basın özetleri 05.05.21

Pandemik durum, lokcdown riski, altın pasaportlar skandalı ve Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu alan Kıbrıslı Türkler tartışmaları bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberlerini oluşturuyor.

*

Alithia’dan başlayalım.

“360 bin Kıbrıslı Türk Kıbrıs Cumhuriyeti belgesi elde ederek Avrupa yurttaşı oldu – Bir yandan altımızı oyarken öte yandan…”

Gazete ön sayfasında şöyle yazıyor:

Aralarında Ersin Tatar’ın da bulunduğu 160 bin Kıbrıslı Türk Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ya da pasaportuna ya da her ikisine birden sahip. 200 bin Kıbrıslı Türk ise seçmen kimliği, evlilik, doğum veya ölüm belgesi elde etti.

Tatar’ın 11 bakanından 9’u Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ya da pasaportu veya her ikisinin de sahibi. Ayrıca Tatar’a Cenevre’de eşlik eden 6 politikacıdan üçü de Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği veya pasaportu veya her ikisinin de sahibi. Tatar’ın Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğinin süresi geçti.

Ana haberinin hemen altında yer alan haberinde ise Alithia gazetesi şöyle bir başlık atmış: “Türkler tüm köprüleri dinamitledi – Yurttaşlardan söz ettiği için Anastasiadis’i yaylım ateşine tuttular – Osmanlı İmparatorluğuna atıfta bulunmasından da rahatsız oldular”

Haberde şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis işgal altındaki bölge ve Türkiye tarafından yaylım ateşine tutuldu. Üstelik de diplomasinin ve siyaset kültürünün dışına çıkan ve köprüleri atan cinsten nitelendirmelerle. Sebep Cumhurbaşkanının masum bir biçimde Kıbrıslı Türk yurttaşlarımıza atıfta bulunarak onları ülkemiz için, çok sevgili Kıbrıs’ımız için el ele vermeye çağırması oldu.

Söz konusu konu iki devlet çözümü tezine yönelik beklenen tepkiler konusuyla birlikte bugünkü Haravgi gazetesinde de yer aldı.

Haravgi gazetesi de şöyle yazıyor:

Haberin başlıkları “Cumhurbaşkanı iki devlet çözümü tezine gelecek tepkileri bekliyor – “Kıbrıs pasaportuna sahip 97 bin Kıbrıslı Türk utanmalı mıdır”.

Şöyle yazıyor:

Cumhurbaşkanı Anastasiadis bir kez daha Türk tarafının Cenevre’de ortaya koyduğu tezlerine yönelik BM ve AB tarafından gerekli tepkilerin gelmesi için yapılacak olan uluslararası aydınlatma kampanyasından söz etti. Buna paralel olarak Tatar’ın açıklamalarını da değerlendiren Cumhurbaşkanı “sabrın da bir sınırı vardır” dedi.

Vasos Lisaridis taziye defterini imzaladıktan sonra konuşan Anastasiadis Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin ortaya koyduğu görüşlerin BM ve Güvenlik Konseyi kararlarının, referans şatlarının ve BMGS’nin bu yönde sunması gereken iyi hizmetlerin belirlediği parametrelerin dışında olduğunu ifade etti. “Dolayısıyla yapılması gereken gerek BM ve AB’nden gerekse de Türkiye’ye etki yapabilecek pozisyona sahip ülkelerden buna uygun tepkilerin gelmesini sağlamaktır” dedi.

“Türkiye’nin ısrarları göz önünde bulundurulduğunda durumda bir değişiklik olması mümkün müdür” sorusunu yanıtlayan Anastasiadis “mesele Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızı içine ittikleri tecridin sonuçlarını hesaplayıp hesaplamadıklarıdır” cevabını verdi.

Kıbrıslı Türk Liderin Cumhurbaşkanının Paskalya mesajına cevaben önceki gün yaptığı açıklamasına yönelik şaşkınlık ifade eden Cumhurbaşkanı Cenevre’de ortaya konan argümanlardan bir tanesinin iki tarafın Kıbrıs Cumhuriyetinin ortak kurucuları olması olduğunu söyledi ve “öte yandan Ersin Tatar onlara yurttaşlarım demekle Kıbrıslı Türkleri aşağıladığımı düşündü” dedi.

Cumhurbaşkanı “bir tek şey sormak istiyorum. Kıbrıs kimliği ve pasaportuna sahip olup Kıbrıslı - Avrupalı yurttaşların tüm haklarından yararlanan 97 bin Kıbrıslı Türkün bundan utanması mı gerekir? Eğer öyleyse Kıbrıs kimliği ve pasaportuna sahip Ersin Tatar’ın çalışma arkadaşlarının ne kadar utanması gerekiyor acaba” diye sordu.

Cumhurbaşkanı “Zıtlaşmaya girmek istemiyorum ama sabrın da bir sınırı vardır” dedi.

Politis gazetesi ise ilgili haberi şöyle veriyor: “Gururlu Türkler… Ama Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportlu – Cumhurbaşkanından Tatar’a cevap”

Tatar Kıbrıslı Türklerin “Türk olmaktan gurur duyduklarını” söyledi, Cumhurbaşkanıysa Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği taşıyan 160 bin, başka Kıbrıs Cumhuriyeti belgelerine sahip 120 bin Kıbrıslı Türkün ve Ersin Tatar’ın 11 bakanından 9’unun Kıbrıs pasaportu taşımaktan utanıp utanmadıklarını sordu ve Kıbrıslı Türkleri Tatar ile Ankara’nın onları tecride yönlendirdiği konusunda uyardı.

Son olarak da Filelefteros gazetesinin konuyla ilgili başlıklarını verelim:

“Sahte devletin yetkilileri Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak kaydedildi – 200 bin Kıbrıslı Türk Kıbrıs Cumhuriyeti kimliğine sahip”

*

Haravgi gazetesi ile Politis ana haber olarak altın pasaportlar konusunu ele alıyor.

Haravginin başlıkları şöyle:

“Hükümet altın pasaport satıcısı rolünde – Bir eliyle başvuruları yapıyor, öteki eliyle aile şirketlerinin yararına başvuruları onaylıyorlardı”

Gazete ön sayfasında şu alt başlıkları kullanıyor:

6 bin 500 pasaport veren yönetenler şimdi de 1000 başvuru üzerinde daha çalışıyor

Yatırım programı ile ilgili Sayıştay raporları “skandalların skandalı”na ilişkin araştırmaya olumlu ve kararlı bir biçimde katkı yaptı

Araştırma Komitesinin ara raporu Sayıştay’ın, yetkiler aşılarak verilen pasaportlara ilişkin bulgularını doğruluyor

*

Politis gazetesi aynı konuyu veriyor ana haberinde.

Gazetenin ön sayfasından alıntılarla aktarıyoruz:

“Bizi uluslararası çapta dile düşüren ünlü ‘yatırımcılar’ – Politis bugün üzerine gölge düşen 7 kişiyi daha ifşa ediyor”

Çoğu dolandırıcılık, kara para aklama, garip siyasi ilişkiler ağında olan ve dünya basınında pek çok kez adı çıkan Rus mültimilyonerler.

Araştırma Komitesinin elde ettiği belge ve ifadeler, Başpiskoposun, 11 yatırımcıyla kabarık suç dosyalı sözde yatırımcıya altın pasaport verilmesi için müdahale ettiğini gösteriyor.

Muhalefet ve DİSİ yasadışı pasaport verme meselesinde kim daha büyük sorumluluk taşıyor konusunda karşılıklı suçlamalarla seçim siperlerinde çarpışıyor.

*

Bugünün son ana haberi de Filelefteros gazetesinden.

“Lockdown terazide – Kaldırılması ya da sürdürülmesine yönelik üç senaryo Bakanlar Kurulunda” haberin başlıkları.

Lockdown kalksın mı kalkmasın mı konusunu ele alan üç senaryo bugünkü Bakanlar Kurulunda ele alınıyor. Kabinenin ilgili kararı bugün alması olası. Tercih edilmesi en olası birinci senaryo 26 Nisan öncesi duruma dönüşe ilişkin. İkincisi mevcut lockdown ve önlemlerin bir hafta daha uzatılmasını, üçüncüsü ise bir ara çözüm olup ticari sektörün bir kısmının açılmasını ve en azından bazı sınıfların okula geri dönüşünü içeriyor. Sınavların 21 Mayıs’ta başlıyor olması nedeniyle zaman darlığı bu konuda belirleyici rol oynayacak.

Bu sefer, pandemik durum, ülke ekonomisi ve yurttaşların psikolojisinin yanısıra önümüzdeki seçimler de önemli bir parametre oluşturuyor. DİSİ geçen hafta önlemlerden bazılarının kalkması konusunda baskısını hissettirmişti. Veriler seçimlerin mümkün olabilecek en olağan koşullarda gerçekleştirilmesi için diğer partilerden de baskılar olduğunu gösteriyor. Dün görüş belirtmeye çağrılan Bilim Kurulunun her üyesinin bu konudaki düşüncelerini bu sabah Sağlık Bakanına sunması bekleniyordu. Ancak her şey Bakanlar Kurulu toplantısında netleşecek.

Yurttaşların dolaşımı sırasında yanlarında aşı belgesi veya negatif test bulundurma zorunluluğunun getirilip getirilmeyeceği henüz belli değil. Anayasa uzmanı hukukçular böyle bir uygulamanın Anayasaya aykırı olduğu yönünde görüş belirtti.

*

Kıbrıs Rum gazetelerinin ana haberleri böyleydi. Diğer haberlerden bazı seçmelere geçelim:

Filelefteros gazetesinden devam ediyoruz:

“Tecavüz suçlamasıyla Adalete sevk edilenler arasında bir Milletvekili adayı – Hukuk Dairesi Ceza Mahkemesine sevk edilmesi üzere talimat verdi”

Kadına karşı cinsel taciz ve somut olarak da tecavüzle ilgili bir şikâyet daha Adaletin yolunu tuttu. Geçen hafta bir kadının şikâyeti sonucunda, önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı olan bir kişi, Ceza Mahkemesine gönderildi.

Şikâyette bulunan kadın internetten kimliğini gizlemeden söz konusu olayın 10 yıl önce yaşandığını bununla birlikte şimdi açıklama nedenlerini de ortaya koyarak olayı duyurdu. Milletvekili adayının ait olduğu parti şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı. Şikâyetçi kadın facebooktan yaptığı paylaşımda bu kararının hedefinin hiçbir siyasi çıkar elde etmek olmadığını ve milletvek,ili adayının partisinin durumdan haberdar olmadığı için sorumluluğu olmadığına inandığını yazdı. “Dilerim birileri olayı kullanmaya kalkışmaz. Sadece bana karşı değil suçlanan kişiye ve herkese saygı gösterilmesi gerekir. Hepimizin adil bir davaya hakkı vardır. Suçlu bulunduğumuz takdirde dahi yaşamda ikinci bir fırsata hakkımız vardır” dedi.

Şu ana kadar 15 cinsel taciz davası adalete sevk edilmiş bulunuyor. Yedi olay henüz soruşturma aşamasında. 5 şikâyet dosyası ise Hukuk Dairesinde inceleniyor. İlk şikâyeti yaparak cinsel taciz şikâyetlerinin yolunu açan sporcu Andri Elefteriu’nun şikâyeti ise henüz Hukuk Dairesinde incelenenler arasında.

*

“Polisler Cumhurbaşkanlığına gidiyor – İsotita Sendikası önlem alınmadığı takdirde yaşam kaybı olacağı konusunda uyardı”

Polis Sendikası İsotita sözcüsü Kutsal Cuma gecesi Limasol’da genç bir grup tarafından bir polis arabasının Molotof kokteyl atılarak yakılması olayından sonra gelişebilecek olayların polis memurlarının canına bile mal olabileceğini söyledi.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada ön saflardaki polislerin korunması amacıyla özel koruma donanımı sağlandığı ve tüm önlemlerin alındığı söylendi. Olaylar geçen Cumartesi günü Diriliş ayini sırasında gençlerin Ay Nikolas Kilisesinin önünde polise tepkileri olaylarıyla başladı. İsotita basın sözcüsü Nikos Loizidis dün KRYK’nun bir programında konuk edildi. Loizidis gerek Emniyete gerekse de polis komutanlığına karşı ağır ithamlarda bulundu. Somut olarak “önlem alınmadığı takdirde gerek polis gerekse de itfaiyecilerin yaşamı risk altındadır” dedi.

*

Alithia’dan bir haber:

“Dün koronavirüse beş kurban daha verdik”

Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada beş kişinin daha korona virüs nedeniyle öldüğünü ve 509 yeni vakanın kaydedildiğini belirtti. Dün toplamda 62.459 test yapıldı. Pozitiflik oranı yüzde 0,81 olarak kaydedildi.

*

Politis gazetesinden bir haber:

“Şampiyon gıda ticareti”

İstatistik Dairesinin verileri, Ocak ayında uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin kalkmasından sonra perakende satışların yükseldiğini gösterdi. Ancak bu iyileşme tüm perakende satış alanlarını kapsamıyor.

Açıklanan verilere göre Kıbrıslılar elzem olmayan ürünlere sırt çevirdi. Bunun aksine ise gıda ürünlerinde ve evde yaşamı güzelleştiren ürünler arasında ralli yarışı devam ediyor.

Veriler şöyle:

Ocak-Şubat 2001 döneminde perakende satış çalışmaları toplamı endeksi (araba ticareti hariç) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,6’lık bir düşüş kaydetti. Satış hacmi endeksinde ise düşüş %4,9 oranındaydı. Bununla birlikte alanlar arasında önemli farklılıklar boy gösteriyor. Gıda, içecek ve tütün satışlarında %6,25 artış görülürken giyecek, ayakkabı ve kumaş satışlarında yüzde 40,1 oranında düşüş oldu. Elektrikli aletler, mobilya, ışıklandırma araçları ve inşaat malzemelerinde yüzde 9,5 oranında düşüş görüldü. Bilgisayar, tele-iletişim cihazları, kitap, kırtasiye ürünleri ve spor malzemelerindeki düşüş ise yüzde 16,6 oranındaydı.

Son Güncelleme: 05 Mayıs 2021 - 13:33

Son Haberler

01 Ekim
Cumhurbaşkanı Anastasidis: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin amacı caydırıcı gücünü güçlendirmek.
16:53
Yunanistan Milli Savunma Bakanı: Kıbrıs sorununa adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması hedefleniyor.
16:52
Savunma Bakani: Ülkenin kurtuluş mücadelesi sürerken, savunma zırhının güçlendirilmesi devam ediyor.
16:50
14 mültecinin bulunduğu yeni bir tekne, bugün sabaha karşı Mağusa kazasındaki deniz bölgesine yanaştı.
16:49
9 adet tek kullanımlık plastik ürünün satışı bugünden itibaren yasaklanıyor.
16:48
Mitsotakis: Devlet bütçeleri tek başına enerji konusundaki belirsizliğin yükünü taşıyamayacak
16:46
Birleşmiş Milletler, Kıbrıs'a göç sorunuyla ilgili yardım sağlama olasılığını değerlendirecek.
16:45
30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Tüm haberler

Video on Demand