrudan yargılanmaya sevk etmesi ve ilk duruşma için tarih belirlenmesi bekleniyor.

Söz konusu kişiye yönelik şikayet sosyal medya üzerinden duyuran bir kadın yapıldı. Kadının söylediğine göre göre tecavüz olayı yaklaşık 10 yıl önce oldu.

Zanlının ait olduğu parti henüz bu konuda resmi açıklama yapmadı.lelefteros gazetesinin elektronik sayfasından bir haber: Sağlık Bakanlığı bugün COVID-19 nedeniyle meydana gelen ölümlerin Mart - Mayıs 2020 dönemine ait bir analiz sundu. Veri analizi somut olarak Mart 2020 ile Mayıs 2021 dönemini kapsıyor.

*

Filelefteros gazetesinin online sayfasından bir haber:

Bakanlığın açıkladığı verilere göre 5 Mayıs 2021’e kadar COVID-19 teşhisi konulan 395 ölüm meydana geldi. % 66'sı yani 262’si erkek, % 34’ü yani 133’ü ise kadın.

395 ölümden 328'inin yani % 83’ünde altta yatan sebep COVID-19'du. Bunlardan % 66'sı yani 215’i erkek, % 34'ü yani 113’ü kadındı.

Bakanlığın açıkladığı verilere göre şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

Erkek / kadın oranı neredeyse 2’ye 1.

Toplam ölüm sayısının % 54'ü 75-89 yaşları arasındaki kişilerle ilgili.

Her beş ölümden biri 80-84 yaş grubuna, ölümlerin % 18'i ise 85-89 yaş grubuna ait.

Aralık 2020 ve Ocak 2021 ayları COVİD 19 pozitif kişilerde meydana gelen ölümlerin en yüksek olduğu aylardı. Toplam ölümlerin % 43'ü (yani 85 ve 86 ölüm) bu aylarda meydana geldi. Bu rakamı % 16 yani 62 ölümle ile Nisan 2021 izliyor.

Her 10 pandemik ölümden 6'sı 2021'de meydana geldi. 2021'de 60-69 yaş grubundaki kişilerde meydana gelen ölüm oranı 2020'ye göre % 94 arttı. 70- 79 yaş grubunda daha büyük artış var. 2021'de ölüm oranı bu grupta % 111 arttı. 80 yaş üstü insanların ölüm oranında görülen artış ise % 21 oldu.

*

Kıbrıslı Türklerin KC kimlik ve pasaport alması tartışmaları da bugünkü gazetelerde devam ediyor:

Filelefteros şöyle yazıyor:

"KC kimliğinin faydaları"

Kıbrıslı Türk liderler kamuya yönelik açıklamalarında Kıbrıs Cumhuriyeti ve kimliklerine sahip olmadıklarını açıklarken Kıbrıs Türk basınında çıkan haberlere göre KC kimlik ve pasaportları aileleri ve çocukları tarafından yurt dışı seyahatlerinde ve yurt dışında eğitim amaçlı olarak ziyadesiyle kullanılıyor.

Politis:

Kıbrıs Türk toplumundaki sahte devletin yetkililerinin de aralarında bulunduğu KC kimlik ve pasaport sahiplerine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Ancak konu Kıbrıs sorununun çözümü sürecine de ciddi biçimde etki ediyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis Porto'da AB liderlerini bilgilendirecek. Hükümet iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde desteklerini almak amacıyla AB ortaklarını Cenevre sonrası dönem hakkında bilgilendirme mücadelesine girişti. Buna paralel olarak 5+1 toplantısında Türk tarafının ortaya koyduğu taleplerin mantıksızlığını kanıtlamaya çalışacak.

Alithia'dan ilgili başlıklar:

Talat: Anastasiadis sana yurttaşım diye hitap ettiğnide alınmayacaksın"

"Eski Kıbrıs Türk lideri Türk tarafının tutumunun Anastasiadis yüzünden değiştiğini söyledi"

Son Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 14:10

Son Haberler

22 Haziran
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Basın Özetleri 21.06.2021
14:04
20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Tüm haberler

Video on Demand