basın özetleri 06.05.21

Alithia gazetesi ana haberini “Pazartesiden itibaren yeniden özgürlük – Bakanlar Kurulundan yeni karar: SMS iptal, Coronapass geliyor” başlıklarıyla veriyor.

Şöyle yazıyor:

Bakanlar Kurulunun önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren kısıtlayıcı önlemlerin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik kararıyla Kıbrıs yeniden 26 Nisan öncesi özgürlüklere geri dönüyor. Kafe – restoran tipi yerler ve genelde ticari mekânlar yeniden açılıyor, dolaşım yasağı gece 11 ile sabah 5 arası saatlerde geçerli olacak, SMS’ler iptal ediliyor. Belli önkoşullar altında seçim toplantıları serbest olacak, 10 Mayıs’tan itibarense coronapass bulundurmak koşuluyla otelde konaklamak serbest bırakılacak ve 15 Mayıs’ta oynanacak olan kupa final maçına giriş yine coronapass bulundurmak koşuluyla serbest olacak ancak stadın doluluk oranı henüz belirlenmedi. Coronapass genelde tüm faaliyetler için gerekli olacak.

*

Filelefteros gazetesi de koronavirüs kısıtlayıcı tedbirlerinin gevşetilmesine ilişkin haberi ana haber olarak veriyor.

Gazete ana haberini şu başlıklar altında veriyor:

“Coronapass uygulaması da dayatıldı – Hükümet SMS’leri iptal etti yerine yeni sert bir kısıtlayıcı tedbir getirdi” başlıklarıyla veriyor.

Haberde şöyle yazıyor:

Hükümet Pazar gününe kadar geçerli olan kısıtlayıcı tedbirlerin gevşetilmesi kararını hukuk çevrelerinin Anayasaya aykırı olabileceğini belirttiği bir tedbirle bağdaştırdı. Yurttaşlar Coronapass bulundurmadan kilise, ticari merkez, süpermarket, düğün, vaftiz töreni, tiyatro, sinema seçim toplantılarına katıldıkları takdirde ağır para cezası ödeme riskiyle karşı karşıya olacak. İlgili nihai kararların önümüzdeki Pazar gecesi alınması beklenirken dün gece Bakanlar Kurulunun 3 saat süren toplantısından hemen sonra saat 9’u biraz geçe yeni kararlar açıklandı. Genel hatlarda Kıbrıs üçüncü lockdown öncesi duruma geri dönüyor. Önemli bir fark yurttaşların yanlarında ya 72 saat süreli moleküler test veya rapid test ya iki aşı dozunu da yaptırdıklarını ve ikinci dozun üzerinden 3 hafta geçtiğini belirten bir belge ya da geçmiş 6 aylık süre içinde koronavirüs geçirdiklerini kanıtlayan bir belge bulundurması zorunluluğu getirildi. Bugün yapılacak olan bir basın toplantısında Coronapass belgesinin nasıl çıkartılabileceği açıklanacak.

Bakanlar Kurulu Coronapass’ın yanısıra önlem gevşetmelerinin kaldırılacağı tarihleri de açıkladı. 10 Mayıs’tan itibaren tüm sınıf öğrencileri okullara geri dönecek. Kuaför, berber, güzellik enstitüsü, bet shop ve perakende satış dükkanları açılacak, SMS’le sokağa çıkma izni alma kaldırılacak, gece sokağa çıkma yasağı saat 11’de başlayacak. Ev toplantılarına katılan kişi sayısı çocuklar dâhil olmak üzere yine 10’a çıkarılıyor. Park, meydan, baraj, piknik alanı ve sahillere gidiş ise 2020 yazında geçerli olduğu biçimiyle yeniden mümkün olacak.

*

Politis gazetesi:

Politis ana haberini “Pazartesi başlayacak olan tedbirlerin kalkması uygulaması aşamalı ama aynı zamanda da cesur olacak – Yurttaşların tahammül gücünün tükenmesi ve epidemiyolojik verilerin düzelmesi verilerde beklenmedik değişim getirdi” başlıklarıyla veriyor.

Altında şöyle yazıyor:

Yurttaşların taleplerine paralel hareket etmek zorunda kalan Hükümet başlangıçtaki programını değiştirdiğini açıklayarak daha geç bir dönemde yapmayı düşündüğü kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmasını erkene aldı ve ek gevşetmeler için takvim verdi.

Önümüzdeki Pazartesiden itibaren restoran – kafe tipi mekânlar, spor salonları, perakende satış dükkânları açılırken aşının iki dozunu da yaptıranlar için dolaşım serbest olacak. SMS uygulaması kaldırılıyor ve gece sokağa çıkma yasağı 9’dan 11’e uzatılıyor.

10 kişiye kadar toplantılar serbest kalırken, oteller de Kıbrıslılara açılıyor. Tüm sınıf öğrencileri okullarına geri dönüyor. Önce 17 Mayıs’ta ardından da 1 Haziran’da uygulamaya girecek ek gevşetmeler açıklandı. Kupa finali maçına da izleyicilerin girmesine izin verileceği belirtildi.

*

Haravginin ana haberi altın pasaport skandalına ayrılmış bugün de.

Başlıklar şöyle:

“Bir elle hizmet satıyor, öteki elle pasaport veriyorlardı – Hükümet altın pasaport skandalı konusunda gizlenmeye devam ediyor”

Haberde şöyle yazıyor:

Siyasi partiler Hükümetle DİSİ’yi yağmacılık ve altın pasaport skandalını örtmeye çalışmakla suçladı.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin bir yatırım programı aldığını ancak kitlesel pasaport verme sanayiine ve yurttaşlık satışı piyasasına çevirdiğini söyledi. Stefanu Hükümet sözcüğünün şeffaflık eksikliği ve dolandırıcılık kavramlarıyla özdeşleştiğini zira gerek Nikos Anastasiadis gerekse de pek çok bakanının pasaport sanayisiyle nemalandığını vurguladı. “Yani bir elle altın pasaport verme hizmeti sunarken öteki elle Bakanlar kurulunda yurttaşlık verme kararları alıyorlardı” dedi.

“Eğer en ufak bir siyasi hassasiyetleri olsaydı istifa ederlerdi” diyen Stefanos Stefanu Hükümetle DİSİ’nin bunu yapmak yerine kendilerinden başka herkese bu konuda sorumluluk yüklemeye çalıştığını ekledi. “Sekiz yıldır Hükümet oldukları bu dönem içerisinde Cumhurbaşkanının damadının ve bakanlarla ailelerine ait hukuk bürolarının müşterilerine pasaport dağıttılar” dedi.

Stefanu “kendi kendini kanıtlayan çıkar çatışması durumunda ne araştırmaya ne de Araştırma Komitesine gerek olduğunu, gerekli olan şeyin siyasi hassasiyet ve siyasi etik gerek olduğunu” belirtti ve “Yönetenlerse bunların hiçbirine sahip olmadığını defalarca kanıtlamıştır” şeklinde ekledi.

Öte yandan DİKO Athos Andoniadis’in ağzından yaptığı bir açıklamayla Hükümetin pasaport skandalı konusunda saklanmaya devam ettiğini ifade etti. Hükümet Sözcüsünün açıklamalarını değerlendiren Andoniadis “Anastasiadis – DİSİ Hükümetinin iftira kurbanı değil failin ta kendisi olduğunu vurguladı. “Skandalı örtmek için iyi örgütlenmiş bir çabayla halka hesap vereceğine ona buna çamur atmaya çalışıyor” dedi.

*

Gazetelerin diğer haberlerinden bazı seçmeler

Filelefteros gazetesi:

“20 yaşındaki motosiklet sürücüsü trafik kazasında bir ayağını kaybetti – Genç sürücü için kritik anlar devam ediyor”

20 yaşındaki genç Salı gecesi Limasol’da arkadaşlarının kendisine hazırladığı sürpriz doğum günü partisinde pastasının mumlarını söndürdükten az sonra motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında ciddi biçimde yaralandı.

Aynı gece kentte meydana gelen ikinci bir trafik kazasında ise bir arabanın bir dükkânın içine girmesi sonucunda 46 yaşındaki bir çalışan yaralandı.

*

“Koronavirüslü hamileler yüksek risk altında”

Kıbrıs Perinatal Tıp Merkezinin düzenlediği konferansta ortaya konan bulgulara göre koronavirüslü hamile kadınlar ve özellikle de ağır semptom gösterenleri yüksek hastalanma ve ölüm riski taşıyor.

Kıbrıs Perinatal Tıp Merkezi’nin dün yaptığı açıklamada koronavirüslü anneden plasenta yoluyla ya da doğum esnasında virüsün bebeğe bulaşabileceği ancak bebeğin hastalanma riskinin yüzde 3 oranında olduğu söylendi.

Ayrıca “doğumun Referans Hastanesinde doğru altyapıya sahip, uygun olarak düzenlenmiş ve eğitimli medikal personel eşliğinde doğum odasında yapılması gerektiği belirtildi.

Konferansın sonuçlarına göre korona pozitif hamileler durumları izin verdiği takdirde normal doğum yapabilir ve sadece endikasyonlar gerektirdiği takdirde sezaryen ameliyata başvurulabilir.

*

“Bir bölümü yıktırılan koruma altına alınmış binalar inceleme çalışmasında takıldı kaldı – İnşa edilen katedralin çalışmaları sürerken koruma statüsü altındaki binalara bir taş bile konmadı”

Olayın gelişimini takip eden kişilerin verdiği bilgilere göre Başpiskoposun 1 Şubat 2021 tarihinde yıktırma emri verdiği koruma altındaki binaları tamir ettirme vaadinin hayata geçirilmesi konusunda bugüne kadar adım atılmadı. Aynı kişiler koruma altındaki binaların inşası için adım atılmazken katedralin inşaatının tam hız devam ettiğini belirtti. Dün olay yerine yaptığımız ziyarette fotoğraflarda da görüleceği gibi koruma altındaki binaların etrafının çevrildiğini ancak hiçbir çalışma yapılmadığını tespit ettik. Şu ana kadar yapılan tek şey alanın yıkım çalışmalarından çıkan molozlardan temizlenmesi oldu.

Düşündürücü olan bir diğer konuysa pinakotekin iptal edilerek pinakotek - cafeye dönüştürülmesi niyeti oldu. Gazetemize Başpiskoposun yıktırılan bir binanın bir duvarını kullanarak mekâna dini törenlerden sonra bir araya gelinecek bir mekân oluşturmak niyetinde. Hâlbuki katedralin hemen yanında bu işlevi gören bir mekân zaten mevcut. Bölgeyi ziyaret eden herkes katedralin ihtişamını görünce yıktırılmaya kalkışılan üç koruma altındaki konutun ona eşlik edemeyecek kadar mütevazı olduğunu kendi gözleriyle de tespit edebilir.

Bununla birlikte bölgeye yaptığımız ziyaret sırasında bize koruma altındaki konutların inşaat çalışmalarının başlatılmasına ramak kaldığı söylendi. Ancak ortada çalışmaların başlayacağını gösteren hiçbir emare yoktu.

*

Alithia gazetesi:

“Turizm Müsteşarlığı yaz sezonu için karantina oteli arayışında”

Her olasılığa karşı hazırlıklı olmayı arzu eden Turizm Müsteşarlığı, Covid 19 nedeniyle karantina altına alınması gereken kişilerin konuk edilmesi amacıyla hizmet sunacak bir otel bulmak hedefiyle ihale açtı. Söz konusu hizmet alımı için mevcut en yüksek meblağ KDV hariç olmak üzere 3 milyon avro. Turizm Müsteşarlığının Alithia gazetesine verdiği bilgilere göre geçen yıl da aynı pratik uygulanmış ve başarılı görüldüğünden, adaya giriş için kişinin ya aşılı olması ya da negatif korona testi bulundurması gerektiği halde bu yıl da tekrarlanmasına karar verildi.

*

Politis gazetesinden bazı başlıklar:

- Tatar ile Saner Kıbrıs pasaportuyla ‘tur atıyor’” – Afrika gazetesinden yeni ifşaat”

- Altın pasaport skandalıyla ilgili olarak 25 hukuk bürosu araştırılıyor – Ağır suçlar işleyen yatırımcıların pasaport almasıyla ilgili konunun ucu onlara hizmet sunan hukuk bürolarına kadar uzanıyor – Kıbrıs Avukatlar Barosu, hukuk bürolarıyla ilgili, yurt dışından para alma, yalan ve yanıltıcı beyanlar verme ve farklı isimlerle banka hesapları açma konularında araştırma başlattı

*

Ve Haravgi gazetesinden bazı başlıklarla basın özetlerimize son veriyoruz.

- Aşılama merkezlerinde hemşireler teslim! – 1000 kişiye hizmet veren bir merkezin şimdi aynı sayıda sağlık personeliyle 2000 kişiye hizmet vermesi olanaksız – 35 ve 36 yaştaki kişiler için aşı portalı bugün açılıyor – Şu ana kadar 149 aşı yan etkisi kaydedildi – Dün bir kişi öldü, 562 yeni vaka kaydedildi

- Pasaport: Erhürman “Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu Anastasiadis’e lütuf değil haktır”

- Türk Dışişleri Bakanı Avrupa Konseyi toplantısı öncesinde Brüksel’e koştu – Çavuşoğlu bugün Alman muadili Hayko Maas ile görüşecek

Son Güncelleme: 06 Mayıs 2021 - 13:53

Son Haberler

17 Eylül
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Denizcilik sektörü Kıbrıs için gerçekten değerli bir varlık olduğunu kanıtladı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 124 yeni vaka kaydedildi
09:00
Meclis Genel Kurulu yerel seçimlerin ertelenmesini kararlaştırdı
08:59
New York'da Kıbrıs sorunu ile ilgili üçlü görüşme gerçekleştirilecek
08:59
EU MED zirvesi bugün Atina'da gerçekleştiriliyor
08:56
16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Tüm haberler

Video on Demand